Szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów: jest porozumienie z MSWiA

Porozumienie, jakie podpisaliśmy z MSWiA, jest najlepszym, jakie udało się wynegocjować; to milowy krok - powiedział w czwartek przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski po zakończeniu rozmów z resortem spraw wewnętrznych i administracji.

(MSWiA)

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji od godz. 11 w czwartek trwały rozmowy ministra Joachima Brudzińskiego ze związkowcami służb mundurowych. Po godz. 22 szef MSWiA Joachim Brudziński i Rafał Jankowski ogłosili, że udało się osiągnąć porozumienie.

Ponad 650 złotych podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 złotych od stycznia 2020 roku oraz nadgodziny płatne w 100 proc. - to m.in. warunki porozumienia między szefem MSWiA a przedstawicielami służb mundurowych.

Jankowski po czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że "udało się uzyskać porozumienie, o jakim się pewnie nikomu nie śniło, że się uda".

Wśród warunków porozumienia zawartego z szefem MSWiA wymienił "650 złotych podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 złotych od stycznia 2020 roku; wysoki dodatek dla ludzi, którzy będą chcieli zostać w służbie, dla tych z największym doświadczeniem oraz po 25 latach służby; nadgodziny płatne w 100 proc.".

"Psia grypa" i masowe "L4" – o co walczyli policjanci?

Podał również, że porozumienie przewiduje pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. "Policjant będzie mógł odejść ze służby po 25 latach" - podkreślił Jankowski.

Dodał, że art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli "to, o co bardzo zabiegała część środowiska, to postulat, nad którym będziemy pracowali". "Mamy zapewnienie ministra, że prace nad nim skończymy w przyszłym roku" - podkreślił.

"Dzisiaj przekraczając próg w MSWiA, nie miałem zbyt dużej nadziei, że o godz. bez mała 22 będę trzymał w ręku porozumienie" - podkreślił Jankowski.

Zdaniem szefa NSZZ Policjantów, podpisane w czwartek porozumienie jest "najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować".

Jak zaznaczył, nie jest ono doskonałe i chciałby, aby było lepsze. "Niemniej jednak uważam, że jest to milowy krok w stosunkach strony społecznej z panem ministrem" - dodał Jankowski.

"Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten prawdziwy i rzeczywisty dialog. Nie przypominam sobie momentu, żeby strona społeczna podpisała tak dobre dla tysięcy polskich funkcjonariuszy porozumienie" - podkreślił. "To już nie jest nawet krok w dobrą stronę - my razem teraz zmierzamy ku temu, żeby poprawić jakość służby, pensje polskich funkcjonariuszy" - dodał.

Wyraził też nadzieję, że z porozumieniem zapoznają się "w kilka chwil" funkcjonariusze podległych ministrowi służb i będą też z tego usatysfakcjonowani.

Szczegóły porozumienia

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r, pełnopłatne nadgodziny dla funkcjonariuszy, rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę - to szczegóły porozumienia MSWiA i związków zawodowych, o których poinformował w komunikacie resort.

"W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto" - czytamy w oświadczeniu MSWiA.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto - od 1 stycznia 2020 r.

"Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny" - podkreśla MSWiA.

Zgodnie z zawartym porozumieniem - informuje resort - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. "Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu" - podkreśla ministerstwo.

MSWiA przypomina, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

"Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r." - czytamy w komunikacie.

MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Przedstawiciele strony społecznej - informuje MSWiA - wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 "ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń".

"W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r." - podkreślił resort.

Nie byłoby porozumienia ze związkami zawodowymi, gdyby nie premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Minister Brudziński powiedział, że "najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych i najbardziej gotowy do dialogu i do rozmów, nie zrobiłby nic, nie uczyniłby nic, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszek i funkcjonariuszy służb mundurowych, gdyby tej życzliwości i gotowości do rzeczywistego zmieniania oblicza służb mundurowych nie było po stronie pana premiera".

Jak dodał, nie byłoby tego porozumienia, "nie byłoby tych możliwości, które otwierają zupełnie nowy rozdział w polskiej policji, straży pożarnej, straży granicznej, gdyby nie życzliwość i ciągła gotowość do współpracy ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i pani minister finansów Teresy Czerwińskiej".

Według Joachima Brudzińskiego, nie doszłoby do podpisania porozumienia ze związkowcami, gdyby nie pieniądze w budżecie.

Minister podziękował także funkcjonariuszom za gotowość, którą wyrazili podczas wielogodzinnego dialogu, że podpisanie porozumienia to nie tylko powrót do pracy i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, ale również "apel do wszystkich tych, którzy w ramach tego protestu z różnych powodów rozważali różne kroki, aby do pracy w jak najszybszym okresie przystąpili". (PAP)

Autor: Marcin Kucharzewski, Dorota Stelmaszczyk

mark/ dst/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 5 clever

skandal !!!- mundurowy może już iść na "zasłuzony odpoczynek" w wieku (teoretycznie ) 43 lat a w Niemczech majac 60 lat , czekamy jeszcze na decyzje przywracające 100% chorobowego a wtedy będzie widać kto tym państwem rządzi

! Odpowiedz
5 4 rekin1986

Państwo jest totalitarne gdy policjant zarabia więcej od nauczyciela który uczy przyszłe pokolenia ciekaw jestem kto następny się upomni o podwyżkę ZUS juz się upomnial pielęgniarki też ciekaw jestem kto będzie kolejny

! Odpowiedz
4 6 search

Hehe teraz kazdy cwiok kraweznik bedzie jeszcze bardziej figo fagowal w stosunku do osob co zakaldja koszuli na pomniki, nie mowiac o palowaniu kibiet

! Odpowiedz
2 10 dziki_losos

W Polsce w sektorze publicznym (służby, urzędy, edukacja i zdrowie) i publiczno-prywatnym (górnictwo i kolej) standardowym sposobem na uzyskiwanie podwyżek jest strajk. Po prostu rząd nie podnosi płac sam z siebie, bo uważa, że nie musi - jak ktoś będzie potrzebował, to się upomni. To taka specyficzna kultura dialogu.

! Odpowiedz
0 4 search

zapewnie piszesz o II sorcie, cyklistyach, wegetarianlach i lewakach. I sort ma podwyzki kiedy sobie ustali, lecz sa to podwyzki po cichu. Patrz rzad najasniejszej i system nagrod.
Choc trzeba przyznac ciezko na to pracuje wiec sie nalezy .-)

! Odpowiedz
1 11 jasnowidzacy

Kto następny? Bo nie wierzę że PiS się nie ugnie. PO tylko czeka żeby wesprzeć strajkujących (nawet w locie) a społeczeństwo będzie biernie patrzeć jak kasa się marnuje i tak u Polaczkow jest.

! Odpowiedz
1 19 specjalnie_zarejstrowany1

Powinni zlikwidowac straz miejska i alokowa pieniadze z tego policjantom

! Odpowiedz
3 22 andregru

"Ponad 650 złotych podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 złotych od stycznia 2020 roku oraz nadgodziny płatne w 100 proc" czyli podwyżki ponad 1150zł za spanie w radiowozach bo na ulicach pieszej policji się już nie uświadczy .

! Odpowiedz
3 22 afellow

Totalna kapitulacja i kompromitacja negocjatorów rządowych.
Może i trzeba było zrezygnować z limitu dot. 55 roku życia, ale za to wynegocjować podatnikom wymóg 30 lat służby.

! Odpowiedz
3 39 dropsik70

Podwyżki jak najbardziej im się należą. Ale te emerytury to jest jakiś skandal!

Policjant nawet jak siedział za biurkiem to przejdzie na emeryturę w wieku np. 45 lat, a ty podatniku będziesz rypać do 65 roku zycia i na dodatek dostaniesz emeryturę mniejszą niż mundurówki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.