Sprzedaż detaliczna w górę tylko o 2%

Dane o sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów. Najnowszy raport GUS pokazuje wzrost sprzedaży w supermarketach, sklepach z AGD i RTV oraz odzieżą i obuwiem, co można wiązać z programem "Rodzina 500 plus".

Jak wynika z najnowszych informacji GUS, w lipcu tego roku sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 2% w ujęciu rocznym wobec wzrostu w czerwcu o 4,6%. Analitycy przewidywali - licząc na "efekt 500+" - że wzrost w ubiegłym miesiącu wzrośnie mocniej (konsensus 4,2%, nie brakowało wyższych prognoz), więc możemy mówić o negatywnej niespodziance.

Ze względu na utrzymującą się w Polsce od ponad dwóch lat deflację, warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu odnotowano wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 4,4% wobec wzrostu o 6,5% w czerwcu. 

W ujęciu miesięcznym wartość sprzedaży detalicznej w cenach bieżących spadła o 0,5%, zaś w cenach stałych wzrosła o 0,2%.

W sumie w okresie styczeń – lipiec 2016 r. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,1%. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku wzrost ten wyniósł 3,7%. Wpływ na dane o sprzedaży detalicznej ma rozpoczęcie wypłat środków z programu "Rodzina 500 plus", choć ekonomiści spierają się o jego skalę. Warto też pamiętać, że w lipcu 2015 r. były 22 dni robocze, a w lipcu 2016 r. było ich tylko 20.

- Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 10,2% wobec wzrostu o 4,4% przed rokiem) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,6% wobec 4,8%) – stwierdza GUS w komunikacie.

Do kategorii „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” zalicza się m.in. supermarkety.

- Spadek sprzedaży odnotowano w grupie „pozostałe” (o 8,4% wobec spadku przed rokiem o 12,9%). W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, wysoki wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach zaklasyfikowanych do grupowań: „tekstylia, odzież i obuwie” (18,8%), „farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny” (o 11,3%) oraz „meble, rtv, agd” (9,6%) – dodaje urząd.

Dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. Grupowania przedsiębiorstw dokonano na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007 (PKD 2007), zaliczając przedsiębiorstwo do określonej kategorii według przeważającego rodzaju działalności.

Równolegle GUS przedstawił dziś raport o produkcji przemysłowej w lipcu. Dane również zdecydowanie rozminęły się z oczekiwaniami analityków, co pod znakiem zapytania stawia przyspieszenie polskiej gospodarki w trzecim kwartale, na które liczy rząd. Mimo, że w pierwszym i drugim kwartale wzrost PKB wyniósł odpowiednio 3% i 3,1%, ministerialne prognozy - i to po rewizji - przewidują przynajmniej 3,5% w skali roku.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~mir

Cud, ze w ogole cos wzoslo.

! Odpowiedz
10 8 ~Inwestor

No i mamy efekty rządów PIS. Gospodarka siada

! Odpowiedz
3 9 ~cytat

"W sumie w okresie styczeń – lipiec 2016 r. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,1%. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku wzrost ten wyniósł 3,7%."

" Warto też pamiętać, że w lipcu 2015 r. były 22 dni robocze, a w lipcu 2016 r. było ich tylko 20."

! Odpowiedz
7 8 ~chlej_mniej

2 % wzrost rok do roku. Czy ty masz ludzi za niedociumanych.

To jest portal finansowy.

! Odpowiedz
3 8 ~rada odpowiada ~chlej_mniej

mniej pisz , zwłaszcza na portalach finansowych , nie wiem czy jest sens ci wyjaśniać ,ale to zrobię ,
"2 % wzrost rok do roku" dotyczy lipca , to znaczy że w lipcu tego roku sprzedaż była o 2% większa niż lipcu 2015 , natomiast w okresie 7 miesięcy tego roku była większa o 5,1 % niż w okresie 7 miesięcy roku 2015 , jeśli nie rozumiesz tej różnicy , to zrezygnuj z czytania bankiera , bo zwyczajnie tracisz czas

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 ~parada_OSZUSTÓW

czy to jakiś teleturniej "WYNAGRODZENI, o jeden dzień za długo"?

kto szybciej, mocniej, lepiej ograbi Polskę ?

kto ci da ZŁOTE odznaczenie w wieku 10 lat, za dożycie ?.

! Odpowiedz
11 13 ~wacuś_z_pisiu

jeszcze rok dobrej zmiany nie minął ,jeszcze gospodarka jest rozpędzona przez poprzedni rząd ,ale widać ze mocno hamuje ,jednym z powodów jest nieudolność kadr , przykład Janów ,koń arabski , to samo w ZUS, brak jakiejkolwiek restrukturyzacji górnictwa ... wracamy w gospodarce do PRL repolonizacja , gnębienie prywatnej inicjatywy, już się używa terminu wyzyskiwacze , ... w polityce powrót do zarządzania państwem przez biuro polityczne zwycięskiej partii z prezesem na czele, na efekty długo nie trzeba było czekać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~ted

gnębienie prywatnej inicjatywy, już się używa terminu wyzyskiwacze , - jakie gnębienie o czym ty mówisz.. odstaw te lekarstwa bo ci szkodzą...
"brak jakiejkolwiek restrukturyzacji górnictwa ..." - Ty ignorancie przez ostatnie 8 lat tak może było.. obecnie już się coś dzieje jak chodźby wstrzymanie 14 pensji.. likwidacje kopalni Knurów itp.. ale żeby to wiedzieć to trzeba się orientować a nie pisać głupoty...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~racja odpowiada ~ted

tak i w ramach tego gnębienia prywatnej inicjatywy obniżono CIT do 15% dla małych firm

! Odpowiedz
9 13 ~JARO_bezGUMKI_po_co

Jak tu inwestować, kiedy rządzą nami przestępcy i niekompetentni kretyni. Wszystko, czego dotknie się PiS obraca się gó'wno. Wszyscy postanowili poczekać, aby się przekonać, czy
Polska rzeczywiście będzie w ruinie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil