REKLAMA
NIE PRZEGAP

Spożycie piwa najniższe od dekady, a udział w konsumpcji alkoholu najniższy od 2003 roku

2021-09-27 06:35
publikacja
2021-09-27 06:35
Spożycie piwa najniższe od dekady, a udział w konsumpcji alkoholu najniższy od 2003 roku
Spożycie piwa najniższe od dekady, a udział w konsumpcji alkoholu najniższy od 2003 roku
fot. Pixabay / / Pexels

W 2020 roku Polacy wypili najmniej piwa od dekady - wynika z najnowszych statystyk opublikowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Trend spadkowy jest kontynuowany w 2021 roku. Spadła też całkowita ilość alkoholu spożywana w postaci piwa, a jego udział w strukturze spożycia alkoholu spadł do najniższego poziomu od 2003 roku. 


- Według aktualnych danych spożycie piwa w 2020 roku spadło poniżej poziomu 94 litrów na głowę statystycznego mieszkańca Polski, dokładnie wynosi 93,6 litra i jest to najniższy  poziom odnotowany na przestrzeni ostatnich 10 lat. W roku 2021 spożycie piwa również notuje kilkuprocentowy spadek, od stycznia do sierpnia bieżącego roku konsumpcja spadła o ponad 3 proc. -­ mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. - Najbardziej tracą piwa alkoholowe i mocne lagery, a jedynym segmentem piwa w Polsce, który odnotowuje pozytywną dynamikę, jest segment piw bezalkoholowych. Czyli, reasumując, Polacy piją coraz mniej piw alkoholowych, a rośnie segment piw bezalkoholowych.

Według danych PARPA konsumpcja piwa spada od momentu osiągnięcia swojego najwyższego wyniku w 2018 roku (100,5 l). W 2019 roku spożycie wyniosło 97,1 l per capita, a w ubiegłym roku zaledwie 93,6 l. Piwo traci rynek już trzeci rok z rzędu.

- Spadek sprzedaży piwa sprawił, że maleje jego udział w strukturze spożycia alkoholu w Polsce. Obecnie 53,5 proc. alkoholu Polacy piją pod postacią piwa. Jest to najniższy poziom od 2003 roku. Powody spadku konsumpcji piwa są różne i na pewno pandemia była jednym z głównych, ale nie jedynym - przypomina Bartłomiej Morzycki. - Kolejnym jest chociażby stały wzrost ceny, co jest spowodowane rosnącymi kosztami produkcji - na przestrzeni ostatnich trzech lat cena złotego trunku urosła już kilkanaście procent, wyprzedzając w tym czasie poziom inflacji. Również podwyżki podatków, takich jak akcyza czy podatek cukrowy dla piw smakowych, składają się na wyższe koszty, na wyższe ceny dla konsumenta i w efekcie na niższą konsumpcję.

Przypomnijmy, że od początku 2020 roku wzrosła akcyza na alkohol, a od stycznia 2021 roku wszedł w życie tzw. podatek cukrowy, nakładany na napoje z dodatkiem substancji słodzących, w tym bezalkoholowe piwa smakowe. Wciąż rosną także koszty produkcji, bardzo drogie jest np. aluminium, z którego produkuje się puszki. Drożeją również surowce, paliwa, energia, a także stale rosną koszty pracy. Dyrektor generalny Związku Browary Polskie podkreśla też, że piwo ma bardzo rozbudowany łańcuch wartości i spadki spożycia  przekładają się na mniejsze zakupy u rolników, mniejsze obroty w małych sklepach i w gastronomii. Z drugiej strony rysuje się także kilka trendów pozytywnych, takich jak np. rosnący segment piw bezalkoholowych czy stale malejący segment piw mocnych.

- Perspektywy krótkoterminowe dla rynku piwa nie są zbyt optymistyczne, ponieważ po pierwsze, wciąż nie skończyła się pandemia, po drugie, 2021 to jest rok bardzo nieprzewidywalnych i szybko rosnących kosztów produkcji. Kolejne wyzwania to też kwestie regulacyjne i podatkowe, przypomnę chociażby mało znany fakt, że w wyniku wdrożenia nowelizacji dyrektyw unijnych przemysł piwowarski czeka podwyżka akcyzy od nowego roku, która dotyczyć będzie segmentu piw smakowych i będzie liczona w dziesiątkach milionów złotych - zaznacza Bartłomiej Morzycki. - Do tego też zawsze wyzwaniem bardzo oczywistym w przypadku piwa jest pogoda, która ani w zeszłym, ani w bieżącym roku nas nie rozpieszczała. Miejmy nadzieję, że przynajmniej sezon wiosenno-letni przyszłego roku będzie łaskawszy.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pozhoga
,,jedynym segmentem piwa w Polsce, który odnotowuje pozytywną dynamikę, jest segment piw bezalkoholowych. Czyli, reasumując, Polacy piją coraz mniej piw alkoholowych, a rośnie segment piw bezalkoholowych."

Strach pomysleć jakie wyjaśnienia będą w mediach, gdy dorwie się do nich GWniarzeria...
vonmisses
Panowie szlachta rozpijają chłopów czymś mocniejszym zatem!
anty12
A to niespodzianka. Moravitz ze szczerbatym nalozyli kacyze na piwko i konsumpcja spadla :D Moze nie spadla ale zakup spadl. Ciekawe ile osob teraz sama sobie robi piwko w zaciszu domowym.
vonmisses
Z pyfkiem to trochę roboty jest jednak... Ale wynko to chyba prawie każdy sobie może smakowite bąbelkować jesienią i zimą... Nawet jak nie ma ogrodu, to na owocach z targowiska :)
ja3
Produkcja piwa w domu jest kosztowna i skomplikowana. To bardziej hobby. Jak ktoś kupował krafty za kilanaście złotych za butelkę, to po prostu kupi mniej. Jak ktoś kupował tańsze piwa, to pewnie przeniósł się na coś mocniejszego. I tutaj produkcja domowa jest prostsza i dość tania.
ozz198
Nie ma się co dziwić, skoro tanie piwo zaczyna się od 3,50 a przeciętne to 5-6 zł. W Warszawskich knajpach życzą sobie już 15 zł za przeciętniaka. Nawet dobrze zarabiających ceny mogą zniechęcić.
lukaszslask
Jezeli spadlo spozycie piwa ze wzgledow zdrowotnych to bardzo dobrze,ale tj juz pisalem wczesniej spadki tez czesto wynikaja ze struktury wydatkow i coraz wiec Osob placi coraz wiecej za stale wydatki gaz,prad,utrzymanie mieszkan i domow,paliwo i mam nadzieje,ze Rzad to dostrzeze,bo inaczej kryzys mamy murowany,bo wlasnie na takie Jezeli spadlo spozycie piwa ze wzgledow zdrowotnych to bardzo dobrze,ale tj juz pisalem wczesniej spadki tez czesto wynikaja ze struktury wydatkow i coraz wiec Osob placi coraz wiecej za stale wydatki gaz,prad,utrzymanie mieszkan i domow,paliwo i mam nadzieje,ze Rzad to dostrzeze,bo inaczej kryzys mamy murowany,bo wlasnie na takie rzeczy zacznie zaraz brakowac wszystkim i nie chodzi o piwo,tylko np kino,Fryzjer,kwiaciarnia,wyjazdy dla przyjemnosci itp

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki