REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Przetrwali wojny, PRL i transformację. Nie przetrwali 2022 roku. Te marki zniknęły z Polski

Daria Onisk2023-02-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-04 06:00

Kryzys gospodarczy wywołany m.in. wojną w Ukrainie, pandemia koronawirusa czy wszechobecna inflacja - to tylko wierzchołek góry lodowej powodów, przez które wiele mniejszych i większych biznesów zwalnia na potęgę albo po prostu się zamyka - niejednokrotnie po latach działalności. Sprawdzamy, które marki zniknęły z polskiego rynku (albo w ogóle) w 2022 roku.

Przetrwali wojny, PRL i transformację. Nie przetrwali 2022 roku. Te marki zniknęły z Polski
Przetrwali wojny, PRL i transformację. Nie przetrwali 2022 roku. Te marki zniknęły z Polski
fot. fran_kie / / Shutterstock

Ostatni czas (liczony już nie w miesiącach, a latach) nie oszczędza przedsiębiorców. Wiadomo, na pierwszy ogień zawsze trafiają niewielkie firmy. Wysokie rachunki i drogie produkty wykończyły wiele takich biznesów. Niejednokrotnie słyszeliśmy już, że zamyka się lokalna piekarnia, która na rynku jest od dziesięcioleci, znana restauracja, która nie radzi sobie z opłatami, czy inny rodzinny biznes.

Obecnie jednak nie tylko takie firmy nie radzą sobie z sytuacją gospodarczą. Już nawet wielkie międzynarodowe korporacje szukają oszczędności i decydują się na masowe redukcje etatów. Problem dotyka też branży technologicznej, która do niedawna wydawała się większości z nas nietykalna. Cóż, rynek zweryfikował to myślenie.

Na zwolnieniach pracowników nie zawsze się kończy. Niektóre firmy ogłaszają upadłość i kończą swoją działalność albo rezygnują z polskiego rynku. Sprawdzamy, które z nich spotkał taki los w minionym 2022 czy na początku tego roku.

Reklama

1. Shopee

Singapurski gigant e-commerce, który miał być rywalem Allegro, ogłosił w styczniu, że kończy swoją działalność w Polsce. Decyzja ta była poprzedzona zwolnieniami, choć kierownictwo zapewniało wtedy (październik 2022), że polski oddział ma pozostać w dobrej kondycji. Jak już wiemy - na zapewnieniach tylko sie skończyło. Warto przypomnieć, że platforma sprzedażowa pojawiła się w naszym kraju jesienią 2021 roku.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przynajmniej z telewizji czy radia znikną irytujące reklamy.

2. Getin Noble Bank

Getin miał problemy już od dłuższego czasu - od 2016 r. notował nieprzerwanie straty roczne. Pod koniec kwietnia 2022 roku spółka poinformowała publicznie o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością, a pod koniec września BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację banku.

Działalność instytucji została przeniesiona do VeloBanku, który wystartował w listopadzie 2022 roku.

3. TXM

Zarząd TXM złożył wniosek o upadłość w maju 2022 roku, a pod koniec stycznia 2023 spółka poinformowała, że Sąd Rejonowy w Warszawie ją ogłosił. Firma jeszcze kilka lat temu była właścicielem jednej z największych marek sklepów detalicznych w Polsce. W grudniu 2021 roku posiadała 204 punkty detaliczne w Polsce. Dla porównania, jeszcze trzy lata wcześniej TXM miał 390 placówek zlokalizowanych w naszym kraju.

4. Carrefour

W styczniu ub.r. informowaliśmy, że francuska spółka może zniknąć z Polski, a zainteresowanym wykupieniem akcji spółki miał być Auchan. Wartość transakcji miałaby wynieść ok. 19 mld euro. W maju jednak podano do wiadomości, że nowym właścicielem miałby zostać koncern, który zajmował się rozwojem dobrze znanej wszystkim Żabki.

Sieć supermarketów działała na naszym rynku od 1997 roku, czyli 25 lat. Francuski grupa posiadała w Polsce 935 sklepów w naszym kraju.

5. Fabryka porcelany "Krzysztof"

Wałbrzyskie zakłady działały od... 200 lat, jednak nie poradziły sobie z kryzysem energetycznym i wysokimi cenami gazu. W sprawie upadku firmy napisanie listu do premiera zapowiedzieli parlamentarzyści PO, „ten zakład przetrwał wojny światowe, ustrój komunistyczny, a dziś, mając doskonałe wyniki eksportowe, upada” – mówił Tomasz Siemoniak.

Pod koniec stycznia pojawiła się inicjatywa ratowania zakładów. Na platformie zrzutka.pl rozpoczęła się zbiórka pieniędzy, a jej inicjatorzy chcą zebrać 2 mln zł.

6. Orsay

Znana marka odzieżowa przekazała w maju 2022 roku, że kończy swoją działalność w Polsce, a do końca czerwca zamknie wszystkie swoje sklepy - 145 placówek. Niemiecka firma jako powód swojego wycofania się z naszego rynku podała niewypłacalność.

7. GO Sport

Sklepy ze sportowym sprzętem zniknęły z naszego kraju wskutek ogłoszenia sankcji na podmioty prowadzące interesy na terenie Polski z powodu wojny w Ukrainie. Od kwietnia 2022 roku wszystkie placówki sieci były zamknięte, a w sierpniu GO Sport ogłosił upadłość.

3 marca 2022 roku, czyli chwilę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na naszych wschodnich sądziadów, spółka GO Sport Polska wydała oświadczenie, że do 2019 roku była własnością francuską, a następnie została kupiona przez singapurską spółkę Sportmaster Operations Ltd., której właścicielami są osoby pochodzenia rosyjskiego.

Natomiast w styczniu 2023 spółka pełniąca funkcję syndyka Go Sport Polska poinformowała, że została sfinalizowana transakcja sprzedaży całego majątku przedsiębiorstwa, którego nabywcą został SportsDirect.com Poland.

8. Gumtree

Brytyjski serwis ogłoszeniowy na początku XXI wieku święcił triumfy nad Wisłą. Jednak wszystko co dobre, kiedyś sie kończy i w marcu 2022 roku spółka poinformowała, że znika z naszego rynku. Wszystkie oferty widniejące na stronie zostały usunięte 7 kwietnia.

9. Marie Zélie

Ta polska marka odzieżowa, która powstała 7 lat temu, reklamowała się jako producent ubrań idealnych dla skromnych katoliczek, a na metce wyszytą miała sentencję "na większą chwałę Boga". Na początku działalności ich odzież cieszyła się popularnością, jednak z czasem musiała mierzyć się z coraz to większymi problemami, a finalnie w październiku 2022 roku poinformowała o bankructwie i ogłosiła upadłość.

Mimo złożonego wniosku o upadłość i nadszarpniętego zaufania prezes zapowiiedział wtedy, że to nie koniec marki i ponownie prosił o pomoc finansową.

10. Magazyny wydawnictwa Bauer

Tradycyjna prasa nie ma w ostatnich latach łatwo. Do teraz w branży echem odbija się pandemia koronawirusa, która spowodowała niedobory papieru, który stał się jednocześnie bardzo drogi. Inflacja i ogólny kryzys gospodarczy też nie pmagają. W listopadzie 2022 roku wydawnictwo Bauer poinformowało o kolejnych cięciach etatów i zamknięciu następnych tytułów. Z rynku zniknie pięć gazet: „Bliżej Ciebie”, „Cuda i objawienia”, „Naj” (magazyn poradnikowy wydawany był w Polsce od 1994 r.), „Przepis na zdrowie” oraz „Takie jest życie”.

11. Hollister

To już kolejna na naszej liście marka odzieżowa, która w ostatnim czasie zniknęła z Polski. Firma weszła na nasz rynek w 2012 roku i od tej pory otworzyła tylko jeden sklep ze swoimi ubraniami - w Warszawie. W grudniu 2022, po 10 latach swojej działalności nad Wisłą, poinformowano, że placówka znajdująca się w Galerii Mokotów zostanie zamknięta.

Jednak fani marki nadal będa mogli kupować ciuchy produkowane przez amerykańskie przedsiębiorstwo, m.in. na takich platformach jak Zalando czy Answear.com.

12. Mr Hamburger

Mr Hamburger to pierwszy polski fast food założony w 1990 roku. Mimo 22 lat działalności również i ta firma nie poradziła sobie z kryzysem złożyła wiosek o upadłość. Pod koniec listopada 2022 roku spółka poinformowała o utracie płynności finansowej i braku realnych szans na poprawę sytuacji.

Jako czynniki takiego stanu rzeczy wskazuje m.in.: zamknięcie lokali podczas pandemii COVID, wzrosty kosztów energii i produktów spożywczych oraz wzrost kosztów pracowniczych.

13. Jokr

Na rynku nie brakuje firm oferujących szybkie dostawy jedzenia czy zakupów, jednak nie wszystkie z nich radzą sobie świetnie, a nawet dobrze. Na początku ubiegłego roku (w marcu) po roku obecności o wyjściu z Polski po roku poinformował Jokr - amerykańskie przedsiębiorstwo z tej branży.

Jak podała spółka, opuszczenie naszego kraju spowodowane było chęcią ekspansji na rodzimym rynku oraz na rynkach krajów Ameryki Łacińskiej.

Co przyniesie nam 2023 rok?

Biorąc pod uwagę światową sytuację gospodarczą oraz geopolityczną, nadal wysoką inflację w Polsce (choć nie tylko), rosnące ceny energii i innych dóbr - rok 2023 nie maluje się w jasnych barwach.

Dla wielu przedsiębiorców będzie ostatnim rokiem działalności, dla tych w nieco lepszej sytuacji będzie wiązał się z koniecznością zwolnień pracowników i podejmowania szeregu innych trudnych decyzji, które zdecydują o przetrwaniu i pozostaniu na rynku.

Za niespełna 11 miesięcy dowiemy się, w jakim stopniu spełniły się czarne scenariusze i jak wygląda skala bankructw i upadłości wśród przedsiębiorców.

Źródło:
Daria Onisk
Daria Onisk
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl., absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W kręgu jej zainteresowań znajdują się najnowsze i najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w kraju i na świecie, co pomaga jej w wykonywaniu pracy wydawcy, a także przy pisaniu newsów. Telefon: 71 748 9509

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (51)

dodaj komentarz
pozhoga
>>„ten zakład przetrwał wojny światowe, ustrój komunistyczny, a dziś, mając doskonałe wyniki eksportowe, upada” – mówił Tomasz Siemoniak<<

Ten Siemoniak to się zna nie tylko na obronności, ale nawet na produkcji porcelany. Prawdziwy człowiek renesansu z niego, w POPiSie mają wiele takich talentów (że o lewicy-lewicy
>>„ten zakład przetrwał wojny światowe, ustrój komunistyczny, a dziś, mając doskonałe wyniki eksportowe, upada” – mówił Tomasz Siemoniak<<

Ten Siemoniak to się zna nie tylko na obronności, ale nawet na produkcji porcelany. Prawdziwy człowiek renesansu z niego, w POPiSie mają wiele takich talentów (że o lewicy-lewicy nie wspomnę).
dziadekjarek
Morawicki mu doradzał
grzegorzkubik
Getin Noble Bank - twór tzw. IIIRP. Upadek tego to szczęście dla Polski i Polaków.
ermann
Gdyby tylko Polska nie była żydomasońską kolonią.... (i inne kraje również). Gdyby tylko światem nie rządziło 1% najbogatszych złodziei i bandytów....
Widać natomiast, że taki Putin chyba próbuje wyłamać się z ich klubu... Albo ustawka.
Ludzie muszą zrozumieć, że wszystkie "rządy" są na ich sznurku, a europa białego
Gdyby tylko Polska nie była żydomasońską kolonią.... (i inne kraje również). Gdyby tylko światem nie rządziło 1% najbogatszych złodziei i bandytów....
Widać natomiast, że taki Putin chyba próbuje wyłamać się z ich klubu... Albo ustawka.
Ludzie muszą zrozumieć, że wszystkie "rządy" są na ich sznurku, a europa białego czlowieka już nie istnieje... sprzedajne pacynki kontynuują dzieło destrukcji i zniewolenia. Wszędzie zakładany jest cyfrowy kaganiec. Niebawem, cyfrowa waluta dopełni dzieła absolutnego niewolnika. I przymusowe szpryce GMO, w wiadomym celu redukcji.
andregru
Osobiście nie zamieniłbym zależności Polski od Unii Europejskiej na zależność od Rosji . Żyłem w czasach ZSRR .
men24a
Pamiętam jak Duda i PiS odwiedzali Ursusa i mówili o wielkiej przyszłości a potem uderzyli w niego opłatami i daninami aż zbankrutował. Teraz myślą jak to podpiąć pod Balcerowicza
marok
Ursus zbankrutował z powodu stosowanej przeciw niemu antyreklamy, braku dbałości o klienta i przeinwestowania.
W krótkim czasie klienci się od tej marki odwrócili, a prezes zamiast rzetelnie podejść do sytuacji, próbował szukać winnych gdzie indziej.
300_pala odpowiada marok
Ursus zbankrutował z tego samego powodu co FSO.. produkował wyroby traktora podobne …..

Powiązane: Prognozy 2023, podsumowania 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki