REKLAMA

Budowa domu od 28 czerwca bez pozwolenia

2015-06-26 10:43
publikacja
2015-06-26 10:43

28 czerwca 2015 r. wchodzi w życie długo oczekiwana przez Polaków zmiana prawa budowlanego. Chcąc wybudować dom jednorodzinny, nie będzie już potrzebne pozwolenie na budowę domu. Przypominamy najważniejsze zmiany, jakie wnosi nowelizacja.

Do tej pory, żeby wybudować własny dom, konieczne było złożenie odpowiedniej dokumentacji do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu. Procedury z tym związane przypominały czasami syzyfową pracę. Inwestorzy indywidualni niejednokrotnie pisali w na forach o przypadkach, gdy walkę o pozwolenie prowadzili przez kilka lat. Od dziś wystarczy tylko zgłoszenie i uzyskanie tzw. milczącej zgody. Dzięki temu, budowę będzie można rozpocząć nie po kilku latach, a po miesiącu.

Dom jednorodzinny już bez pozwolenia

Nowym trybem będą przede wszystkim domy jednorodzinne, ale nie tylko one. Pulę projektów budowlanych, które nie wymagają odtąd uzyskania pozwolenia na budowę rozszerzono o wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Ale dodatkowo dopisano tu także garaże, których wcześniej brakowało w punkcie dotyczącym wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan. Ustawodawca zapewnił inwestorom także możliwość zbudowania bez pozwolenia większego oczka wodnego (do 50 mkw., wcześniej tylko do 30 mkw.)

Nowelizacja ustawy prawo budowlane – najważniejsze informacje

  • od złożenia zawiadomienia do urzędu, budowę domu będzie można rozpocząć już po 30 dniach - budowa domu nie wymaga już wniosku o wydanie pozwolenia na budowę,
  • konieczne będzie przygotowanie czterech egzemplarzy projektu budowlanego,
  • zniesiono wymóg uzyskania oświadczeń odpowiednich instytucji o zapewnieniu przyłączy do działki,
  • do projektu od teraz należy dołączyć informację o obszarze oddziaływania obiektu,
  • prace związane z dobudową do istniejącego budynku nadal będą wymagały pozwolenia na budowę.

Zamiast wnioskowania o pozwolenie, wystarczy tylko zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy ww. obiektów. Od momentu zawiadomienia odpowiedniego urzędu (wydziały administracji architektoniczno-budowlanej we właściwym starostwie powiatowym), ma on 30 dni na zgłoszenie zastrzeżeń do projektu. Jeśli tego nie zrobi, inwestor może bez przeszkód rozpocząć budowę.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Zmienia się zestaw wymaganych dokumentów

Zmienia się także zakres dokumentacji jaką należy załączyć do zgłoszenia. Projekt budowlany trzeba będzie złożyć do zatwierdzenia od teraz w czterech egzemplarzach – dwa dla inwestora, jeden dla organu zatwierdzającego projekt i jeden egzemplarz dla organu nadzoru budowlanego.

Lista załączników do projektu także została odświeżona. Nie będzie już wymagane dostarczenie wraz z wnioskiem oświadczeń odpowiednich jednostek o zapewnieniu przyłączy energetycznych, kanalizacyjnych i wodociągowych, cieplnych, odprowadzających ścieki telekomunikacyjnych czy lądowych.

Inwestor nie będzie już zobligowany do informowania o połączeniu działki z drogą, bez względu na to, jaki jest to rodzaj drogi - o takim połączeniu trzeba będzie poinformować dopiero wtedy, gdy działka będzie położona przy drodze krajowej lub wojewódzkiej.

W zamian za to będzie trzeba dostarczyć informację o obszarze oddziaływania obiektu, które będzie podstawą do ustalenia, czy dodatkowe remonty i prace budowlano-montażowe będą wymagały pozwolenia na budowę, czy również tylko zgłoszenia. Oznacza to, że pozwolenie będzie nadal potrzebne w przypadku modernizacji domu, która zmieni jego obszar oddziaływania, czyli m.in. dobudowy tarasu, przydomowego garażu czy do podwyższenia ostatniej kondygnacji domu.

Budowa bez pozwolenia – rozwiązanie największej bolączki inwestorów?

Procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę odchodzą do lamusa, ale wielu inwestorom dały się w ostatnich latach we znaki. Jak dowiedzieliśmy się z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, od kilku lat najczęściej zgłaszane skargi na organy administracji architektoniczno-budowlanej dotyczą właśnie bezczynności i przedłużania całego procesu. Od teraz Polacy, którzy chcą wybudować swój dom, mogą odetchnąć z ulgą i nie martwić się jednym z największych koszmarów całego przedsięwzięcia. 

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (189)

dodaj komentarz
sywiar
Wszystko się zmienia, trzeba być na bieżąco z tymi wszystkimi ustawami :) ciężko jest o tym wszystkim pamiętać, więc jeśli nie chcecie martwić się o materiały budowlane to szybko i w prosty sposób zamówicie je tutaj https://www.arsen24.pl/sklep/budowa.php
~Dobudówka
Witam mam pytanie co potrzeba żeby zrobić dobudówke w domu jednorodzinnym do 35 mkw. Chodzi mi jakie dokumenty i czy trzeba
~Herta
Śmieszne dziś byłem u projektanta chciałem sobie dobudować pokój ok20m2 do ganku tez o podobnym wymiarze po prostu chcialem zrobić takie drugie skrzydło domu z obruceniem tego dachu i tu zaczynają się schody projekt z i nadzorem plus jakiś geodeta do wbicia dwóch palikow w odległości 4m od budynku 600zl i jakiś elektryk Śmieszne dziś byłem u projektanta chciałem sobie dobudować pokój ok20m2 do ganku tez o podobnym wymiarze po prostu chcialem zrobić takie drugie skrzydło domu z obruceniem tego dachu i tu zaczynają się schody projekt z i nadzorem plus jakiś geodeta do wbicia dwóch palikow w odległości 4m od budynku 600zl i jakiś elektryk do przeprowadzeniu kabla za 1000tys zł to w sumie sama papierologia 6tys z! To nie uwarzam to za ułatwienie jeżeli ziemia jest moja i jest prawo własności to moja sprawa czy mi się zawali proste cóż każdy chce ukrecic cos dla siebie bo jak ktoś myśli ze chce budować dom lub przystawic to wszyscy myślą ze inwestor śpi na kasie amen
~edyta
kupiłam działkę z warunkami zabudowy których nie mogę zmienić a dokładnie punktu 2 w którym wymaga się ode mnie dwóch pełnych kondygnacji plus poddasze ...kto teraz buduje tak wielkie molochy ?
Mnie się marzy domek do 90m2 piętro i poddasze użytkowe a nie stodoła z dwoma piętrami i poddaszem użytkowym !!
Pisałam
kupiłam działkę z warunkami zabudowy których nie mogę zmienić a dokładnie punktu 2 w którym wymaga się ode mnie dwóch pełnych kondygnacji plus poddasze ...kto teraz buduje tak wielkie molochy ?
Mnie się marzy domek do 90m2 piętro i poddasze użytkowe a nie stodoła z dwoma piętrami i poddaszem użytkowym !!
Pisałam już wszędzie i każdy odpisuje jedno i to samo !
Ręce opadają !
Przecież nie postawię kurnika 35m tylko dlatego że mamy posrane przepisy których za nic zmienić nie można !
~pierdoła
Nareszcie polityczne warchoły nie będą decydować co mogę na mojej ziemi!
~CiociaKlocia
jakie jest zrodlo prawne?
nie moge sie powolywac na artykul redaktora, potrzebna jest konkretna wykladnia prawna: Monitor Polski? Dziennik Urzedowy? Nr i tytul paragrafu tego rozporzadzenia!
Zbuduje a pozniej przeznacza do rozbiorki, wiele tego bylo w przeszlosci, albo zmienia przepisy jak juz budynek bedzie stac.
Mialam
jakie jest zrodlo prawne?
nie moge sie powolywac na artykul redaktora, potrzebna jest konkretna wykladnia prawna: Monitor Polski? Dziennik Urzedowy? Nr i tytul paragrafu tego rozporzadzenia!
Zbuduje a pozniej przeznacza do rozbiorki, wiele tego bylo w przeszlosci, albo zmienia przepisy jak juz budynek bedzie stac.
Mialam miec emeryture z ZUS-u pod warunkami wnoszenia skladek od pracy i osiagniecia wieku emerytalnego. Emerytura zostala zawieszona bo chytrzy urzednicy wprowadzili nowy przepis by tej emerytury nie wyplacic!!! Rzad polski kradnie w bialy dzien!!!!!!!!!!!!!!!!!! i wszystko mu malo!
Nie jestem smieciem! chce miec prawo do godnej starosci, mieszkania w takim budynku jakim chce, dlaczego nikomu nie przyszlo do glowy, ze moge chciec wstawac i klasc sie spac z kurami, bez pradu i kanalizacji? tylko studnia i wychodek jak 100 lat temu. Dlaczego zmusza sie mnie do tego wszystkiego przez papierek, ktory rzadzi moja wlasna osoba? TO JAWNE NIEWOLNICTWO AZ DO SMIERCI. Ludzie! obudzcie sie! czy o taka Polske walczyliscie?
~marek
Na szczęście u mnie wszytsko już załatwione, projekt gotowy w miesiąc (lk-projekt) i tylko czekamy aż budowa ruszy, tylko, że z pogodą słabo..
~robert
gdyby tylko te bzdury byly prawda zaklamana bolszewicka polska
~marco
Dzisiaj złożzyłem wniosek o warunki na budowę wraz z promesami od enei ,wod-kan i td. - odpowiedz- 2 miesiące czekania na warunki zabudowy i kolejne 2 miesiące na wydanie pozwolenia na budowę . za komuny krócej sie czekało wiec niech nie pie- dolą że wystarczy wniosek bo tak czy tak trzeba pół roku na te wszystkie zgody
~dzisiaj
nie widzicie że to stary artykół z 2015-06-28 z tamtego roku? jakiś ochłap rzucili.

Powiązane: Bankier.pl na budowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki