REKLAMA
WEBINAR

Saldo wpłat i umorzeń do TFI w grudniu wyniosło minus 50 mln zł

2023-01-17 11:38
publikacja
2023-01-17 11:38

Po dodatnim listopadzie, w grudniu 2022 roku nastąpił powrót do przewagi umorzeń. Saldo wpłat i wypłat z funduszy inwestycyjnych wyniosło ok. minus 50 mln zł - wynika z wyliczeń serwisu Analizy pl.

Saldo wpłat i umorzeń do TFI w grudniu wyniosło minus 50 mln zł
Saldo wpłat i umorzeń do TFI w grudniu wyniosło minus 50 mln zł
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Z danych Analiz pl wynika, że grudzień 2022 roku był niezłym miesiącem dla funduszy detalicznych, w przypadku których wynik sprzedażowy był jednym z najlepszych w tym roku. Przewaga wypłat wyniosła 0,42 mld zł.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach najwięcej pieniędzy wypłacili posiadacze jednostek funduszy dłużnych. Skala odpływu była znacznie niższa niż w poprzednich miesiącach i wyniosła ponad -0,3 mld zł. Do takiego wyniku w największym stopniu przyłożyły się fundusze obligacji korporacyjnych.

Z szacunków serwisu Analizy pl wynika, że grudzień 2022 roku przyniósł przewagę wpłat w przypadku funduszy akcyjnych – w sumie niecałe 60 mln zł. Nowy kapitał rozłożył się mniej więcej równomiernie na fundusze akcji zagranicznych (ok. 30 mln zł), fundusze akcji małych i średnich firm 10 mln zł oraz akcji polskich uniwersalne – 16 mln zł.

Pozostałe segmenty zakończyły grudzień z przewagą wypłat. Mowa o funduszach absolutnej stopy zwrotu, które średnio radziły sobie z turbulencjami na rynkach. Grudzień był trzynastym z rzędu miesiącem z ujemnym saldem wpłat i wypłat, tym razem wynoszącym prawie 70 mln zł.

Po raz kolejny odpływ kapitału odnotowały także fundusze surowcowe, który sięgnął 49 mln zł. Podobnie jak w listopadzie klienci głównie wypłacali oszczędności z funduszy inwestujących szeroko na rynkach surowcowych, podczas gdy wpłacali pieniądze do funduszy złota.(PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
informacje są sterowane pod zakup i jarząbek który musi mieć uzasadnienie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki