Saksonia zbuduje płot na granicy z Polską w związku z ASF

Po Brandenburgii również Saksonia zbuduje na granicy z Polską płot dla ochrony przed afrykańskim pomorem świń (ASF) w celu powstrzymania zarażonych dzików. Przypadki ASF są odkrywane coraz bliżej RFN - ostatni przypadek zanotowano 12 km od granicy.

(fot. Piotr Małecki / FORUM)

"Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, żeby zmniejszyć ryzyko" - powiedziała w czwartek minister zdrowia Saksonii Petra Koepping, uzasadniając podjętą decyzję o budowie 128-kilometrowej bariery, na którą będzie składać się płot elektryczny i siatka. Koszt przedsięwzięcia to 250 tys. euro.

"Chcemy w ten sposób chronić również gospodarstwa hodowlane przed stratami ekonomicznymi" - dodała minister.

Niemcy są coraz bardziej zaniepokojone, że ASF przedostanie się do nich z Polski. W środę zanotowano przypadek zarażenia ASF zaledwie 12 km od granicy.

Aby zapobiec przedostawaniu się zarażonych dzików do Niemiec, kraj związkowy Brandenburgia rozpoczął w grudniu 2019 r. stawianie na granicy z Polską - wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej - przenośnego płotu. Z kolei Bawaria pięciokrotnie podniosła premie za odstrzał dzików. Myśliwi z obwodów łowieckich graniczących z Czechami oraz z Turyngią i Saksonią mogą otrzymać nawet 100 euro za odstrzelone zwierzę.

RFN jest jednym z największych w Europie eksporterów wieprzowiny. Tamtejsi hodowcy obawiają się o przyszłość swoich farm. Choć wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, jego wykrycie powoduje automatyczne ograniczenia eksportowe do wielu krajów, m.in. Chin.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 1 jasiustasiu01

Niemcy odgradzają sie nie od dzików, tylko powoli od dzikiego kraju!

! Odpowiedz
1 1 grzegorz2000

Jasiu skończ z tą mową nienawiści. Nie idź tą drogą.

! Odpowiedz
1 4 karbinadel

Powinni nie wpuszczać myśliwych, bo to oni najszybciej roznoszą ASF

! Odpowiedz
5 28 grzegorz2000

Gdy Polska chciała wybudować płot wzdłuż wschodniej granicy to spotkała się z nagonką liberalnych mediów głównego nurtu oraz opozycji. Teraz gdy Niemcy chcą taki sam płot wybudować wzdłuż granicy z Polską to opozycja dziwnie milczy. To są właśnie te podwójne standardy i hipokryzja polskiej opozycji.

! Odpowiedz
6 17 awenturyn1

Nie spodziewałem się ,że dziki są tak inteligentne i zatrzymują się 12km przed granicą. Z pewnością grzecznie czekają aż mężni niemcy wybuduję mur. Musi być tylko wysoki żeby chronił ich przed tą odmianą latającą....Rządzący chyba naprawdę mają nas za stado baranów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil