Sąd (tymczasowo) uratował Almę

Sąd rozpostarł płaszcz ochronny nad Almą. Jest on jednak tylko tymczasowy, najważniejsza dla spółki decyzja zostanie bowiem podjęta w ciągu kilkunastu dni.

Wtorkowy komunikat PKO BP uderzył w notowania Almy. Bank wypowiedział spółce umowy kredytowe i zażądał spłaty w ciągu 7 dni 60,9 mln zł długu. To ledwie część zobowiązań Almy - te na koniec półrocza sięgały 442 mln zł - jednak i tak spółka miałaby poważne problemy, by w tak krótkim okresie uzbierać potrzebną kwotę. Żądanie PKO BP mogło dobić firmę Jerzego Mazgaja, tak się jednak nie stało.

Delikatesy uratował krakowski Sąd Rejonowy, który w środę zabezpieczył majątek Alma Market poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Jego zadaniem będzie m.in. ochrona spółki przed egzekucjami, czy zajęciem kont. W praktyce więc termin 7 dni narzucony Almie przez PKO BP przestał obowiązywać. Zobowiązanie wprawdzie pozostało, jednak firma Jerzego Mazgaja nie musi regulować go na dniach.

Sąd (tymczasowo) uratował Almę
Sąd (tymczasowo) uratował Almę (fot. Jakub Porzycki / FORUM)

Sanacja - prawdziwa stawka w grze

Nadzorca sądowy to jednak rozwiązanie tylko tymczasowe i jedynie nieco przesuwa w czasie kwestię rozwiązania problemów spółki. Na dłuższą metę Almę przed wierzycielami ochronić może tylko sanacja. Wniosek o nią spółka złożyła 15 września, póki co jednak sąd nie podjął jeszcze jednoznacznej decyzji w tej sprawie.

- Tak zwane terminy instruktażowe mówią, że sąd powinien w ciągu 2 tygodni od złożenia wniosku otworzyć, bądź odmówić otwarcia postępowania sanacyjnego. Jeżeli jednak chce wysłuchać dodatkowych opinii termin na decyzję wydłuża się do 6 tygodni - tłumaczy w rozmowie z Bankier.pl Andrzej Głowacki, doradca restrukturyzacyjny i prezes spółki DGA SA.

Pomóc sądowi w podjęciu decyzji ma właśnie nadzorca. - Wśród jego zadań znajdzie się również najprawdopodobniej weryfikacja, czy wstępny plan restrukturyzacyjny przedstawiony przez firmę jest realny, czy jest ona w stanie regulować bieżące zobowiązania oraz czy będzie zdolna pokryć koszty postępowania sanacyjnego - dodaje Głowacki.

Co gdy sąd się nie zgodzi?

To właśnie decyzja o otwarciu postępowania sanacyjnego będzie kluczową dla przyszłości Almy. Jeżeli sąd uzna, że dla Almy wciąż świeci się światełko w tunelu, spółka de facto zyska rok spokoju. W tym czasie, chroniona przed wierzycielami, będzie mogła przeprowadzić restrukturyzację i spróbować powrócić do zdrowia. Jeżeli jednak sąd odrzuci wniosek Almy i nie uruchomi postępowania sanacyjnego, delikatesy znajdą się w bardzo ciężkiej sytuacji.

Zazwyczaj, gdy sąd w tego typu sprawie odmawia, następnego dnia składany jest wniosek o upadłość likwidacyjną. Jeżeli bowiem spółki nie da się uzdrowić, to trzeba zadbać o to, by wierzyciele mieli równe prawa w dostępie do majątku spółki - komentuje Głowacki.

Warto dodać, że wniosek o upadłość likwidacyjną Almy w sądzie już jest. Złożył go 21 września wierzyciel Almy Zbigniew Jurasz. Prawo restrukturyzacyjne daje jednak w takiej sytuacji pierwszeństwo wnioskowi o sanację. Sąd połączył oba wnioski i póki rozpatrywane jest postępowanie sanacyjne, upadłość jest jedynie planem "B". Akcjonariusze muszą mieć jednak świadomość, że gdy plan "A" zawiedzie, upadłość spółki stanie się bardzo prawdopodobna.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~100

Dla mnie Alma to był super sklep z dobrymi jakościowo towarami.Szczególnie super były wyroby wędliniarskie z Włoch,Węgier oraz nasze rodzime np.Olewnika.W tej chwili nie na tak dobrych wyrobów w żadnym sklepie.Do Biedronki nie chodzę,bo nigdy nie kupiłabym ich fatalnych kiełbas itp.Mój poprzednik ma rację,że jest to fatalny dyskont dla plebsu czyli tej patologii,która pobiera 500+ i bierze byle co aby był wypchany kosz aż z górą.Dlaczego w Polsce nie mogą być sklepy lepsze,jeśli ludzie tam kupują tylko same patologiczne dyskonty.Nawet ten Lidl w Niemczech ma zupełnie inne produkty dużo lepsze i takie,których nigdy nie było u nas.Jeśli chodzi o Almę to wszystko zaczęło się psuć jak doszedł PiS do władzy.On stawia głównie na patologię bo oni za 500+ daliby się ogolić a niestety ludzie,którzy myślą są dla nich zagrożeniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Klient

Ta historia uczy nas, że w Polsce nie konkuruje się wysoką jakością.

! Odpowiedz
1 3 ~szukam_dobre_jakośc

ale w Almie jakość nie szła w parze z ceną. Te same powszechne były dostępne we wszelkich innych sieciach, z ceną kilkukrotnie niższą. Ich przewagą było tylko i wyłącznie posiadanie szerokiej gamy produktów, niedostępnych nigdzie indziej.

! Odpowiedz
2 4 ~Łukasz

Poziom niektórych komentarzy poraża, zwłaszcza bajania o bandyckiej GPW w wykonaniu pana/pani FFF. Akurat red. Torchała jest jednym z lepszych redaktorów na tym portalu. Może problem nie leży po stronie red. Torchaly (i jego niezbyt profesjonalnego zdjecia) a raczej materii, która przerasta mniej wyrobionego czytelnika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Grzechu_comeback

Oczywiście! Wszystko co dotyczy finansów, zwłaszcza w Polsce, jest wyjątkowo transparentne a takie kwiatki jak dojcze banki czy inne szkockie to tylko efekt absolutnie żadkiej patologii.
Od '89 jesteśmy umoczeni po uszy w sukcesie i wyjątkową pomocą w tym sukcesie stanowiła również GPW. Szeroki strumień tzw "wizjonerów" upubliczniło się dzięki GPW. Tylko skąd te "przydomki" TW??? :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Grzechu_comeback

Gdyby sprawa dotyczyła Kowalskiego, to kowalski już dawno poszedłby w samych skarpetkach do..... więzienia. No, ale wiadomo. KOWALSKI TO NIE TW BARBARA....

! Odpowiedz
3 13 ~Michal_

Wyniki były nieprawdziwe tylko poto aby akcje rosły a teraz prawda jest taka ze kasa wyprowadzona zastała tylnymi drzwiami kto się miał wzbogacić to się wzbogacił jak to w Polsce pracownik nikogo nie obchodzi

! Odpowiedz
7 3 ~Michał_

Polska to biedny kraj na Alme nas nie stać jak widać dla tego trzeba było zrobić z almy coś na wzór biedry i by było dobrze.

! Odpowiedz
3 6 ~Urjasz

Jeżeli tak Pan uważa to proszę spojrzeć na wyniki finansowe Almy z poprzednich lat

! Odpowiedz
1 4 ~Grzechu_comeback odpowiada ~Urjasz

skoro tak dobrze..... to dlaczego tak źle?! Klienci płacili fałszywą gotówką, czy co?!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,32% 57 802,53
2019-10-23 11:30:00
WIG20 -0,36% 2 204,18
2019-10-23 11:45:45
WIG30 -0,31% 2 492,37
2019-10-23 11:45:00
MWIG40 0,20% 3 656,37
2019-10-23 11:30:45
DAX 0,04% 12 759,91
2019-10-23 11:43:00
NASDAQ -0,72% 8 104,30
2019-10-22 22:03:00
SP500 -0,36% 2 995,99
2019-10-22 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.