REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rząd przeciwko elektrowniom wiatrowym. "To drogie źródło energii"

2016-03-11 02:07
publikacja
2016-03-11 02:07

Po wejściu w życie przygotowywanej ustawy o elektrowniach wiatrowych nie będzie można stawiać wiatraków tak blisko domów, jak teraz. Budzi to oburzenie inwestorów.

fot. / / YAY Foto

Posłowie PiS, którzy przygotowują ustawę, przyznają, że robią to ze względu na liczne protesty społeczne - pisze "Nasz Dziennik". Wiele inwestycji i tak jest realizowanych, mimo niechęci społeczności lokalnych. Deputowani chcą zaostrzyć przepisy. Nowe wiatraki będą mogły być budowane w odległości co najmniej 2 kilometrów od najbliższych zabudowań. Teraz jest to kilkaset metrów. Mają zmienić się też przepisy budowlane dotyczące tego typu obiektów.

"Nasz Dziennik" zauważa, że rząd nie kryje, że nowa ustawa to element nowej polityki energetycznej państwa. Według przedstawicieli władz, elektrownie wiatrowe są nieefektywnym i drogim źródłem energii. Proponują za to inne ekologiczne rozwiązania, na przykład, źródła geotermalne.

Inwestorzy sprzeciwiają się tym zmianom twierdząc, że zablokuje to tworzenie nowych elektrowni wiatrowych.

Zapisy poselskiego projektu ustawy odległościowej oznaczają faktyczny koniec polskiej energetyki wiatrowej; proponowane normy odległości wiatraków od zabudowań nigdzie na świecie nie są tak "drastyczne" - podkreślali uczestnicy konferencji dotyczącej energetyki wiatrowej, która odbyła się kilka dni temu w Warszawie.

- Jeśli rozwój energetyki wiatrowej nie będzie wstrzymywany, to profity płynące z obecności farm wiatrowych nad Wisłą będą rosły. Tymczasem grupa posłów PiS próbuje praktycznie całkowicie zahamować rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Projekt ustawy wprowadzającej minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zamieszkałych zabudowań ma za zadanie ukryć zamiar wprowadzenie faktycznego moratorium na budowę farm wiatrowych i jak najszybciej zakończyć eksploatacje istniejących instalacji, poprzez obłożenie ich czterokrotnie większym podatkiem, niż dotychczas" - ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski.

IAR/PAP/nd/pp/jj

Źródło:Bankier24
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (58)

dodaj komentarz
~WD40
Na chwilę obecną każda energia odnawialna jest droga, zarówno ta z wiatraków jak i ta z geotermii (pomijam lokalizację takie jak Islandia, gdzie gorąca woda sama wypływa na powierzchnię). Dlatego zamiast inwestować w budowę elektrowni odnawialnych powinno się inwestować w badania nad zwiększaniem ich efektywności. Na chwilę obecną każda energia odnawialna jest droga, zarówno ta z wiatraków jak i ta z geotermii (pomijam lokalizację takie jak Islandia, gdzie gorąca woda sama wypływa na powierzchnię). Dlatego zamiast inwestować w budowę elektrowni odnawialnych powinno się inwestować w badania nad zwiększaniem ich efektywności. Gdy opracujemy technologię odpowiednio wydajną, elektrownie będą budowane przez inwestorów, bo poprostu same będą na siebie zarabiać i rząd nie będzie musiał dopłacać aby zachęcić inwestorów.
~ParanojaIszaleństwo
Tak źródła geotermalne to jest to. Trzeba czym prędzej przekazać kilka mld do Torunia!!! o. Dyrektor już wznosi modły dziękczynne: OJCZYZNĘ DOJNĄ RACZYŁEŚ MI ZWRÓCIĆ PANIE....
~geolog
źródla geotermalne pod warunkiem że w okolicy torunia. A tak na poważnie każdy geolog wie, że geotermalne źródła mamy tylko w wąskim pasie na południowych krańcach Polski
~ola
Rozwiązanie jest proste energia z wiatraków jest przeszło dwukrotnie droższa. Po prostu trzeba z tym skończyć.
~poldek
2 km w polskich warunkach? Ok -ale nie uwzględniać już 6-krotnie legalizowanych poprzez abolicje samowolek budowlanych. Jaki to dało przekaz do obywateli -budujmy dalej bez zgód, za jakiś czas znów będzie abolicja. Konsekwencje tego są opłakane, na wyznaczonych lata temu korytarzach komunikacyjnych stoi mnóstwo nieruchomości,2 km w polskich warunkach? Ok -ale nie uwzględniać już 6-krotnie legalizowanych poprzez abolicje samowolek budowlanych. Jaki to dało przekaz do obywateli -budujmy dalej bez zgód, za jakiś czas znów będzie abolicja. Konsekwencje tego są opłakane, na wyznaczonych lata temu korytarzach komunikacyjnych stoi mnóstwo nieruchomości, przy budowie autostrad i dróg ekspresowych nie ma możliwości ominięcia ich. Stąd biorą się tylko koszty. A rząd znów szykuje abolicje. Masakra.
~Grzechu_comeback
Polska to piękny kraj! Można wszystko! Budowa mega kurnika w środku osiedla? Czemu nie!
A może extra giga smrodek od norek? Jasne! U nas też można w samym środku miejscowości.
Więc czemu nie stado wiatraków?
Za PEŁO można było wszystko, dlatego wszelkie dojarki, teraz biadolą i wyrywają włosy z klaty, z
Polska to piękny kraj! Można wszystko! Budowa mega kurnika w środku osiedla? Czemu nie!
A może extra giga smrodek od norek? Jasne! U nas też można w samym środku miejscowości.
Więc czemu nie stado wiatraków?
Za PEŁO można było wszystko, dlatego wszelkie dojarki, teraz biadolą i wyrywają włosy z klaty, z powodu końca kolonii nad Wisłą...

Niech taki Helmud spróbuje stawiać wiatraki u siebie tak jak u nas, lub norki.... Dlaczego tego nie robi? Przecież tam takie wsparcie i moda....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki