REKLAMA

Rynek hipotek się pogrąża – najmniej chętnych na kredyty od 15 lat

Michał Kisiel2022-09-07 06:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-07 06:30

Rynek kredytów hipotecznych przebija „od dołu” kolejne historyczne rekordy. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu o finansowanie wnioskowało o ponad 70 proc. mniej osób niż przed rokiem. Tak źle nie było od stycznia 2007 roku.

Rynek hipotek się pogrąża – najmniej chętnych na kredyty od 15 lat
Rynek hipotek się pogrąża – najmniej chętnych na kredyty od 15 lat
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało sierpniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Po raz kolejny wskaźnik przyjął najniższą wartość w historii publikacji. W minionym miesiącu, w przeliczeniu na dzień roboczy, bank i kasy przesłały do biura zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 72,9 proc. niższą niż rok wcześniej.

W sierpniu 2022 r. o kredyt hipoteczny wnioski złożyło 12,3 tys. klientów. W sierpniu 2021 r. starających się o kredyt było 42,5 tys. Ponad 70-procentowy spadek liczby wnioskujących pokazuje skalę zapaści na rynku.

– Wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe. Jak zapowiadałem w lipcowym komentarzu, nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

BIK

Specjalista BIK wskazuje, że liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy była w wakacyjnym miesiącu najniższa od stycznia 2007 r., czyli od 15 lat. Zainteresowanie hipotekami było wyższe nawet wkrótce po globalnych rynkowych zawirowaniach związanych z kryzysem finansowym w 2008 i 2009 roku.

Średni kredyt coraz mniejszy

Ponownie obniżyła się także średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego. W sierpniu wskaźnik ten wyniósł 336,66 tys. zł i był niższy o 2,8 proc. w porównaniu do wartości sprzed roku i o 0,9 proc. w porównaniu do lipca 2022 r. Jak wskazywaliśmy w omówieniu wyników sprzedaży kredytów hipotecznych w II kw. 2022 r., oznacza to zmianę długoterminowego trendu obserwowanego od kilkudziesięciu miesięcy.

– W przypadku dalszych podwyżek stóp procentowych, jeszcze bardziej ograniczony zostanie popyt na kredyty mieszkaniowe. Jednocześnie, wraz z rosnącymi obciążeniami z tytułu rosnących rat, prawdopodobnym scenariuszem jest większe zainteresowanie moratoriami kredytowymi w kolejnych miesiącach. Na „wakacje kredytowe” mogą zdecydować się kredytobiorcy, którzy do tej pory z nich nie skorzystali – podkreśla prof. Rogowski.

Biuro Informacji Kredytowej monitoruje dane o zapytaniach spływających z banków i na tej podstawie przygotowuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Klienci wnioskujący o finansowanie hipoteczne sprawdzani są przez banki w BIK-u, a biuro otrzymuje m.in. dane dotyczące wysokości potencjalnego zobowiązania. Do obliczenia indeksu brane są kredyty o kwotach poniżej 10 mln zł i z wyłączeniem wielu zapytań o tego samego klienta w ciągu kolejnych 90 dni (co pozwala wykluczyć efekt wynikający z częstej praktyki starania się o finansowanie w kilku bankach jednocześnie).

Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (133)

dodaj komentarz
xiven
inflacja oficjalna 16%

lokaty na 7%

mieszkania -20%

hmm... nie ma tak dobrze

mieszkania drożejące 7% rocznie przy inflacji realnej 25% to jedyna realna forma krachu
tysiak_39
To jak wielka to musi być bańka i podaż skoro nawet 6 mln ukraińców nie robi ruchu w interesie ?
zoomek
A twierdzili że bania nigdy nie może pęknąć.
jsunday
Rynek Nieruchomości. Oj, Oj! Ceny mieszkań tylko w górę twierdzi deweloper. Decyzja RPP a popyt.

Z dedykacją dla jelonków nieruchomościowych, za chwilę zostaniecie komikami, będziecie mogli zacząć zatrudnić się w kabarecie buhahahahahaah

https://www.youtube.com/watch?v=mU_dwc3hBRY
kazikwaw
Hmm…spadek popytu przy wysokiej podaży? Cóż to może oznaczać? Czy ekonomia dostarcza nam odpowiedzi na tak trudne pytania? Ano dostarcza :-)
https://mfiles.pl/pl/index.php/Cena_równowagi

A co dzieje się aktualnie na rynku nieruchomości? A czy ceny spadają? A jakże! ;-) I to od kilku miesięcy (nie zmienią tego pokrzykiwania
Hmm…spadek popytu przy wysokiej podaży? Cóż to może oznaczać? Czy ekonomia dostarcza nam odpowiedzi na tak trudne pytania? Ano dostarcza :-)
https://mfiles.pl/pl/index.php/Cena_równowagi

A co dzieje się aktualnie na rynku nieruchomości? A czy ceny spadają? A jakże! ;-) I to od kilku miesięcy (nie zmienią tego pokrzykiwania naganiaczy i wszelkiej maści ludzi żyjących z rynku nieruchomości). Na bieżąco można śledzić to na stronie: www.zametr.pl
Np. https://zametr.pl/statystyki/warszawa
Sekcja „liczba ofert ze zmianą ceny”.
I tak: od końca listopada 2021 do wczoraj:
liczba ofert ze wzrostem cen: 5,4 tys., liczba ofert ze spadkiem cen 17,3 tys.

Z pozdrowieniami dla aktywnej w komentarzach, szeroko rozumianej branży nieruchomości!

I jeszcze dedykacja muzyczna: https://www.youtube.com/watch?v=0MRNfKlyZAI

Trzymajcie się tam! ;-)
and00
Wg ciebie ceny spadają bo na ok 25% mieszkań w ogłoszeniach podniesiono ceny?
Obniżki cen w ogłoszeniach są naturalne, wystawia sie drożej a potem delikatnie obniża

Zresztą co mnie to
ja na nic nie namawiam
Najlepiej czekaj, tak na 5.000zł za metr2
Niektórzy tak czekają już15 lat
Powodzenia
kazikwaw odpowiada and00
Nie, według mnie ceny spadają dlatego, że tak działają mechanizmy rynkowe. Jeśli podaż przewyższa popyt, to ustalana jest nowa cena równowagi. Aż tyle i tylko tyle.

To są podstawy ekonomii i żałuję, że nie jest to wiedza powszechna. Myślę, że gdybyśmy jako społeczeństwo mieli większą mądrość w tym zakresie (nie mam na myśli
Nie, według mnie ceny spadają dlatego, że tak działają mechanizmy rynkowe. Jeśli podaż przewyższa popyt, to ustalana jest nowa cena równowagi. Aż tyle i tylko tyle.

To są podstawy ekonomii i żałuję, że nie jest to wiedza powszechna. Myślę, że gdybyśmy jako społeczeństwo mieli większą mądrość w tym zakresie (nie mam na myśli rynku nieruchomości), to nasz kraj wyglądałby zupełnie inaczej. Ale tego niestety chyba nigdy się nie doczekam.
and00 odpowiada kazikwaw
To jest abstrakcja
Po 1 NIGDZIE na świecie nie ma czegoś takiego jak wolny rynek
po 2 deweloperzy są w dobrej sytuacji finansowej, nie muszą sprzedawać za wszelka cenę, mogą przeczekać
Przy inflacji 15-20% mieszkania nie stanieją, za to za 2 lata jak stopy spadną to polecą w górę
zzibi2 odpowiada and00
z tym czekaniem to już nie tak kolorowo jak wtedy gdy mieli prawie darmowe finansowanie (stopy procentowe w okolicy 1%)
kazikwaw odpowiada and00
1. A czy gdzieś „na świecie” działają „mechanizmy rynkowe”? Przeprowadź poniższy eksperyment myślowy:
a) Co się stanie z popytem jeśli podniesiesz dziś cenę o 100% (ceteris paribus)?
b) Co się stanie z popytem jeśli obniżysz dziś cenę o 50% (ceteris paribus)?

2. Którzy deweloperzy są w „dobrej sytuacji finansowej”? Czy
1. A czy gdzieś „na świecie” działają „mechanizmy rynkowe”? Przeprowadź poniższy eksperyment myślowy:
a) Co się stanie z popytem jeśli podniesiesz dziś cenę o 100% (ceteris paribus)?
b) Co się stanie z popytem jeśli obniżysz dziś cenę o 50% (ceteris paribus)?

2. Którzy deweloperzy są w „dobrej sytuacji finansowej”? Czy tylko ci najwięksi, którzy mają dostęp do rynku długu? Co z tymi działającymi lokalnie, w mniejszych miejscowościach? Wszyscy mają „dobrą sytuację finansową”?

Poza tym, co wielokrotnie podkreślam – rynek nieruchomości to nie tylko rynek pierwotny. To przede wszystkim rynek wtórny.

Dlaczego mieszkania miałby nie stanieć? Co ma inflacja do ponad 15,3 mln już wybudowanych w Polsce lokali mieszkalnych?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki