REKLAMA

Zimą czeka nas poważny kryzys energetyczny. Są dwa wyjścia

2022-06-24 11:38
publikacja
2022-06-24 11:38
Zimą czeka nas poważny kryzys energetyczny. Są dwa wyjścia
Zimą czeka nas poważny kryzys energetyczny. Są dwa wyjścia
fot. JRP Studio / / Shutterstock

Rosja chce zgotować Europie na sezon grzewczy bardzo poważny kryzys energetyczny - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podczas unijnego szczytu będą podnoszone kwestie związane z ponownym uruchomieniem energetyki węglowej - dodał.

Szef polskiego rządu przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad Rady Europejskiej powiedział dziennikarzom, że unijni liderzy będą dyskutować o sprawach gospodarczych.

Ocenił, że będzie to dobry moment, by ponownie podnieść kwestię szantażu energetycznego Rosji wobec Europy. "Rosja chce zgotować Europie, zwłaszcza na jesień, na zimę, na sezon grzewczy, bardzo poważny kryzys energetyczny" - powiedział.

Podkreślił, że "lepiej jest zapobiegać niż leczyć". "Lepiej dzisiaj już myśleć o mechanizmach, także ogólnoeuropejskich, które pozwolą zapobiec temu szantażowi gazowemu, szantażowi energetycznemu ze strony Rosji. Dlatego będziemy dzisiaj podnosić te kwestie - zarówno związane z ponownym uruchamianiem energetyki węglowej" - dodał.

Premier Belgii: UE musi wspólnie kupować energię, aby uniknąć zimowego kryzysu

Kraje UE muszą zacząć wspólnie kupować energię i wprowadzić ograniczenia cenowe na gaz, aby zapobiec poważnemu kryzysowi nadchodzącej zimy - powiedział w piątek belgijski premier Alexander De Croo przed drugim dniem szczytu w Brukseli.

„Musimy stworzyć blok energetyczny. Jeśli wszyscy będziemy działać sami, sami upadniemy” – powiedział De Croo przed spotkaniem z przywódcami UE w Brukseli.

„Musimy zacząć kupować energię wspólnie, musimy wprowadzić limity cenowe i wspólnie planować, aby przetrwać zimę” - dodał.

Parlament Europejski poparł w czwartek nowe przepisy nakazujące krajom UE zapełnianie magazynów gazu do określonego poziomu każdego roku przed zimą. To odpowiedź na agresję Rosji wobec Ukrainy, która uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne państw członkowskich. Do sierpnia 2022 r. Komisja wyda wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób kraje UE mogą wspólnie pozyskiwać gaz.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Morawiecki wymienił Niemcy, Austrię i Holandię jako kraje, które na zasadzie planów awaryjnych wracają do energetyki węglowej.

"My utrzymaliśmy naszą energetykę węglową, chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego - jest to konieczne z perspektywy zabezpieczenia na zimę, na jesień" - wyjaśniał.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że tematem dyskusji będzie także kwestia ubóstwa energetycznego, bo "walka Putina, walka Kremla z Europą rozgrywa się również na tym poziomie".

"(Putin) chce przycisnąć, Rosjanie chcą przycisnąć społeczeństwa europejskie, aby osłabło wsparcie dla Ukrainy, aby opinia publiczna odwróciła się, zamknęła oczy na zbrodnie wojenne na Ukrainie, na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą" - mówił szef rządu.

Kanclerz Scholz: Europa musi przyspieszyć starania o uniezależnienie się od rosyjskich paliw

Europa musi zintensyfikować wysiłki, aby zmniejszyć swoją zależność od importu rosyjskich paliw kopalnych w obliczu kryzysu - powiedział w piątek w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

„Wszyscy razem jesteśmy bardzo, bardzo dobrze przygotowani na trudne wyzwanie związane z importem rosyjskich paliw kopalnych” – powiedział dziennikarzom po przyjeździe na drugi dzień szczytu UE.

Przyznał, że to był powód, dla którego blok nie tylko nałożył sankcje na rosyjski węgiel i ropę na wczesnym etapie, ale także pracował nad dostosowaniem swojej infrastruktury w taki sposób, aby kraje europejskie mogły importować gaz również z innych krajów.

„Jest to wysiłek, który musimy teraz przyspieszyć – i oczywiście wiąże się to z dużymi wyzwaniami, ale będziemy się wspierać” – powiedział cytowany przez agencję Reutera.

W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu unijnych przywódców. Piątkowe rozmowy zdominują kwestie ekonomiczne: wysoka inflacja i pesymistyczne prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Podkreślił, że w tej kwestii "rola Polski jest ogromna". "Staramy się opinię publiczną na Zachodzie cały czas utrzymywać w stanie podwyższonej świadomości. Jest to bardzo ważne, ponieważ opinia publiczna na Zachodzie jest naszym sojusznikiem w walce o wolną, suwerenną Ukrainę" - powiedział Morawiecki.

Premier pytany o koleje sankcje wobec Rosji, odparł, że "wszystkie nasze działania, które kierujemy wobec Rosji mają na celu przerwanie tej spirali wojennej, zniszczenie machiny wojennej".

"Dziś rozmawiamy przede wszystkim z jednej strony o skutecznym egzekwowaniu wszystkich sześciu pakietów (sankcji), ponieważ pojawiają się tutaj problemy. A także o różnych nowych rozwiązaniach, o których pewnie będziemy w najbliższych tygodniach rozmawiać i na nich będziemy się koncentrować" - powiedział Morawiecki. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ gb/ kos/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
jaszczura
to forum umarło przez ruski botnet komentujący
itso_zasob_ostateczny
jeszcze ani razu nie napisałeś nic wartościowego
boris-vodka
Na złość putinowi i imię solidaryzmu z upadliną damy radę....:):):) Chrust plus i szlus
Zastanawiam się po co nam potrzebny ten rząd skoro tak głupio zawiadują naszym krajem.

jaszczura
ruski troll powinien być zbanowany, ale moderacji sie nie chce
warszawyak
Nie będzie wam do śmiechu zimą gdy temp. spadnie do - 20 w nocy!

Dla myślących racjonalnie polecam poniższy film.

https://gloria.tv/share/XaDXMie9WbeF37hSxeMP28ZK1#20
bha
Kryzys sam nie spada z księżyca sam z siebie się nie tworzy niestety tworzą go ludzie często nie bez celu innym ludziom i nikt inny.
itso_zasob_ostateczny
co co jest u władzy to nie jest rząd
wizytator
Niedawno było gadane że wszystko jest pod kontrolą. Że są zapasy i w ogóle. A wychodzi na to że kto ma ciepły klimat wygrał życie.
wibor3m10procent
Nie chcemy kupować gazu od Putina. To wina Putina.
tom979
Wina Putina, że nie chcemy od niego brać węgla i gazu. Norwegowie też tanio nie chcą sprzedać to ich wina.
To tak jak bym powiedział, że w sklepie nie chcą mi sprzedać chleba po 20 groszy to wina sklepu, że jestem głodny.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki