REKLAMA

Ropa w USA mocno zyskała w środę po decyzji OPEC, teraz już lekko tanieje

2016-09-29 08:01
publikacja
2016-09-29 08:01
fot. PiLens / YAY Foto

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po silnym wzroście w środę, o ponad 5 proc., w reakcji na decyzję OPEC o cięciu produkcji - pierwszym od 8 lat - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,99 USD, po zniżce o 6 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 19 centów do 48,50 USD za baryłkę.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek - poinformowała w środę wieczorem agencja Bloomberg.

Podczas spotkania w stolicy Algierii, Algierze, które miało charakter informacyjny, kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Decyzja ta to wstępne porozumienie. Ostateczne ma być ogłoszone pod koniec listopada, podczas oficjalnego spotkania kartelu w Wiedniu.

"To pokazuje, że jednak OPEC może działać razem i osiągnąć porozumienie. To może otworzyć drogę do bardziej +merytorycznego+ cięcia dostaw na listopadowym spotkaniu kartelu" - ocenia Angus Nicholson, analityk rynku w IG Ltd. w Melbourne.

"Aby baryłka ropy WTI zdrożała powyżej 50 dolarów potrzebne są znacznie głębsze cięcia produkcji ropy. Musi się tu też zaangażować Rosja" - wskazuje Nicholson.

Tymczasem w środę w USA podano cotygodniowy raport o stanie zapasów paliw.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,88 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 502,7 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,91 mln baryłek, czyli 1,2 proc. do 163,07 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,03 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 227,18 mln baryłek.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 2,38 USD, czyli 5,3 proc. do 47,05 USD za baryłkę.

W tym kwartale średnia cena ropy w USA wyniosła 44,90 USD za baryłkę. (PAP)

aj/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~teka
Eee tam. Na razie powiedzieli że coś zrobią za twa miesiące a czy coś zrobią to nie wiadomo. Ceny utrzymają sie poniżej 50

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki