RPP zdecydowanie podnosi stopy procentowe

Maciej Kalwasiński2022-06-08 15:30, akt.2022-06-08 16:07analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-08 15:30
aktualizacja
2022-06-08 16:07

Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje najbardziej agresywny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w XXI w. Przed nami są zapewne kolejne podwyżki stóp procentowych.

RPP zdecydowanie podnosi stopy procentowe
RPP zdecydowanie podnosi stopy procentowe
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, w środę RPP zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 5,25 proc. do 6 proc. Pozostałe stopy procentowe NBP również wzrosną od czwartku o 75 pb. i będą kształtować się następująco:

  • stopa referencyjna: 6 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,25 proc.),
  • stopa lombardowa: 6,50 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,75 proc.),
  • stopa depozytowa: 5,50 proc. w skali rocznej (poprzednio 4,75 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 6,05 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,3 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 6,1 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,35 proc.).
Reklama

Jest to już dziewiąta z rzędu podwyżka stóp proc. NBP. W poprzednich miesiącach RPP podnosiła stopy o 40 pb. w październiku, 75 pb. w listopadzie, po 50 pb. w grudniu, styczniu i lutym, 75 pb. w marcu, 100 pb. w kwietniu oraz 75 pb. w maju. W ostatnich latach standardem były zmiany o 25 pb., ewentualnie 50 pb. Cały obecny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej jest najagresywniejszym ze wszystkich w tym stuleciu. Wzrost stopy referencyjnej NBP do 6 proc. oznacza, że wyrówna ona szczyt z listopada 2008 r. Jeszcze na początku października znajdowała się na historycznym minimum na poziomie 0,1 proc. Koszt pieniądza w banku centralnym był ostatnio wyższy w marcu 2005 r.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

Mimo to stopy procentowe NBP i tak rosły w ostatnich miesiącach wolniej niż ceny konsumpcyjne. Inflacja CPI przyspieszyła z 2,4 proc. w lutym 2021 roku do 13,9 proc. w maju 2022 r. Realna stopa procentowa - czyli uwzględniająca bieżącą lub oczekiwaną inflację (według prognoz ma się utrzymać w pobliżu dwucyfrowych poziomów jeszcze w przyszłym roku) - pozostaje głęboko ujemna.

W czwartek o godz. 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa Adama Glapińskiego, w trakcie której prezes NBP przedstawi uzasadnienie dzisiejszej decyzji oraz zapewne nakreśli uwarunkowania i perspektywy polityki pieniężnej polskiego banku centralnego w kolejnych miesiącach. Przed miesiącem zapowiadał, że Rada będzie podnosić stopy procentowe "aż do momentu, gdy osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniżyła".

RPP stara się zbić inflację

W informacji opublikowanej po posiedzeniu RPP uzasadnia dzisiejszą decyzję. "Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - argumentuje.

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę" - zaznacza.

"NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - dodaje.

Członkowie Rady zauważają, że inflacja w Polsce zbliżyła się w maju do 14 proc. "Podwyższona inflacja wynika głównie z silnego wzrostu światowych ceny surowców energetycznych i rolnych – w znacznej części będących konsekwencją rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie – oraz wcześniejszych wzrostów regulowanych krajowych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną. Inflacja jest także podwyższana przez efekty zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw i wysokie koszty transportu w handlu międzynarodowym" - przekonuje RPP w komunikacie. "Jednocześnie wzrostowi cen w Polsce sprzyja utrzymujący się wysoki popyt pozwalający przenosić przedsiębiorstwom wzrost kosztów na ceny finalne. Inflację ogranicza natomiast obniżenie części stawek podatkowych w ramach Tarczy Antyinflacyjnej" - uzupełnia.

"W nadchodzących kwartałach oczekiwane jest utrzymanie się oddziaływania czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie. Jednocześnie podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach. Obniżaniu inflacji powinno sprzyjać także umocnienie złotego, które w ocenie Rady będzie spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - przekonuje.

O ile wzrosną raty kredytów?

Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że ponownie wzrosną raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

W ciągu miesiąca od ostatniej podwyżki stóp procentowych wskaźnik WIBOR 3M wzrósł o ok. 0,5 pp., podczas gdy podwyżka wynosiła 0,75 pp. Przyjmijmy jednak, że wzrost stopy referencyjnej przełoży się w dłuższym okresie, wyceniając kolejne podwyżki, jeden do jednego na wzrost wskaźnika WIBOR 3M. Obecnie wynosi on 6,72 proc. Dla nowego kredytu 25-letniego zaciągniętego na kwotę 350 tys. zł, z 2-punktową marżą, podniesienie stawki o 0,75 pp. oznaczać będzie wzrost raty równej z 2870 zł do 3051 zł. Od października, kiedy odnotowaliśmy rekordowo niski poziom wskaźnika WIBOR 3M (0,21 proc.), obciążenie kredytobiorcy wzrosłoby łącznie ponad dwukrotnie.

George S.Clason:Najbogatszy człowiek w Babilonie

Najbogatszy człowiek...

Sprawdź
Daniel Kahneman: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pulapki myślenia

Sprawdź
Jacek Bartosiak, Piotr: Zychowicz: Nadchodzi III wojna światowa

Nadchodzi III wojna

Sprawdź

Zmiana stopy referencyjnej wpłynie także na maksymalną wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek. Limit wzrośnie z 17,50 proc. do 19 proc.

Szczegółowe wyliczenia znajdziesz w artykule Michała Kisiela pt. "››Widzę podwójną ratę‹‹ – po podwyżkach stóp to nie halucynacja".

RPP pozostaje osłabiona

Podobnie jak przed miesiącem RPP nie obradowała w pełnym, 10-osobowym składzie. Sejm od ponad trzech miesięcy nie może obsadzić jednego fotela w Radzie, a drugi zwolnił się pod koniec marca wraz z upłynięciem kadencji Jerzego Żyżyńskiego. Gremium podejmuje decyzję ws. stóp proc. większością głosów. Przy wyniku remisowym decyduje głos przewodniczącego RPP, czyli prezesa NBP. Imienne rezultaty dzisiejszego głosowania poznamy za 3 miesiące.

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady zaplanowano na czwartek, 7 lipca 2022 r.

Terminy posiedzeń RPP w 2022 r.
Miesiąc Posiedzenie decyzyjne
styczeń 4 (wtorek)
luty 8 (wtorek)
marzec 8 (wtorek)
kwiecień 6 (środa)
maj 5 (czwartek)
czerwiec 8 (środa)
lipiec 7 (czwartek)
sierpień brak
wrzesień 7 (środa)
październik 5 (środa)
listopad 9 (środa)
grudzień 7 (środa)
Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (180)

dodaj komentarz
wilanow
Dlaczego nie zostały zwiększone Rezerwy Obowiązkowe - to jest podstawowy hamulec inflacji? Dlaczego nie zakończono programów "rozwadnictwo dodrukowanej i pustej kasy PLUS" - to jest podstawowy hamulec inflacji?
bha
Cóż... Sezamie po raz kolejny otwórz się. Furtka jedna z wielu od lat coraz mocniej i mocniej rynkowego pazernego naganiania na dodatkowe dojenie kasy od ludzi na rynkch wewnętrznych coraz szerzej i szerzej uzależnianych od chorego coraz bardziej i bardziej na nienasycenie wciąż i wciąż etc. od lat systemu zachłanności rynkowej Cóż... Sezamie po raz kolejny otwórz się. Furtka jedna z wielu od lat coraz mocniej i mocniej rynkowego pazernego naganiania na dodatkowe dojenie kasy od ludzi na rynkch wewnętrznych coraz szerzej i szerzej uzależnianych od chorego coraz bardziej i bardziej na nienasycenie wciąż i wciąż etc. od lat systemu zachłanności rynkowej na Mamonę i zyski bez umiaru.Udająca jarząbka

cichy380
Gdy tylko rządy objął PiS stopy procentowe zaczęły pikować w dół. Wbrew zasadom ekonomi uznali, że dostatek można budować na bazie pożyczonych, a nie wypracowanych środków. Polacy zaczęli zmieniać mieszkania na większe, kupować pod wynajem, budować domy. W ten oto sposób ceny nieruchomości poszybowały w kosmos, a Polskę zalała gigantyczna Gdy tylko rządy objął PiS stopy procentowe zaczęły pikować w dół. Wbrew zasadom ekonomi uznali, że dostatek można budować na bazie pożyczonych, a nie wypracowanych środków. Polacy zaczęli zmieniać mieszkania na większe, kupować pod wynajem, budować domy. W ten oto sposób ceny nieruchomości poszybowały w kosmos, a Polskę zalała gigantyczna fala wykreowanego pieniądza. Równocześnie ludzi przestało być stać na zakup nieruchomości z oszczędności i byli ZMUSZENI do brania kredytów. To napędzało spiralę.. ale NBP nic sobie z tego nie robiło i nawet w obliczu zagrożenia pandemią stopy pozostawały na zerowym poziomie. Rząd w całej swej wspaniałości dolewał oliwy do ognia przy pomocy tarcz realizowanych świeżo drukowanymi pieniędzmi. Przepis na tragedię w postaci inflacji - gotowy. A teraz gdy ceny rosną w zastraszającym tempie wdrażają jakże wspaniały pomysł: Zwiększymy stopy procentowe, uszczuplimy dochody wszystkich kredytobiorców, ilość pieniądza w obiegu zmaleje, sprzedaż spadnie, ceny pójdą w dół - genialne! (uwaga, ostatnie stwierdzenie to ironia).
cichy380
Bardzo ciekawą sytuację zaobserwowałem przy swoim komentarzu. W pewnym momencie miałem: 40 łapek w górę i 1 w dół. W chwili, gdy piszę ten komentarz, mam: 46 w górę i 36 w dół! Przypadek? :)
bratpeat
co z tymi co wyłożyli 50 tysi na wkład własny, a resztę miał spłacać wynajmujący?
co z tymi, których firmy też mają kredyty?
co z tymi, co wzięli pod korek, palą węglem i jeżdża daleko do roboty?

Będzie trochę rozwodów
itso_zasob_ostateczny
władza wie lepiej komu dać w tarczy konsument się nie zna co potrzebuje - trochę spóźnione ale co tam :)
kosimazaki
Jest tu komentator "rzundowy" nazywa się "kop_w_twe_ryłko". Żebyś pisowski łbie nie wiem jak rzeczywistość zaklinał i jakie bzdury tu wypisywał to jednego nie zakrzyczysz: koniec wasz jest pewny i bliski! Martw się o to jak będziesz po ulicy chodził bez ochrony. Twojej uwadze to polecam. Suweren rachunki wystawia Jest tu komentator "rzundowy" nazywa się "kop_w_twe_ryłko". Żebyś pisowski łbie nie wiem jak rzeczywistość zaklinał i jakie bzdury tu wypisywał to jednego nie zakrzyczysz: koniec wasz jest pewny i bliski! Martw się o to jak będziesz po ulicy chodził bez ochrony. Twojej uwadze to polecam. Suweren rachunki wystawia konkretne, zawsze...
piter0001
Ja tam nadal uważam, że są duże szanse na rychły szczyt notowań WIBOR 3M i 6M - https://youtu.be/ij96LEYDbxE

Podwyżki RPP oraz jeszcze nadal lekki wzrost WIBOR 3M, czy 6M są w cenie kontraktów IRS.
itso_zasob_ostateczny
czy to ten moment kiedy powinno się uwierzyć w odwrócenie biegunów ? :D
itso_zasob_ostateczny
oszczędzający i zaakredytowani niezadowoleni naraz w tym samym czasie ? jak to możliwe ? :D

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki