REKLAMA
JUŻ JUTRO

Projekty domów do 70 mkw za złotówkę? Architekci protestują

2021-08-24 09:20
publikacja
2021-08-24 09:20

Rządzący niedawno zapowiedzieli, że projekty domów do 70 metrów kwadratowych będzie można pobierać z ogólnodostępnej bazy za "symboliczną złotówkę". Nie trzeba było długo czekać na znak sprzeciwu ze strony architektów. 

Projekty domów do 70 mkw za złotówkę? Architekci protestują
Projekty domów do 70 mkw za złotówkę? Architekci protestują
fot. studiovin / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Domy bez pozwolenia na budowę o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych to jeden z elementów wpisanych w "Polski ład", rządowy program społeczno-gospodarczy. Z założenia ma on wspierać obywateli w budowie własnego domu. Projekt nowelizacji Prawa budowlanego trafił już do konsultacji publicznych.

W reakcji na to architekci zrzeszeni w Izbie Architektów RP wskazują na kilka zagrożeń, które ich zdaniem dla ich zawodu niesie wskazany pomysł.

Po pierwsze, praca architektów jako przedsiębiorców polega na tworzeniu i modyfikowaniu projektów budowlanych. "Wprowadzenie do domeny publicznej darmowych projektów spowoduje ograniczenie lub wyłączenie możliwości prowadzenia przez projektantów działalności gospodarczej w tym segmencie rynku usług projektowych oraz stanowić będzie ingerencję instytucji państwa w rynek projektowania, a tym samym będzie prowadzić do jego zmonopolizowania i niedozwolonej pomocy publicznej. Naruszona zostanie tym samym zasada konkurencji w stosunku do podmiotów wykonujących działalność gospodarczą" - zauważają architekci.

Po drugie, "udostępnienie przez Skarb Państwa projektów w praktyce spowoduje, że będą one traktowane jako projekty rekomendowane przez państwo i preferowane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej, a w konsekwencji będą sprawiały wrażenie bardziej bezpiecznych z punktu widzenia ryzyka procesu inwestycyjnego. W konsekwencji usługi uprawnionego projektanta jako przedsiębiorcy funkcjonującego na rynku usług projektowych będą traktowane jako generujące wyższe ryzyko i poddane innej kontroli ze strony administracji publicznej". 

Reklama

Po trzecie, "wyłączenie projektowania domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych z rynku usług projektowych stanowić może naruszenie zasady artykułu 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

56. Zakaz ograniczeń w swobodnym świadczeniu usług. W ramach poniższych postanowień ograniczenia w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Unii są zakazane w odniesieniu do obywateli Państw Członkowskich mających swe przedsiębiorstwo w Państwie Członkowskim innym niż Państwo odbiorcy świadczenia.

Po czwarte, zwracają uwagę, że oferowanie przez Skarb Państwa projektów budowlanych, do których nabędzie autorskie prawa majątkowe, nie pozbawia autora projektu jego uprawnień i obowiązków z tytułu pełnienia nadzoru autorskiego jako obowiązku wynikającego z Prawa budowlanego oraz niezbywalnego prawa autorskiego osobistego. Przy nieograniczonej ilości udostępnień przedmiotowego projektu budowlanego, pełnienie nadzoru autorskiego przez jego autora na wszystkich budowach realizowanych w oparciu o ten projekt jest w praktyce całkowicie niemożliwe. (...) Przyjęcie proponowanego rozwiązania rodzi poważne wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności za ewentualne problemy lub błędy projektowe lub wykonawcze rodzące odpowiedzialność w tych trzech sferach zwłaszcza, że budynki te mają być realizowane bez kierownika budowy."

Na koniec architekci zwracają uwagę na to, że ingerencja państwa na rynku projektowym jest całkowicie nieuzasadniona, bo przecież obecnie nie mamy do czynienia z brakami w podaży na rynku projektowym. 

Co więcej, architekt pracujacy z klientem dopasowuje projekt do jeg oczekiwań, ale też lokalizacji (pod względem sytuacyjnym, geotechnicznym, klimatycznym, kontekstu kulturowego) i uwarunkowań prawnych, w tym dotyczących zasad kształtowania przestrzeni. Projekty "za złotówkę, od państwa" nie spełnią tych warunków. 

KWS

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
marszalek2020
A ja to jestem ciekaw, jak to państwo architekci bronili wolności gospodarczej kiedy powstawały izby architektów które tylko niektórym teraz pozwalają projektować architekturę, nawet tą do 70m2.

Wydaje mi się, że nie bronili, a nawet byli za ograniczeniami bo to podnosi cenę usługi :)
marszalek2020
"Architekci protestują" czy "wskazują na kilka zagrożeń" ? Co tu się dziwić, że ludzie stoją na mrozie i wykrzykują niedorzeczne hasła jak czytają tylko tytuły :)
bt5
Z ta biurokracja budowlana w Polsce to nic tylko się powiesić. ciężko jest w ogóle znalez wypłacalnego klienta , to po pierwsze. A potem jest już tylko gorzej: warunki zabudowy - obsuwa 3 m-ce w zeszłym roku ( lockdown), potem dajesz architektowi szwedzki projekt i wszytkie szczegóły tecjniczne i czekasz 4 miesiac na a wyrysowanie Z ta biurokracja budowlana w Polsce to nic tylko się powiesić. ciężko jest w ogóle znalez wypłacalnego klienta , to po pierwsze. A potem jest już tylko gorzej: warunki zabudowy - obsuwa 3 m-ce w zeszłym roku ( lockdown), potem dajesz architektowi szwedzki projekt i wszytkie szczegóły tecjniczne i czekasz 4 miesiac na a wyrysowanie projrktu na komputerze ( bo urzad krzywo patrzy na rysunki niekomputerowe) . Tymczasem w Skandynawi procedura budowlana na domki jednorodzinne polega na ; pkt. 1 uzgodnieniu z sasiadami czy nie maja obiekcji, pkt. na rysunkach długopisem co prwda przy linijce ogólnego wygladu domu , pkt. pod wybudowaniu domu urzad dopiero oglada schemat konstrukcji nosnej. Cały projekt to rysunki 1:100 bez naniesionych wymiarów. Niech w końcu spuszcza tych pazernych architektów bo sa do niczego nie potrzebni. A i ich płacze sa bezsenswane bo dosłowni nikt kto w ogóle bedzie zainteresowny tymi skromnymi domków do 70 m2 zabudowy to i tak w życiu nie skorzysta z usługa pazernych architektów.
frank_deleos
Ja mam propozycję. Niech w tej bazie będą najlepsze prace absolwentów studiów architektury. Oczywiście projekt musi być sprawdzony przez profesorów. Ale taki projekt jako praca magisterska i np. 10 najlepszych trafi do bazy. Zaraz pewnie ktoś powie dlaczego mają to robić za darmo ? Udział w tym powinien być dobrowolny, a nagrodą Ja mam propozycję. Niech w tej bazie będą najlepsze prace absolwentów studiów architektury. Oczywiście projekt musi być sprawdzony przez profesorów. Ale taki projekt jako praca magisterska i np. 10 najlepszych trafi do bazy. Zaraz pewnie ktoś powie dlaczego mają to robić za darmo ? Udział w tym powinien być dobrowolny, a nagrodą jest to że w CV tych 10 wpiszę sobie " mój projekt domu do 70 m jest w oficjalnej bazie i na jego podstawie powstało xx budowli" poza tym na każdym projekcie będzie jego nazwisko i będzie się ciągle to przewijało przez różne ręce . Także mimo iż zrobią to za darmo to i tak znajdą po tym taką pracę o jakiej inni na start mogą pomarzyć . Myślę że z chętnymi nie byłoby problemu
and00
Tu nie chodzi o pieniądze za projekt, bo państwo może zlecić wykonanie i i wykupić prawa autorskie, ale o to że architekci jako grupa zawodowa za każdy projekt biorą kilka- kilkanaście tysięcy złotych, a tak ludzie będą mogli pominąć tą daninę.
I to ich boli
Bo twórca projektu zarobi dobrze, ale 1x, a nie 100.
A młodego
Tu nie chodzi o pieniądze za projekt, bo państwo może zlecić wykonanie i i wykupić prawa autorskie, ale o to że architekci jako grupa zawodowa za każdy projekt biorą kilka- kilkanaście tysięcy złotych, a tak ludzie będą mogli pominąć tą daninę.
I to ich boli
Bo twórca projektu zarobi dobrze, ale 1x, a nie 100.
A młodego co by za darmo dął do takiego katalogu pod własnym nazwiskiem, to by starzy zniszczyli
zenonn
Architekci na cenzurowanym? Są niezadowoleni?
Jednoosobowe geszefty w tym architekci do zaorania. Tylko wielkie państwowe pracownie architektów, gdzie decyzje podejmuje dyrektor, członek rządzącej partii narodowosocjalistycznej.
Walczyć.
Każdy bolak zredukuje dziennie jednego wolaka i odwrotnie.
Cel 95%. NWO.

and00
Ale absurd
W sumie wszystkie punkty są absurdalne, ale 1 chyba najbardziej
Parafrazując
To jak sam sobie skopię ogródek, albo pomaluję pokój, to jest nielegalne, bo spowoduje to "ograniczenie lub wyłączenie możliwości prowadzenia przez ogrodników i malarzy działalności gospodarczej"
hal9ooo
"Wprowadzenie do domeny publicznej darmowych projektów spowoduje ograniczenie lub wyłączenie możliwości prowadzenia przez projektantów działalności gospodarczej ...

czyli praca polegająca na copy / paste przestanie się opłacać?kochan
"Autorski nadzór " komedianci. Obecnie mają licencję na krojenie ludzi z kasy i tu ich boli.
Skoro ludzie chcą mieć typowe projekty to niech architekci zajmą się czymś pożytecznym. To są inteligentni ludzie, zamiast przestawiać 2 kreski i wołać o kilka tysięcy za "indywidualny projekty " na pewno znajdą coś
"Autorski nadzór " komedianci. Obecnie mają licencję na krojenie ludzi z kasy i tu ich boli.
Skoro ludzie chcą mieć typowe projekty to niech architekci zajmą się czymś pożytecznym. To są inteligentni ludzie, zamiast przestawiać 2 kreski i wołać o kilka tysięcy za "indywidualny projekty " na pewno znajdą coś bardziej produktywnego. Jeśli ich tkz nadzór jest taki wartościowy to klient się znajdzie.
luxferre
Za kilka tysięcy to możesz pobrać już gotowy projekt.
Jak postawią dwie kreski, żądają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy darmozjady.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki