REKLAMA

Projekt domów do 70 m kw. bez pozwolenia na budowę skierowany do konsultacji

2021-08-04 14:21
publikacja
2021-08-04 14:21
Projekt domów do 70 m kw. bez pozwolenia na budowę skierowany do konsultacji
Projekt domów do 70 m kw. bez pozwolenia na budowę skierowany do konsultacji
fot. Patryk Kosmider / / Shutterstock

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego, zakładający możliwość budowy domu o powierzchni do 70 m. kw. bez pozwolenia na budowę, został skierowany do konsultacji publicznych - wynika z informacji zamieszczonych w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

To jeden z projektów ustaw opracowanych w ramach wprowadzania “Polskiego ładu”.

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, łączna powierzchnia użytkowa takiego domu nie będzie mogła przekroczyć 90 m. kw., a minimalna powierzchnia działki ma wynosić 1000 m.kw.

Nowela ma wprowadzić ułatwienia dla inwestora w budowie niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej. Projektowana regulacja wprowadza możliwości budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze zgłoszenia.

“Już na etapie zgody na realizację przedmiotem zgłoszenia, do którego dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m. kw. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa” - napisano w OSR.

Dodano, że jednocześnie jednak dopuszcza się, aby budynki były dwukondygnacyjne, bowiem zgodnie z treścią definicji zawartej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

W projekcie ustawy przewiduje się wymóg, aby budowane domy do 70 m. kw. były budynkami wolnostojącymi oraz określa się dopuszczalną gęstość zabudowy, wskazując, iż może powstać jeden taki budynek na działce o powierzchni co najmniej 1000 m. kw.

“Wymóg lokalizacji jednego obiektu na każde 1000 m. kw. powierzchni działki, ma stanowić mechanizm gwarantujący, że projektowana instytucja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli” - podkreślono w OSR.

Jednocześnie projekt noweli przewiduje zmianę w zakresie dopuszczalnej powierzchni zabudowy wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku z obecnych 35 m. kw. do 70 m. kw.

“Mając na uwadze względy bezpieczeństwa przewiduje się wprowadzenie ograniczenia, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m” - wskazano w OSR.

Projekt przewiduje zmiany w ustawie Prawo budowlane i w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Budowa domu

Komentarze (7)

dodaj komentarz
dareku87
Ja uważam, że budowa na własną rękę to proszenie się o kłopoty. Kojarzę wiele dziur w ziemi, które wydawały się dla właścicieli super interesem i też chcieli zamieszkać w domu, a zostali z kredytem i niczym. Osobiście postanowiłem nie kombinować i kupiłem dom od dewelopera, na Wilgi Park w Warszawie – i mam spokój.
investorr
Projekt jest jak najbardziej właściwy, larum architektów i lobby budowlanego jest zrozumiały, kasowało się pieniądze bez pracy, a tu korytko się urwało... Przy obecnej technologii i projektach domów, które przecież też są niezbędne, nie ma niebezpieczeństwa katastrof budowlanych. To zwykły kwik, że nie trzeba będzie Projekt jest jak najbardziej właściwy, larum architektów i lobby budowlanego jest zrozumiały, kasowało się pieniądze bez pracy, a tu korytko się urwało... Przy obecnej technologii i projektach domów, które przecież też są niezbędne, nie ma niebezpieczeństwa katastrof budowlanych. To zwykły kwik, że nie trzeba będzie płacić budowlańcom za coś, czego często i tak nie wykonywali.
bt5
Składam wniosek do konsultacji o dopuszczalna wysokość maksymalna budynku 7.5 a nawet 8 metrów bo wtedy dopiero można coś sensownego wytworzyć przy dwóch kondygnacjach. I proszę o uscislenie w planowanych przepisach tej planowanej szerokości konstrukcyjnej 6m. Bo po rozpiętości dachu maks 6 metrów to z trudem bo z trudem Składam wniosek do konsultacji o dopuszczalna wysokość maksymalna budynku 7.5 a nawet 8 metrów bo wtedy dopiero można coś sensownego wytworzyć przy dwóch kondygnacjach. I proszę o uscislenie w planowanych przepisach tej planowanej szerokości konstrukcyjnej 6m. Bo po rozpiętości dachu maks 6 metrów to z trudem bo z trudem coś się jeszcze wymyśli to jesli chodzi o stropy to już nie zwsze. i ewentualnie należy podać w przepisach dopuszczalne rozpietosci przęseł w stropach 2 przęsłowych.
gszymanski
a po co komu zgłoszenie budowlane? Przecież nikt tego nie kontroluje. Proszę przyjechać do Katowic na słynne osiedle Dombud Pustułek. 40 budynków gospodarczy i żadne bez zgłoszenia, pozwolenia nie wspominają o uchwałach wspólnot. Da się! Da! Pytanie kto będzie to kontrolował? Czy leciwy staruszek do kontroli na 300 a po co komu zgłoszenie budowlane? Przecież nikt tego nie kontroluje. Proszę przyjechać do Katowic na słynne osiedle Dombud Pustułek. 40 budynków gospodarczy i żadne bez zgłoszenia, pozwolenia nie wspominają o uchwałach wspólnot. Da się! Da! Pytanie kto będzie to kontrolował? Czy leciwy staruszek do kontroli na 300 tys miasto da jeszcze radę? Czy on jeszcze może?:D
ptokbentoniczny
Te 70 metrów to dla pary bez dzieci. Owszem jak się nie ma dużych wymagań to można i z trójką dzieci się pomieścić tylko czy o to chodzi przy stawianiu domu?
zenonn
Komu to potrzebne?
Kogo stać na działkę 1000m2 musi go stać go na sensowny dom.
3456
czyli 36 m2 parter , to jaki tu ład teraz można do 35 m2.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki