Prezes UOKiK szósty raz przedstawił istotny pogląd ws. frankowców

Prezes UOKiK po raz szósty wydał istotny pogląd w sprawie; dotyczy on sporu frankowców z mBankiem ws. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego pobieranego przez bank - podał Urząd.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Jeżeli sąd uzna klauzulę za niedozwoloną, to bank odda konsumentom, którzy złożyli pozew, pobraną opłatę" - poinformował Urząd.

Jak wyjaśnia UOKiK, chodzi o spór konsumentów spłacających kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego z mBankiem. "Klienci banku domagają się zwrotu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Powołują się na to, że klauzula stosowana przez mBank została wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych (numer 6068). Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Warszawie" - napisano w komunikacie.

"Nasze wątpliwości budzi przede wszystkim brak ważnych dla klientów informacji np. o ich prawach, obowiązkach i o tym, kto jest rzeczywistym beneficjentem ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego uznaliśmy, że postanowienie stosowane przez mBank jest niedozwolone - mówi cytowany w środowym komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Według UOKiK kwestionowane postanowienia są sprzeczne z dobrymi obyczajami, ponieważ: obciążają konsumenta kosztami, ale z ich treści nie wynika, kto skorzysta z ubezpieczenia; klienci nie zostali poinformowani o możliwym ryzyku regresu w stosunku do nich (taka informacja ma duże znaczenie dla konsumentów, ponieważ regres oznacza to, że gdyby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, to ma prawo do jego zwrotu od konsumentów); na podstawie klauzul stosowanych przez mBank klienci musieliby opłacić składkę, nawet gdyby spłacili wymaganą część kredytu. Jak dodaje Urząd, "bank w takiej sytuacji mógł żądać zwrotu składki od ubezpieczyciela, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa nie była już potrzebna", a kredytobiorcy nie mieli takiej możliwości.

Poprzednich pięć istotnych poglądów w sprawie UOKiK wyraził w związku z procesami frankowców z mBankiem i Euro Bankiem. (PAP)

amac/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~podatnik

coś bardzo cicho, czyżby frankowicze odpuścili, kurs bardzo wysoki a BB nic nie robi mam nadzieje że to tylko cisza przed burza ,

! Odpowiedz
0 9 ~KredytCHFtospekulacj

Spróbuj podpisać akt notarialny we frankach. Nie można? Tylko w PLNach? To jakim cudem banki udzielaly kredytów CHF?

! Odpowiedz
3 30 ~ppp

Jak długo mamy czekać na sprawiedliwe rozwiązanie problemu z pseudokredytami frankowymi. Przez 10 lat uczciwej spłaty kredytu, to co pożyczyłam przeliczając na złotówki już zostało spłacone. Pomimo to zadłużenie, które pozostało do spłaty jest o 150 % wyższe, od dnia zaciągniętej pożyczki. Transferu franków do Polski nie było i nikt nie dostał kredytu we franku. To ileż ten bank chce zarobić na kredytobiorcach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 2 ~uczuciowy

Twoje problemy cieszą moje serce. Zapraszam pozostałych

! Odpowiedz
0 3 ~uczuciowy odpowiada ~uczuciowy

bo jestem małym penisem

! Odpowiedz
0 0 ~otochodzi

Przestań spłacać już dzisiaj i o to chodzi!Komornicy wyp.erd.lą ciebie z apartamentu i o to chodzi! Wtedy ktoś taki jak ja sobie tanio kupi, na licytacji i o to chodzi!!
A ty pod płot, lub pod most i o to chodzi!!

! Odpowiedz
0 12 ~Darekl

a kurs franka szybuuuuuuuje w góórę że chce się wyć!!!!! A pomoc dla frankowców ulotniła się gdzieś po wyborach...

! Odpowiedz
26 14 ~Gnida

Z wypowiedzi franksterów jasno wynika że bankierzy organizowali na nich na ulicach łapanki. Kto miał pecha tego złapali, zawlekli do dostawczaka, tam pobili, związali i zamknęli w piwnicy. Tam trzymali ich o głodzie, bili i wstrzykiwali pavulon celem złamania wolnej woli. A to skurw...syny ci bankierzy tak siłą ludzi przymuszać do podpisywania umów kredytowych!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 24 ~Gnida

Banksterzy tak zawinęli ekskrementy w złoty papierek, że każdy chwytał i nie pytał. Potem zaczęło śmierdzieć i smak cukierka okazał się nie do strawienia dlatego UOKiK zaczął się przyglądać i stwierdził, że to syf. Każdy już wie co było w papierku i tylko banksterzy utrzymują, że to pierwszej klasy słodycze. Skończy się tak, że niedługo wycofają to z rynku ale niesmak i tak pozostanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 8 ~gil

Czy znasz choć jeden pozew, w którym frankowicz twierdził, że umowę zawarł pod przymusem o jakim piszesz?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-01-17
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-01-17
LIBOR 3M CHF 0,0054 -0,6732%
2020-01-14
EURIBOR 3M 0,0020 -0,3910%
2020-01-17