REKLAMA

AFERA PODSŁUCHOWA PISPolscy generałowie podsłuchiwani Pegasusem

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-09-21 08:52redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-21 08:52

Polscy generałowie, w tym gen. Waldemar Skrzypczak, mieli być podsłuchiwani systemem do inwigilacji Pegasus - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Co więcej, z Pegasusa korzystało nie tylko CBA.

Polscy generałowie podsłuchiwani Pegasusem
Polscy generałowie podsłuchiwani Pegasusem
fot. Krystian Maj / / FORUM

Gen. Skrzypczak był inwigilowany przez służby od marca do czerwca 2019 r., agenci wchodzili na jego telefon co najmniej kilkanaście razy i przejmowali nad nim kontrolę - czytamy. Jak sam zaznacza, nie ma i nie było wobec niego żadnych trwających postępowań, nie miał postawionych żadnych zarzutów, a to ważne w tej sytuacji, bo kontrola operacyjna mogła ruszyć tylko wtedy, jeśli by służby miały podejrzenie o popełnieniu przestępstwa. Dopiero na tej postawie mogły wnioskować do sądu, by zgodził się na inwigilację - zaznacza GW.

Generał tłumaczy gazecie, że w tamtym okresie, a poprzedzał on kampanię wyborczą do parlamentu, spotykał się z liderami opozycji, którzy chcieli wysondować, czy wystartuje z ich list.

Poza generałem Skrzypczakiem inwigilowanych było dwóch innych wysokich rangą byłych wojskowych.

Nie tylko CBA

Informator gazety zdradza, że "CBA udostępniało innym służbom tzw. oczka (pojedyncze licencje) i skorzystało z tego nie tylko ABW, ale m.in. Centralne Biuro Śledcze Policji".

Sprawa byłych wojskowych, którzy byli inwigilowani Pegasusem, świadczy o tym, że nie tylko CBA - jak pierwotnie sądzono - używała tego szpiegowskiego programu.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (20)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
A co tam było podsłuchiwać, jak to same głąby są. A Skrzypczak największy.
max5000
W Polsce powinno się zrobić porządek z byłymi generałami którzy działają na szkodę Polski tak samo jak zrobiono w Turcji za rządów Erdogana.
okragly_stol
Jeden sam się odsunął w 2010z
samsza odpowiada okragly_stol
Ciekawe czy szogun robiąc Komorowskiemu zdjęcia w Japonii... przysłużył się Polsce, czy nie ?
:)
tomkooo
no a od decydowania kto dziala na szkode Polski bedzie jednoosobowo kaczor, ew. specjalny "sad" ze specjalnymi "uprawnieniami", wybrany z posrod kolegow ;)
troche bialorusia i ruskimi traci ;)))
max5000
Po pierwsze Gazeta Wyborcza Michnika to nie jest wiarygodne źródło informacji. A po drugie wszyscy generałowie którzy działają na szkodę Polski powinni być podsłuchiwani 24 h na dobę.
luciusm
To działali na szkodę Polski czy nie? bo podsłuchiwani byli.
tomkooo
byli podsluchiwani czy nie? wg. mnie pis dziala na szkode Polski - moze by ich tak podsluchiwac 24h na dobe (szczegolnie po aferze mailowej) ;)))
samsza
Cenckiewicz siedział w archiwach, a agenci na telefonach, cały RESET.
pozhoga
Dobra. Ale gdzie jest artykuł o tym, jak na wiecu targowicy sponiewierano nielubianego dziennikarza? Ktoś wie?

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki