REKLAMA

Polpig: mniejsza podaż świń, w sklepach będzie drożej

2022-06-28 14:31
publikacja
2022-06-28 14:31
Polpig: mniejsza podaż świń, w sklepach będzie drożej
Polpig: mniejsza podaż świń, w sklepach będzie drożej
fot. aimpol buranet / / Shutterstock

Ograniczona podaż żywca wieprzowego powinna przynieść dalsze wzrosty cen skupu, co znajdzie odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów wieprzowych na półkach sklepowych - przekazał we wtorek Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Rośnie cena skupu żywca wieprzowego. Handlowcy notują wzrost sprzedaży produktów wieprzowych na unijnym rynku, a ubojnie z coraz większym trudem pokrywają zapotrzebowanie na surowiec. Eksporterzy również podkreślają większe zainteresowanie unijną wieprzowiną ze strony państw azjatyckich - przekazał KZP-PTCh Polpig we wtorkowym komentarzu.

Jak zaznaczono, podobnie jak w ubiegłych latach okres wakacyjny przyniósł wzrost konsumpcji, a wysokie temperatury obniżyły podaż żywca na skutek słabych przyrostów zwierząt. Impuls popytowy na wieprzowinę zaznaczył się nie tylko na południu Europy, ale również w krajach Europy Centralnej.

Ceny skupu wieprzowiny w tym tygodniu podniosły Irlandia, Hiszpania czy Belgia. Z notowań giełdowych wynika, że tuczniki w Niemczech w następnym tygodniu będą skupowane w cenie 1,85 euro/kg, czyli o 5 eurocentów drożej w stosunku do ubiegłego tygodnia - wskazano w komentarzu Polpig.

Według Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej na rynku krajowym zakłady zaczynają poszukiwać surowca do uboju, co powoduje wzrosty cen skupu. Średnia cena skupu w klasie E wynosi obecnie 8,60 zł/kg (+0,20 zł/kg) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

"Ograniczona podaż powinna przynieść dalsze wzrosty cen skupu żywca, co znajdzie odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów wieprzowych na półkach sklepowych" - podkreśliła organizacja producentów trzody chlewnej. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
Wzrost konsumpcji na południu i w centrum Europy, muzułmanie zaczęli jeść wieprzowinę czy Ukraińcy tam pojechali ?
socjalistyczneg
Mniam, mniam... :-)
innowierca
Czy naprawde (i dlaczego) autorka tekstu wybrala zdjecie miesa, po ktorym chodza muchy. Ten totalitaryzm ekologiczny i cale jego chamstwo, coraz bardziej zaczyna byc widoczne.Na razie stwarza masowa biede. Zobaczymy co dalej.
abcx
Ludzie, którzy mniej zarabiają, nie powinni żreć tyle mięsa:

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-polski-milioner-ludzie-ktorzy-mniej-zarabiaja-nie-powinni-zr,nId,6119775#
innowierca
przynajmniej plan ZIELONEGO LADU staje ogolnie znany. 90% ma jesc chrzaszcze i posiadac tylko abonamenty. Fajnie ten totalitaryzm zaplanowano pod plaszczykiem ekologii. Wiadomo,ze mlode korpo-szczurki nic nie powiedza. Raz, ze niewiele kumaja z finansow a dwa, ze pytan nie wypada zadawac bo chodzi o ekologie :) Cwany plan.

Powiązane: Kłopoty producentów wieprzowiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki