Polka z Włoch: Nie byliśmy na to przygotowani [Tam mieszkam]

redaktor naczelna Bankier.pl

"Długo myśleliśmy, że to zwykła infekcja, która przeminie jak każda inna" - opowiada o epidemii koronawirusa Krystyna Pszonka, Polka mieszkająca w północnych Włoszech, wolontariuszka w tamtejszym pogotowiu.

Epidemia sprzyja zmianie wielu przyzwyczajeń. Dlatego postanowiliśmy o tymczasowym przeniesieniu znanego Państwu projektu "Tam mieszkam" do formatu wideo. W kolejnych tygodniach będziemy odwiedzali wspólnie różne kraje, żeby zapytać, jak przebiega powrót do normalności po zmaganiach z epidemią koronawirusa.

Tym razem łączymy się z Polką od 23 lat mieszkającą w Italii, która oprócz etatowej pracy w korporacji, pro bono udziela się także we włoskim pogotowiu. Jak wygląda walka z SARS-CoV-2 z tej perspektywy, ile jest prawdy w rzekomej nieodpowiedzialności Włochów, o której tyle mówi się w polskich mediach i jaka lekcja z tamtejszych doświadczeń powinna płynąć dla nas - między innymi o tym w naszej rozmowie.

Jednocześnie pytanie do Państwa: z jakiego kraju relację na ten temat obejrzelibyście najchętniej? Czekamy na wskazówki w komentarzach pod artykułem.

Przypominamy też, że najnowsze wiadomości na temat epidemii koronawirusa mogą Państwo śledzić w specjalnych wątkach:

Najważniejsze spośród najnowszych doniesień na ten temat znajdą Państwo także w naszych codziennych wieczornych podsumowaniach dnia z cyklu "To był dzień". Powiadomienia o nich redakcja wysyła e-mailem w formie newslettera, na który zapisać się można tutaj.

Przejdź do formularza zapisu na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl
Przejdź do formularza zapisu na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 adamleszcz

Epidemiolog prof. Giacomo Grasselli dokonał głębszej analizy zmarłych we Włoszech, szczególnie tam, gdzie było ich najwięcej.

Północne Włochy mają jedną z najstarszych populacji w Europie i najgorszą jakość powietrza.

Średnia wieku zmarłych na Covid-19 wynosi 80 lat (!)

10 proc. osób zmarłych miało więcej niż 90 lat (!)

Prawie wszyscy pozostali, poza nielicznymi wyjątkami, mieli ok. 70 lat.
(14 mln Włochów to osoby w wieku powyżej 65 lat).

Przeważająca większość to byli wieloletni palacze.
(stąd tylko 30 proc. zmarłych to kobiety, ponieważ mężczyźni więcej palą)

Zaledwie 1 proc. zmarłych nie miało chorób towarzyszących, ale byli to jednocześnie ludzie w najwyższej kategorii wiekowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 uczen_manueli_g

Drogie panie.

Dla równowagi korespondencja od Amazing Polly.

https://www.youtube.com/watch?v=-727K585amo

I biznes się kręci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne