REKLAMA

PiS złoży do Sejmu projekt ustawy zwalniającej firmy z podatku od miedzi i srebra

2015-07-27 13:48
publikacja
2015-07-27 13:48
PiS złoży do Sejmu projekt ustawy zwalniającej firmy z podatku od miedzi i srebra
PiS złoży do Sejmu projekt ustawy zwalniającej firmy z podatku od miedzi i srebra
fot. KGHM /

Prawo i Sprawiedliwość złoży do Sejmu projekt ustawy zwalniającej firmy z podatku od miedzi i srebra - poinformował Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS. Kurs KGHM mocno rośnie.

(fot. KGHM / )

"W lutym 2012 r w Lubinie odbyło się posiedzenie wyjazdowe klubu parlamentarnego PiS. Wówczas przyjęliśmy stanowisko, w którym zwracaliśmy uwagę na zagrożenie związane z wprowadzeniem podatku od miedzi i srebra, dotyczące zahamowana rozwoju górnictwa miedziowego w Polsce. Nasze przewidywania okazały się faktem. Niestety rentowność poszczególnych zakładów w zagłębiu lubińskim spada (...)" - powiedział Błaszczak.

"Składamy do Sejmu projekt ustawy zwalniającej z podatku od miedzi i srebra" - dodał.

Ustawa o podatku od niektórych kopalin weszła w życie w połowie kwietnia 2012 r. Jedynym płatnikiem tego podatku jest KGHM. W 2014 r. spółka zapłaciła z tego tytułu 1,5 mld zł, co stanowiło 12 proc. kosztów działalności operacyjnej. W 2013 r. KGHM zapłacił 1,86 mld zł podatku od niektórych kopalin, a w 2012 r. 1,6 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2015 rok zapisano dochód z podatku od wydobycia niektórych kopalin w tym roku na poziomie 1,45 mld zł.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

W kwietniu 2012 roku klub PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Według PiS niedopuszczalne jest tworzenie takiego prawa, które oddziałuje tylko na jedną spółkę - w tym wypadku KGHM wydobywającą miedź i srebro. W listopadzie 2014 r. Trybunał uznał, że zapisy ustawy o podatku od miedzi i srebra - którą do TK zaskarżyli oprócz posłów PiS, także posłowie SLD - są zgodne z konstytucją.

Pod koniec 2013 r. roku o zniesienie podatku od wydobycia niektórych kopalin zaapelował do Sejmu i Senatu sejmik województwa dolnośląskiego. W apelu podkreślono, że podatek uderza w kondycję ekonomiczną KGHM i może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie. Zaznaczono też, że podatek od wydobycia niektórych kopalin jest obciążeniem dotyczącym tylko KGHM i tylko województwa dolnośląskiego.

W maju b.r. ówczesny szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiadał, że w ciągu najbliższego kwartału powinny być gotowe rekomendacje przedstawicieli MSP i MF dotyczące ewentualnych zmian w podatku od kopalin. Jednak minister finansów Mateusz Szczurek mówił wówczas PAP, że resort finansów nie rozważa zmian w podatku od kopalin.

Pod koniec czerwca Sejm odrzucił wniosek o włączenie do porządku obrad debaty nad zgłoszonym przez SLD projektem nowelizacji ustawy o podatku od niektórych kopalin. Zmiany zaproponowane przez grupę posłów Sojuszu miałyby pozwolić na ok. 40 proc. zmniejszenie podatku, jaki płaci miedziowy potentat - KGHM.

Ponadto podczas poniedziałkowej konferencji prasowej polityków PiS Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego partii, zarzucił, że premier Ewa Kopacz, która w poniedziałek przyjechała na Dolny Śląsk, gdyż we wtorek we Wrocławiu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządu, "przyjechała do kolejnego regionu robić kampanię wyborczą". Karczewski stwierdził, że "rząd przekształcił się w sztab wyborczy i robi kampanię wyborczą" i "za nasze pieniądze cały rząd robi na Dolnym Śląsku kampanię".

Według Karczewskiego premier Kopacz nie "pochyla się" nad takimi problemami jak podatek miedziowy. "Pani Ewa Kopacz przyjedzie na Dolny Śląsk i przedstawi worek obietnic, które najprawdopodobniej zostaną spełnione" - stwierdził polityk PiS. 

Informacje przekazane przez Błaszczaka mocno podbiły kurs KGHM. Wzrósł on o ponad 9 proc. do 99 zł. (PAP)

jow/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (64)

dodaj komentarz
~invest
O ile kojarzę do budowy kopalni miedzi w Polsce przymierza się firma kanadyjska. Chyba zrobili sobie wyliczenia i wyszło im, że nawet przy konieczności zapłaty podatku im się opłaci.
A o ile bardziej im się opłaci gdy im PIS zlikwiduje podatek ? W czyim interesie działa PIS ? Bo na pewno nie w interesie państwa polskiego.
~Lubinianin
PO chce likwidacji podatku od miedzi i srebra dla nowych złóż lub zwolnień z podatków do momentu rozpoczęcia wydobycia. Problem w tym, że przyznali prawo do koncesji na nowe złoża właśnie wspomnianej przez Ciebie kanadyjskiej firmie. Po uzyskaniu nowych informacji zweryfikuj swoje poglądy kto komu szkodzi i dla kogo pracuje.
~spoko
Czy prezydentowi Andrzejowi Dudzie grozi Trybunał Stanu?

http://www.bankier.pl/wiadomosc/PiS-zlozy-do-Sejmu-projekt-ustawy-zwalniajacej-firmy-z-podatku-od-miedzi-i-srebra-3385273.html#dod_komentarz
~spoko odpowiada (usunięty)
Nie jestem zwolennikiem PO; natomiast zauważam manipulowanie kursem akcji KGHM za pomocą wypowiedzi czołowego polityka PiS - moim zdaniem doszło do zmowy, bo fakty sa oczywiste - wystarczy prześledzić wzrost woluminu. W USA za cos takiego idzie się do wiezienia. W tekście jest przejęzyczenie powinno byc "z 90 zł. do 100.
~Lubinianin odpowiada ~spoko
Prześledź lepiej kurs akcji z 2011/2012 roku, gdy Tusk ogłaszał wprowadzenie tego podatku :)
~spostrzegawczy
Jak PiS zlikwiduje jeszcze podatek nałożony przez Tuska na Lasy Państwowe , to wtedy zagłosuję na PiS.
~spoko
Ja też jeśli będę mógł swobodnie wjeżdżać do lasu
~Camelopardalis
Jasne, niech KGHM wydobywa i sprzedaje naszą wspólną własność (miedź i srebro), a cały zysk niech zatrzyma dla siebie. Średnia płaca w KGHM 9000 zł. A ty, wyborco PiS, pracuj za 2500 zł, boś głupi.
~Lubinianin odpowiada ~Camelopardalis
Pracownicy o takiej średniej mogą pomarzyć lub zobaczyć ją dopiero przechodząc na emeryturę. KGHM w latach 2008-2014 odprowadził 28 mld zł z tytułu podatków. Podaj przykład firmy, która dała Skarbowi Państwa więcej. Dużo czytaj i nie siej bezpodstawnej nienawiści do górników, bo sam KGHM generuje 100 tys. miejsc Pracownicy o takiej średniej mogą pomarzyć lub zobaczyć ją dopiero przechodząc na emeryturę. KGHM w latach 2008-2014 odprowadził 28 mld zł z tytułu podatków. Podaj przykład firmy, która dała Skarbowi Państwa więcej. Dużo czytaj i nie siej bezpodstawnej nienawiści do górników, bo sam KGHM generuje 100 tys. miejsc pracy w swojej grupie kapitałowej i firmach kooperujących. Gdy dodasz do tego rodziny zatrudnionych i sektor usług wyjdą Ci setki tysięcy miejsc pracy.

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki