REKLAMA

Po wyroku TSUE orzeczenia krajowych sądów niejednoznaczne, ale głównie na korzyść klientów

2019-10-28 17:06
publikacja
2019-10-28 17:06

Po wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych krajowe sądy wydały rozstrzygnięcia w kilkunastu sprawach, nie wskazują one jednak jednoznacznie, w którą stronę zmierzać będzie orzecznictwo. Przeważały wyroki korzystne dla kredytobiorców, a sądy częściej utrzymywały umowy kredytowe w mocy bez nieuczciwych zapisów umownych, niż orzekały o ich nieważności - poinformował PAP Biznes Kacper Jankowski z Votum.

fot. Detailfoto / / YAY Foto

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok 3 października.

"Ostatnie trzy tygodnie były bardzo obfite w zapadające rozstrzygnięcia w sprawach frankowiczów, jednak nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi, w którą stronę przy rozstrzyganiu spraw będą zmierzać sądy powszechne. Oprócz przeważającej liczby rozstrzygnięć korzystnych na rzecz konsumentów pojawiają się również orzeczenia korzystne dla sektora bankowego" - powiedział PAP Biznes Kacper Jankowski, dyrektor Departamentu Spraw Bankowych w Votum.

"Z możliwych do zebrania i przeanalizowania danych wynika, iż od czasu ogłoszenia wyroku TSUE sądy wydały rozstrzygnięcia w kilkunastu sprawach. Zakres rozstrzygnięć nie pozwala jeszcze na jednoznaczne określenie kierunku, w jakim zmierzają polskie sądy. Wśród 13 przeanalizowanych rozstrzygnięciach, 10 było na korzyść kredytobiorców, a w trzech górą były banki" - dodał.

Z danych zebranych przez Votum wynika, że w sprawach wygranych przez banki powództwa kredytobiorców zostały dwukrotnie oddalone (dotyczyło to umowy Fortis Banku oraz mBanku). Z kolei w rozstrzygnięciach korzystnych dla klientów banków orzecznictwo nie było jednolite w zakresie skutku rozstrzygnięcia.

"W ostatnich trzech tygodniach zapadły wyroki stwierdzające zarówno nieważność umów kredytowych, jak i wyroki stwierdzające, że umowy są ważne, jednak bez klauzuli przeliczeniowej. Przeanalizowane sprawy pozwalają stwierdzić, iż sądy częściej utrzymywały umowy w mocy bez nieuczciwych zapisów umownych, niż orzekały nieważność umów kredytowych. Niemniej jednak, zarówno jedno jak i drugie rozstrzygnięcie jest korzystne dla kredytobiorcy" - powiedział Jankowski.

Unieważnienie dotyczyło m.in. umów mBanku i Raiffeisena, a utrzymanie umowy w mocy bez mechanizmu indeksacji dotyczyły umów kredytowych Getin Noble Banku, mBanku oraz umowy Santander Consumer Banku.

Kancelaria Votum dochodzi roszczenia m.in. z tytułu umów kredytów frankowych.

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki