REKLAMA

Giełdowy pogrom na akcjach Credit Suisse. Inwestorzy boją się powtórki z Lehman Brothers

2022-10-03 11:00, akt.2022-10-03 17:46
publikacja
2022-10-03 11:00
aktualizacja
2022-10-03 17:46

Notowania Credit Suisse zaliczają kolejny dzień przeceny po tym jak w weekend nasiliły się spekulacje o trudnej sytuacji finansowej szwajcarskiego banku. Jego potencjalna niewypłacalności sprowadziła kapitalizację poniżej 10 mld CHF.

Giełdowy pogrom na akcjach Credit Suisse. Inwestorzy boją się powtórki z Lehman Brothers
Giełdowy pogrom na akcjach Credit Suisse. Inwestorzy boją się powtórki z Lehman Brothers
fot. Ruben Sprich / / FORUM

Tylko we wrześniu akcje Credit Suisse notowane na giełdzie w Zurychu oddały ponad 20 proc. swojej ceny, a od początku roku były niżej o 56 proc. W poniedziałek kurs zniżkuje o kolejne 10 proc., sprowadzając kapitalizację drugiego co do wielkości szwajcarskiego banku poniżej poziomu 10 mld CHF. Cena akcji spadła w poniedziałek do 3,62 CHF. Poprawa sentymentu na rynkach akcji w drugiej części sesji (słabsze dane z USA) zminimalizowały spadki do 3,93 CHF, czyli -1,16 proc. na zakończenie handlu. 

Bloomberg

To efekt nasilenia się doniesień medialnych o kondycji finans owej banku, który miał według Reutersa rozważać nawet wyjście z amerykańskiego rynku i szukać kapitału u swoich inwestorów. Później zaprzeczył temu rzecznik banku, ale cena akcji dalej spadała, a uwagę zaczęły zwracać koszty zabezpieczeń ryzyka. 

W ostatnim czasie mocno wzrosły koszty swapów ryzyka kredytowego CDS (ang. credit default swaps), czyli instrumentów pochodnych będących zabezpieczeniem ryzyka niewywiązania się z zobowiązania spłaty przez kredytobiorcę. W piątek, 30 września, były na poziomie z 2009 r., czyli czasu kryzysu finansowego po upadku Lehman Brothers.

Jak poinformował Financial Times, kierownictwo szwajcarskiego banku prowadziło przez weekend rozmowy z głównymi inwestorami, aby ich uspokoić w związku z rosnącymi obawami o kondycję finansową. Zwracaniu się do inwestorów o wsparcie kapitałowe miał zaprzeczyć dyrektor wykonawczy (CEO) Ulrich Koerner, twierdząc, że bank stara się uniknąć takiego ruchu przy rekordowo niskich cenach akcji i wyższych kosztach kredytu z powodu obniżenia ratingów – napisał Financial Times.

„Nasze stanowisko w tym zakresie jest jasne. Credit Suisse ma silną pozycję kapitałową i płynnościową oraz bilans. Zmiany cen akcji nie zmieniają tego faktu” – miał powiedzieć dyrektor wykonawczy.

Sam Credit Suisse miał w ostatnim czasie na swoim koncie kilka niepowodzeń biznesowych. W 2021 r. musiał dokonać odpisów na ok. 4,7 mld dolarów w związku ze swoim zaangażowaniem w upadły amerykański fundusz Archegos Capital Management. Wcześniej finansował bez powodzenia brytyjski Greensill Capital, którego upadek przycznił się do kilku zmian personalnych na wysokich stanowiskach w banku. 

„Inwestorzy doskonale pamiętają, że to upadek Lehman Brothers 14 lat temu przyczynił się do globalnego kryzysu i – wobec twardej polityki Fed – szukają kolejnej ofiary. Niewykluczone, że szwajcarski bank będzie zmuszony zwrócić się po pomoc rządową” – napisał dr Przemysław Kwiecień  z DM XTB w porannym komentarzu walutowym.

Credit Suisse jest drugim co do wielkości pod względem aktywów bankiem w Szwajcarii, po UBS. Tamten potrzebował pomocy rządowej w czasie kryzysu finansowego z 2008 r. i przeszedł później gruntowną restrukturyzację. Przychody Credit Suisse  w 2021 r. sięgnęły blisko 23 mld dolarów., jednak bank wygenerował stratę na poziomie 1,7 mld dolarów. Aktywa pod zarządzeniem (AUM) wynosiły ponad 1,6 biliona dolarów. 

Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank, powiedziała, że niewypłacalność pożyczkodawcy jest możliwa, ale "bardzo mało prawdopodobna", ponieważ szwajcarski bank jest "zbyt duży, by upaść" - przekazał PAP w depszy. 

Bank powiedział Reutersowi, że jest w trakcie przeglądu strategii, która obejmuje potencjalne zbycia i sprzedaż aktywów, i że oczekuje jej ogłoszenia 27 października, kiedy opublikuje wyniki za trzeci kwartał.

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
To się zateguje...

10000000000000000000000euro
PRINT..!
aszkenazyjski
To szwajcarski kapitał a nie euro tylko....no pomysl.
kingoftheinternet odpowiada aszkenazyjski
No to franka się wydrukuje. To niezależny bank centralny. Może frank od tego spadnie?
inwestor.pl
Następny w kolejce jest Deutsche Bank. Merkelowa rolowała jego długi, ale tego jest tyle, że nawet jak znajdą 100 złotych pociągów i 200 bursztynowych komnat to nie wystarczy.
lukaszslask
Bo trzeba skonczyc z rozdawaniem kredytow na prawo i lewo,wklady po 20-50% w zaleznosci na co idzie kredyt itp
Leasing kredyt na samochody dostawcze uslugowe itp a sklasa za gotowke jak Prezesa stac,co to sluzbiwa moze byc M lub RS do czego,chyba,ze wlasciciel w rajdach startuje…..itp itd
No i wklady,a kredyty do 5 tys m2,powyzej
Bo trzeba skonczyc z rozdawaniem kredytow na prawo i lewo,wklady po 20-50% w zaleznosci na co idzie kredyt itp
Leasing kredyt na samochody dostawcze uslugowe itp a sklasa za gotowke jak Prezesa stac,co to sluzbiwa moze byc M lub RS do czego,chyba,ze wlasciciel w rajdach startuje…..itp itd
No i wklady,a kredyty do 5 tys m2,powyzej jak kogos stac to niech kupuje za gotowke…
I wskazniki 100%,a nie 10%,jak Ludzie przyniosa do banku 100 zl to mizna pozyczyc 100 zl,a nie tj dzisiaj 10 mld na lokatach,a kredytow na 100 mld udzielonych
I wartosc pieniadza szybciutko wroci do bazy….:)
300_pala
Uuu panie. Z takimi pomysłami to będziesz na piechotę bez butów dobrobytu chodził
od_redakcji
"Bo trzeba skończyć z rozdawaniem kredytów na prawo i lewo," Człowieku oprzytomniej, Dzięki temu zachodni świat jeszcze egzystuje i "zwycięża" Ukraina.
kingoftheinternet
Patrzcie ludzie taki talent zmarnowany, a mógłby być prezesem PKO albo innego JP Morgan. A siedzi pewnie sfrustrowany przed kompem i pisze komentarze, ehhh świat jest niesprawiedliwy.
maniek_as
Nic wielkiego nie wydarzy się. Pójdzie nielimitowany dodruk i po sprawie. A za wszystko zapłacą ciułacze, co oszczędzali całe życie, jak im oszczędności na lokatach stracą wartość przez zwiększoną inflację.
zoomek
uciekać do tego czego nie dodrukują
kruszce są mobilne

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki