REKLAMA
PIT 2023

Silicon Valley Bank został zamknięty. To największe bankowe bankructwo od 2008 roku

Michał Kubicki2023-03-10 15:59, akt.2023-03-13 07:47redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-10 15:59
aktualizacja
2023-03-13 07:47

Mimo startu piątkowej sesji na Wall Street nie ruszył handel akcjami banku Silicon Valley Bank. W przedsesyjnych transakcjach walory spółki taniały o kolejne 60 proc. Po kilku godzinach okazało się, że amerykański nadzór zamknął bank. 

Silicon Valley Bank został zamknięty. To największe bankowe bankructwo od 2008 roku
Silicon Valley Bank został zamknięty. To największe bankowe bankructwo od 2008 roku
fot. DADO RUVIC / Reuters / Forum /

Jak poinformowała w piątek amerykańska agencja rządowa gwarantująca depozyty w bankach (Federal Deposit Insurance Corporation), Silicon Valley Bank został zamknięty przez nadzór, który przejął kontrolę nad depozytami banku.

[Aktualizacja 13.03.2023] Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów poinformowały w niedzielę, że już od poniedziałku deponenci banku mają uzyskać dostęp do wszystkich swoich środków. Pozytywnie na doniesienia zareagowali inwestorzy z Wall Street. Po godz. 7:00 polskiego czasu kontrakty na S&P500 i Nasdaq zyskiwały po ok. 2 proc.

Bezsprzecznie upadek SVB jest największym od kryzysu finansowego wywołanego zapaścią na rynku kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka (subprime). New York Times przypomina rok 2008 r. i upadek Washington Mutual, który jednak nie był typowym bankiem, a popularnym w krajach anglosaskich stowarzyszeniem oszczędnościowo - pożyczkowym (S&L). 

Dodajmy, że niespełna dwa miesiące temu, 19 stycznia bank zaraportował wyniki za IV kwartał i cały 2022 r. pokazując zyski, chociaż gorsze od prognoz analityków z Wall Street. Zysk w ostatnich trzech miesiącach roku wyniósł 315 mln dol., przy przychodach rzędu 2,25 mld dol. W całym roku firma odnotowała zysk w wysokości 1,67 miliarda dol., przy przychodach na poziomie 6,25 miliarda dolarów.

Rentowność nie miała jednak znaczenia wobec utraty płynności, po tym, jak klienci ruszyli do banku po wypłaty swoich depozytów. Jak podaje "Puls Biznesu" powołując się na Bloomberga, tzw. "run na bank" spowodował próbę wypłaty przez klientów 42 mld dolarów. 

FDIC poinformował w komunikacie, że ubezpieczeni deponenci będą mieli dostęp do swoich depozytów nie później niż w poniedziałek rano. W tym czasie zostaną również ponownie otwarte oddziały banku.

Standardowe ubezpieczenie FDIC obejmuje do 250 tys. dol. na deponenta, dla każdej kategorii własności konta. Na koniec grudnia SVB miał około 209 miliardów dolarów aktywów i 175,4 miliardów dolarów depozytów ogółem, zgodnie z komunikatem prasowym. FDIC napisał, że nie jest jasne, jaka część tych depozytów przekraczała limit ubezpieczenia. W okresowym sprawozdaniu SVB informował, że na koniec 2022 roku ponad 93 proc. jego krajowych depozytów nie było objętych ubezpieczeniem

 

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) jest niezależną agencją utworzoną przez Kongres w celu utrzymania stabilności i zaufania publicznego do krajowego systemu finansowego

"To duży upadek amerykańskiego banku, największy od 2008 roku. To na pewno wystraszy rynek" - powiedziała Sylvia Jablonski, prezes Defiance ETFs, cytowana przez PAP. 

Wcześniej w piątek, handel akcjami Silicon Valley Bank (SVB), pożyczkodawcy dla startupów technologicznych, został wstrzymany. Przed tym, akcje spółki spadały w handlu przedsesyjnym o 60 proc., po zniżce w czwartek także o 60 proc.

tradingeconomics.com

Bank ogłosił dzień wcześniej, że chce w ramach emisji akcji pozyskać ponad 2 mld dolarów. Ryzyko utraty płynności potraktowano jak potencjalny pierwszy klocek w efekcie domina, który mógłby wpłynąć na cały sektor bankowy. Eksperci jednak uspokajają, że sytuacja z SVB jest inna od tej z pierwszej dekady XXI w. i upadku Lehman Brothers i Bear Sternsa.

W piątek stacja CNBC podała, że próba szybkiego pozyskania kapitału przez SVB jednak się nie udała przy obserwowanym odpływie depozytów. Według doniesień, bank szukał kupca i zatrudnił w tym celu profesjonalnych doradców. W oczekiwaniu na kolejne wiadomości notowania akcji zostały zatrzymane.

Zalecenie wycofania kapitałów z banku wydało kilku znanych zarządzających funduszami VC jak Tribe Capital czy Founders Fund, założony przez Petera Thiela (udziałowca takich firm jak Meta czy Palantir).

Zgodnie z planem opublikowanym w środę, SVB zamierzało sprzedać akcje zwykłe o wartości 1,25 miliarda dolarów i kolejne 500 milionów dolarów zamiennych akcji uprzywilejowanych.

SVB ogłosiło również zawarcie umowy z firmą inwestycyjną General Atlantic w sprawie sprzedaży akcji zwykłych o wartości 500 mln dolarów, chociaż umowa ta była uzależniona od zamknięcia pierwszej, większej oferty akcji zwykłych.

Bank w celu poprawy płynności był zmuszony sprzedać obligacje o wartości ok. 21 mld dol. i zrealizować przy tym stratę rzędu 1,8 mld. 

„Banki amerykańskie posiadają w swoich portfelach znaczące ilości amerykańskich obligacji skarbowych. W wyniku podwyżek stóp procentowych przez FED wartość tych obligacji spadła, więc i wartość portfeli obligacji również odnotowała straty. Ale jedynie “na papierze”, określana jako „niezrealizowana strata” - tłumaczy Maciej Kietliński, analityk z DM XTB.

„Żeby doszło do zrealizowania tej straty, bank musi sprzedać posiadane obligacje wcześniej, przed terminem ich wykupu, w formie wymuszonej sprzedaży spowodowanej np. koniecznością utrzymania płynności. Ten scenariusz miał miejsce w przypadku Silicon Valley Bank” – dodaje.

„Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów w lutym poinformowała, że niezrealizowane straty amerykańskich banków na papierach wartościowych utrzymywanych do terminu zapadalności na dzień 31 grudnia wyniosły łącznie 620 miliardów dolarów w porównaniu z 8 miliardami dolarów rok wcześniej, zanim Fed rozpoczął podwyższenie stóp procentowych” – przypominał Kietliński.

„Myślę, że to panika rynkowa, która dotyczy tylko poszczególnych firm” - powiedział z kolei Patrick Spencer, wiceprezes ds. akcji w RW Baird, dodając, że był to kolejny znak tego jak rynki są kształtowane przez wzrost kosztów finansowania zewnętrznego i koniec ery taniego pieniądza.

„Podejrzewam, że problemy SVB nie mają charakteru systemowego. W przypadku większości banków poprawa marży odsetkowej z powodu rosnących stóp równoważy straty w ich długoterminowych portfelach inwestycyjnych” – powiedziała Marija Veitmane, starsza strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets, cytowany przez PAP. 

W piątek po otwarciu handlu na Wall Street indeksy kontynuowały przecenę, ale bez gwałtownych spadków, jakie miały miejsce w czwartek po pojawieniu się pierwszych doniesień o kłopotach SVB. Dow Jones spadał po godz. 16.00 o 0,1 proc., S&P500 zniżkował o 0,6 proc., a Nasdaq o 0,8 proc. Ostatecznie plajta Silicon Valley Banku pogłębiła spadki indeksów, które na zakończeniu sesji traciły od 1 proc. do 1,8 proc. W skali całego tygodnia S&P500 stracił 4,6 proc., Nasdaq 4,7 proc., a DJIA 4,4 proc..

W piątek na rynku pokazał się oczekiwany raport NFP z lepszymi od prognoz danymi o amerykańskim rynku pracy. Jednak ewoluował scenariusz bazowy dot. podniesienia stóp przed Fed w marcu. Obecnie najwyżej wyceniana jest podwyżka o 25 pb. 

„Nie ma wielu dowodów na to, że płace wymykają się spod kontroli. Oznacza to, że być może Fed czułby się komfortowo, podnosząc stopy o 25 punktów bazowych na następnym posiedzeniu” -powiedział Brian Jacobsen, starszy strateg inwestycyjny w Allspring Inwestycje globalne, cytowany przez stronę giełdy Nasdaq.

Z kolei rzucając okiem na amerykańskie banki, odnotujmy, że mocną przeceną objęte były w piątek akcje innych, regionalnych banków np. First Republic, PacWest i skoncentrowanego na kryptowalutowych podmiotach Signature Banku. Traciły też m.in. Goldman Sachs (spadek o ponad 4 proc.) i Bank of America (spadek o 1 proc.).

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (111)

dodaj komentarz
polonu
A Chiny już teraz nie pomogą . jeszcze dług zaczną masowo wyprzedawać . i to szybko bo mogą stracić wszystko .
dawid_gmyrek
Na razie kupują absurdalne ilości ropy z Rosji :)
od_redakcji
SVB

Iistnieje długa kolejka deponentów, którzy przekroczyli limit ubezpieczenia FDIC w wysokości 250 000 USD (w rzeczywistości tylko od 3 do 7% wszystkich depozytów jest ubezpieczonych). Poniższa lista, choć niekompletna, jest w przybliżeniu posortowana według wielkości ekspozycji:

USDC – Crypto Stablecoin prowadzony
SVB

Iistnieje długa kolejka deponentów, którzy przekroczyli limit ubezpieczenia FDIC w wysokości 250 000 USD (w rzeczywistości tylko od 3 do 7% wszystkich depozytów jest ubezpieczonych). Poniższa lista, choć niekompletna, jest w przybliżeniu posortowana według wielkości ekspozycji:

USDC – Crypto Stablecoin prowadzony przez Circle – Silicon Valley Bank jest jednym z sześciu partnerów bankowych, których Circle używa do zarządzania ~25% rezerw USDC przechowywanych w gotówce. Podczas gdy czekamy na wyjaśnienie, w jaki sposób zarząd komisaryczny FDIC wpłynie na deponentów SVB, Circle i USDC nadal działają normalnie.

ROKU - Roku miał 26% swojej gotówki, 487 milionów dolarów w Silicon Valley Bank

BLOCKFI – BlockFi ma 227 milionów dolarów w „niezabezpieczonych” funduszach w Silicon Valley Bank, zgodnie z dokumentem upadłościowym, i może naruszać amerykańskie prawo upadłościowe.

RBLX – Roblox powiedział, że 5% jego salda gotówkowego i papierów wartościowych o wartości 3 mld USD jest utrzymywanych w SVB.

DNA - Gingko Bioworks: Tylko saldo gotówkowe spółki zależnej Zymergen Inc. będącej w całości własnością firmy jest przechowywane na rachunkach depozytowych w SVB, co stanowi około 74 mln USD lub 6% środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych firmy na dzień 31 grudnia 2022 r.

RKLB - RocketLab USA miał około 38 milionów dolarów na rachunkach w banku, co stanowi około 7,9% gotówki i ekwiwalentów startupu

LC - Lending Club ostrzegło przed potencjalną utratą środków zdeponowanych w SVB w wysokości 21 milionów dolarów , kwota ta nie jest istotna dla jego pozycji płynności lub poziomu kapitału i nie stanowi ryzyka dla działalności lub operacji grupy.

PAYO - Payoneer: Spośród około 6,4 mld USD w całkowitych saldach gotówkowych firmy na dzień 31 grudnia 2022 r. mniej niż 20 mln USD znajduje się w SVB

PTGX – Protagonist Therapeutics uważa, że ​​jego ekspozycja na jakiekolwiek problemy z płynnością w SVB jest ograniczona, biorąc pod uwagę, że środki pieniężne przechowywane w SVB wynoszą około 13 milionów USD na dzień 9 marca 2023 r.

ACHR – Archer Aviation zaciągnął pożyczkę w wysokości 20 mln USD z SVB w 2021 r., z czego 10 mln USD przypada do spłaty w 2023 r.

COHU - Cohu ogłosiło, że posiada konta depozytowe w SVB z łącznym saldem około 12,3 mln USD, co stanowi około 3,8% całkowitej gotówki i inwestycji firmy.

IGMS - IMG Biosciences: „Na dzień 10 marca 2023 r. Spółka posiada mniej niż 5,0 mln USD depozytów w SVB. W związku z tym Spółka uważa, że ​​nie ma żadnego istotnego narażenia na jakiekolwiek problemy z płynnością w SVB”.

RYTM – Rhythm Pharmaceuticals ogłosiła, że ​​posiada rachunki depozytowe w SVB z łącznym saldem około 3,4 miliona USD, co stanowi około 1,1% wszystkich środków pieniężnych i ich ekwiwalentów Spółki”.

SYRS – Syros Pharmaceuticals ujawnia, że ​​od 10 marca 2023 r. posiada dwa rachunki depozytowe w Silicon Valley Bank. Saldo jednego z tych rachunków wynosi mniej niż 250 000 USD, a saldo drugiego wynosi około 3,1 miliona USD zgodnie z akredytywą, którą Spółka była zobowiązana wystawić właścicielowi w związku z zawarciem umowy najmu siedziby głównej firmy ...

EYPT - EyePoint Pharmaceuticals utrzymuje obecnie minimalną kwotę gotówki, w jednocyfrowych milionach dolarów amerykańskich, w Silicon Valley Bank (SIVB)

ATRA - Atara Biotherapeutics prowadzi obecnie konto w Silicon Valley Bank („SVB”), na którym znajdują się depozyty gotówkowe w wysokości około 2 milionów USD, co Spółka uważa za nieistotną dla swojej płynności”.

ISEE – Iveric Bio utrzymuje obecnie kwotę de minimis środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych w niskich jednocyfrowych milionach dolarów amerykańskich w Silicon Valley Bank („SVe”)”.

VERA - Vera Therapeutics posiada obecnie około 1,2% swoich środków pieniężnych i inwestycji w SVB. W związku z tym Spółka uważa, że ​​jej ekspozycja na ryzyko związane z SVB jest minimalna.

XFOR - X4 Pharmaceuticals posiadało około 2,5% depozytów gotówkowych w SVB.

CTMX - CytomX Therapeutics nie uważa, aby jego ekspozycja na jakiekolwiek problemy z płynnością w SVB była znacząca. Środki pieniężne przechowywane w SVB na operacyjnym rachunku CTMX firmy CytomX są równe lub bliskie ubezpieczonemu przez FDIC limitowi 250 000 USD. CytomX prowadzi również rachunek depozytowy w SVB w ramach akredytywy zabezpieczającej wystawionej zgodnie z najmem biura na kwotę około 917 000 USD”.

AXSM – Axsome Therapeutics posiada istotne depozyty gotówkowe w SVB.

WVE – Wave Life Sciences łączna wartość środków pieniężnych firmy i środków pieniężnych podlegających ograniczeniom przechowywanych w SVB wynosi około 1,5 mln USD.

JNPR - Juniper Networks prowadzi konta operacyjne w SVB z minimalnym saldem gotówki poniżej 1% całkowitej gotówki firmy

QS — QuantumScape ma bardzo ograniczoną ekspozycję na SVB, z jedynie niską, jednocyfrową ekspozycją procentową w stosunku do całkowitej płynności i aktywów Spółki.
..

od_redakcji
To też usunął dwa razy. Dlaczego? (Bo tak)
od_redakcji
Aktualne do dzisiaj:
Lord Arthur Ponsonby (1871–1946) Ten bystry i przebiegły facet wskazał 10 zasad propagandy.
Są to:
1. Nie chcemy wojny, tylko się bronimy.
2. Ten drugi facet jest wyłącznie odpowiedzialny za tę wojnę.
3. Przywódca naszego przeciwnika jest zły i źle wygląda.
4. Bronimy szlachetnego
Aktualne do dzisiaj:
Lord Arthur Ponsonby (1871–1946) Ten bystry i przebiegły facet wskazał 10 zasad propagandy.
Są to:
1. Nie chcemy wojny, tylko się bronimy.
2. Ten drugi facet jest wyłącznie odpowiedzialny za tę wojnę.
3. Przywódca naszego przeciwnika jest zły i źle wygląda.
4. Bronimy szlachetnego celu, a nie specjalnego interesu.
5. Wróg celowo powoduje okrucieństwa; popełniamy tylko błędy.
6. Wróg używa nielegalnej broni.
7. Mamy bardzo małe straty, wróg traci duże.
8. Intelektualiści i artyści wspierają naszą sprawę.
9. Nasza sprawa jest święta.
10. Ci, którzy wątpią w naszą propagandę, są zdrajcami.
11. Nie ma powodów do obaw, rzad monitoruje system bankowy.
(Jedenaste ja dodałem)
marianpazdzioch
Własiciele źle to rozegrali. Poszliby po prośbie to jakiegoś Bufetta, nawet zaoferowali mu połowę akcji, i uratowaliby bank, jak i część swoich akcji. Bank za parę lat, w ramach wygasania starych serii zrolowałby sobie obligacje i stanął na nogi. A tak to stracili wszystko. Pieniądze, reputacje itd.
dawid_gmyrek
Hehe, wygląda na to, że w 'redakcji' dyżurowali całą noc :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
socjalistyczneg odpowiada (usunięty)
Dobry moment na wymianę celulozy na uncje...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki