REKLAMA

PZU potwierdza negocjacje ws. Banku Pekao

2016-10-14 19:18
publikacja
2016-10-14 19:18

[Aktualizacja 15.10.2016] Włoski UniCredit uzgodnił z PZU kluczowe parametry sprzedaży części swoich akcji w Banku Pekao SA - podał w piątek wieczorem na stronach internetowych "The Wall Street Journal", powołując się na nieoficjalne informacje. Dziś informacje o negocjacjach potwierdza PZU.

Prezes PZU Michał Krupiński / fot. Krystian Maj / FORUM

PZU potwierdziło w sobotnim komunikacie, że prowadzi negocjacje wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju zmierzające do zakupu od grupy UniCredit znacznego pakietu akcji Banku Pekao.

Negocjacje z UniCredit rozpoczęły się 28 września. Rozmowy z włoskim bankiem prowadzi konsorcjum, w którego skład wchodzą PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju.

"Zarząd PZU zwraca jednocześnie uwagę, iż rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z UniCredit nie oznacza, iż transakcja nabycia akcji Banku Pekao zostanie zrealizowana. Ponadto organy PZU nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji w zakresie realizacji potencjalnej transakcji" - napisano w komunikacie PZU.

Początkowo PZU zdecydowało się na opóźnienie ujawnienia informacji o negocjacjach z UniCredit, ale wobec doniesień medialnych o toczących się rozmowach zdecydowało się ją ujawnić.

"W ocenie spółki, opóźnienie przekazania powyższej Informacji Poufnej było usprawiedliwione ochroną prawnie uzasadnionych interesów spółki, gdyż przekazanie jej niezwłocznie do publicznej wiadomości w tamtym czasie mogło negatywnie wpłynąć na pozycję negocjacyjną PZU, a nawet zagrozić możliwości realizacji transakcji, w szczególności przez wzgląd na potencjalne wahania kursu akcji Banku Pekao" - napisano w komunikacie.

"W ocenie PZU pojawiające się doniesienia medialne uzasadniają obowiązek niezwłocznego ujawnienia przedmiotowej Informacji Poufnej wynikający z art. 17 ust. 7 MAR, tj. sytuacji, kiedy poufność opóźnionej informacji poufnej nie jest już dłużej gwarantowana, a doniesienia medialne dotyczą wyraźnie informacji poufnej oraz w sposób dostatecznie wyraźny wskazują, że jej poufność nie jest dłużej zapewniona" - dodano.

Według doniesień "WSJ" w ramach proponowanej transakcji PZU miałoby zapłacić około 11 mld zł (2,8 mld USD) za około 30 proc. akcji Banku Pekao SA.

PZU może przejąć Pekao - zyska ego polityków, stracą klienci

PZU może przejąć Pekao - zyska ego polityków, stracą klienci

Ważą się losy banku Pekao. Jeżeli obecny włoski właściciel zdecyduje się sprzedać swój pakiet, jednym z faworytów do jego nabycia będzie PZU. Co taka transakcja oznaczałaby dla inwestorów i klientów?

UniCredit ma obecnie 40,10 proc. akcji Pekao SA.

W lipcu UniCredit sprzedał w procesie ABB ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł i w tym tygodniu upłynął 90-dniowy lock-up na akcje banku.

Media informowały wcześniej, że rozmowy PZU z włoskim UniCredit w sprawie przejęcia akcji Banku Pekao powinny zakończyć się do końca października.

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (193)

dodaj komentarz
~Justyna
Kto w tym przypadku robi ocenę wartości, kto doradza PZU przy zakupie akcji?
~Muł_roboczy
Hahaha, tak sobie dzisiaj skojarzyłem, że panika na walorze jednak nie będzie nieuzasadniona. Dlaczego? Ano dlatego, że mamy doskonały przykład jak PISowi idzie zabawa w bankowośc tzn cudowne SKOKi, z których większość już padła z ogromnymi stratami, a w książce o giełdzie z przed 8 lat skoki podawane były jako Hahaha, tak sobie dzisiaj skojarzyłem, że panika na walorze jednak nie będzie nieuzasadniona. Dlaczego? Ano dlatego, że mamy doskonały przykład jak PISowi idzie zabawa w bankowośc tzn cudowne SKOKi, z których większość już padła z ogromnymi stratami, a w książce o giełdzie z przed 8 lat skoki podawane były jako przykład łatwego wyciągnięcia kasy (kredyty nawet 10 razy większe od kapitału bez sprawdzania czy ktoś nie jest zadłużony). Tak, że powodzenia
~Igor30
SONDA: Czy PZU zarobi na tej - ciągle potencjalnej - transakcji?
TAK - zielona łapka
NIE - czerwona łapka
~PJB
Czy KNF sprawdzi kto sprzedawał akcje w czasie od ostatniego oświadczenia Prezesa że nie będą kupować Pekao? Czy to nie manipulacja kursem i dezinformacja inwestorów?
yield
Powiedzcie mi kto byłby chętny w tak nieprzewidywalnym paranoicznym systemie gospodarczym zaryzykować długi termin. Jak wywrócić można rentowność każdej branży w 1 rok do góry nogami i to głupimi przepisami. Tylko krajowy mooch.
To przypomina wydobywanie złóż w jakimś kraju afrykańskim, możes zakładać
Powiedzcie mi kto byłby chętny w tak nieprzewidywalnym paranoicznym systemie gospodarczym zaryzykować długi termin. Jak wywrócić można rentowność każdej branży w 1 rok do góry nogami i to głupimi przepisami. Tylko krajowy mooch.
To przypomina wydobywanie złóż w jakimś kraju afrykańskim, możes zakładać infrastrukturę, ale cały czas grożą ci że ci strzelą w łeb. I działaj w takich warunkach.
W takim systemie dobrze się pływa tylko rybom z mętnej wody, i paradoksalnie może się okazać, że "przypadkowo jakoś" wiele ruskiej techniki się nagle w kontraktach pojawi.
Już się zaczyna od energii jądrowej.
~Adam
Na prawdę bardzo się cieszę, bank wraca w nasze ręce!!!
~bokonon
w twoje ręce na pewno nie wróci - ale w ręce dojnej zmiany tak
~Black24
Żadna firma ubezpieczeniowa nie wyszła dobrze na przygodzie z bankowością...
~Stefan
BRAWO, nich kupują, mądre podejście, nie jestem z PIS-u. Bardzo mądrze.
~jaro
piątkowy kurs 120 zł, 30% to 9,5 miliarda zł. + 10% łąpówki dla rządzących to 10,5 miliarda. PZU uzgodniło 11 miliardów. Kto jeszcze dostanie 500 milionów.

Powiązane: Repolonizacja banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki