Nowe "Brexity i Trumpy": wydarzenia, które mogą wstrząsnąć światem

Rok 2016 zapisze się jako rok referendum ws. Brexitu oraz wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na horyzoncie rysują się kolejne wydarzenia, które za jakiś czas dopisać będzie można do listy geopolitycznych punktów zwrotnych historii najnowszej.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w pięciu największych gospodarczo krajach strefy euro oraz w Wielkiej Brytanii będą miały miejsce wydarzenia, które mogą zaważyć na przyszłości nie tylko tych krajów, lecz całego europejskiego projektu. Osoby zmęczone Brexitem i wyborami w USA powinny szybko regenerować siły - historia ponownie przyspieszyć może już niebawem.

Włochy: 4 grudnia 2016 r.

Za niewiele ponad dwa tygodnie we Włoszech odbędzie się referendum w sprawie zmiany konstytucji. Wydarzenie to z pozoru jest tylko wewnętrzną sprawą Italii, jednak w rzeczywistości od wyniku referendum zależeć może przyszłość strefy euro.

Pomysł reformy konstytucji forsuje premier Matteo Renzi. Jego zdaniem tylko usunięcie dwuizbowości – Senat miałby zostać przekształcony w izbę regionów, która zajmowałaby się jedynie najważniejszymi ustawami i nie głosowałaby nad wotum zaufania dla rządu – może położyć kres wiecznemu impasowi we włoskiej polityce. Dość powiedzieć, że od końca II wojny światowej żaden gabinet nie sprawował władzy przez pełną kadencję (sam Renzi zastąpił Enrico Lentę w 2014 r., rok po ostatnich wyborach).

Premier Włoch Matteo Renzi
Premier Włoch Matteo Renzi (fot. Depo Photos via ZUMA Wire / FORUM)

Co jednak włoskie przepychanki mają wspólnego ze strefą euro? Kolejna dawka niestabilności w trzeciej największej gospodarce unii walutowej to ostatnie, czego Europie teraz potrzeba. Na skutek deklaracji urzędującego premiera, który dał sygnał, że odejdzie, jeżeli przegra, grudniowe referendum przekształciło się w istny plebiscyt dotyczący całej polityki rządu.

W ostatnich latach na głównego przeciwnika elit politycznych wyrósł Ruch Pięciu Gwiazd, który jest już drugą siłą w kraju – według sondaży, gdyby dziś odbyły się wybory, to formacja ta mogłaby liczyć na ok. 28% głosów przy 32% dla Partii Demokratycznej. Referendalna klęska premiera Renziego mogłaby doprowadzić do przedwczesnych wyborów, a ewentualne zwycięstwo Ruchu Pięciu Gwiazd (pamiętajmy, że sondaże niedoszacowały także Trumpa i Brexitu) to prosta droga do rozpisania kolejnego referendum – partia jasno deklaruje, że chce zapytać Włochów o dalsze członkostwo w strefie euro.

Jakby tego było mało, nad całą tą polityczną zawieruchą unoszą się też coraz silniejsze niepokoje o kondycję włoskich banków – kolejny okres politycznej niestabilności i perspektywa wyjścia ze strefy euro z pewnością nie poprawi ich i tak trudnej sytuacji.

Austria: 4 grudnia 2016 r.

Na początku grudnia gorąco może być także na północ od Półwyspu Apenińskiego. Tego dnia w Austrii dojdzie do bezprecedensowej powtórki wyborów prezydenckich. Pierwsze głosowanie zakończyło się 22 maja – kandydat Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) Norbert Hofer przegrał wówczas różnicą niespełna 31 000 głosów z kandydatem lewicy Alexandrem Van der Bellenem.

Norbert Hofer i Alexander Van der Bellen na plakatach wyborczych
Norbert Hofer i Alexander Van der Bellen na plakatach wyborczych (fot. Leonhard Foeger / Reuters)

FPÖ złożyła skargę, którą Trybunał Konstytucyjny przyjął, uzasadniając konieczność powtórzenia wyborów m.in. nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

W programie antyestablishmentowej FPÖ zatytułowanym „Najpierw Austria”, która zdecydowanie (34%) prowadzi nad drugimi w sondażach socjaldemokratami, znajdują się m.in. ograniczenie imigracji, prymat prawa narodowego nad unijnym czy obniżenie podatków i biurokracji.

Wielka Brytania, 5-8 grudnia 2016 r. oraz styczeń 2017 r.

W listopadzie Wysoki Trybunał orzekł, że rząd Theresy May nie może zainicjować wychodzenia z UE bez wcześniejszych konsultacji z parlamentem. Taki werdykt doprowadził do gwałtownego umocnienia funta, ponieważ oddalił perspektywę „twardego Brexitu” – w scenariuszu konsultacji inwestorzy widzą możliwość ustępstw władzy wykonawczej na rzecz legislacyjnej.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May (fot. STEFAN WERMUTH / )

Od postanowienia Wysokiego Trybunału rząd odwołał się do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii. Kluczowa dla przyszłości Brexitu rozprawa odbędzie się w dniach 5-8 grudnia. Wyrok natomiast usłyszeć powinniśmy na początku przyszłego roku.

Z kolei rząd Szkocji domaga się zablokowania procedury brexitowej. To o tyle ważne, że niewykluczone, że w drugiej połowie 2017 r. czeka nas kolejne referendum ws. niepodległości tego kraju – tym razem do grona argumentów zwolenników odłączenia się od Wielkiej Brytanii (w 2014 r. przegrali 45% do 55%) dojdzie potężna kwestia pozostania w UE, za czym głosowała większość Szkotów.

Czytaj dalej: Rewolucja w Holandii i Francji?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~Jack

trochę to śmieszne: Holandia chce wyjść z Unii, Francja, Niemcy... to w końcu kto zostanie ?

! Odpowiedz
1 1 ~dependziak

Niemcy zostana i zrobią UNIE HANZEATYCKA = niemcy dania holandia luksemburg ...i bedize pytanie ...
POLSKA tez dostanie oferte wejscia do tej unii ... ale bedzie musiala przyjac EURO.
i bedize zagryzka dla naszych politykow ...

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 8 ~Js

Optujcie dalej pomylency za rozpadem Unii. Niejaki Putin juz powiedzial ze granica Rosji nie konczy sie nigdzie

! Odpowiedz
3 7 ~elo_morelo

Co ma piernik do wiatraka? Unia to tylko polityka, a bezpieczeństwo militarne to NATO. Rozróżniaj pojęcia.

! Odpowiedz
1 4 ~portello odpowiada ~elo_morelo

Dziwnym trafem wielu nacjonalistów zachodnich z szacunkiem wyraża się o Putinie. Przypadek?

! Odpowiedz
4 1 ~niedojadam

Najbardziej mnie zadziwia wykształcenie dziennikarzy Bankiera, domyślam się że są ekonomistami. Pan Kuczyński jeśli dobrze pamiętam nazwisko, guru tutejszego portalu twierdzi że ekonomia to nie nauka tylko sztuka. Jestem z wykształcenia plastykiem czyli ekonomistą ??? nic z tego nie rozumiem.

! Odpowiedz
14 20 ~RICO

Im więcej Brexitów i Trampów tym szybszy powrót do normalności !

! Odpowiedz
5 9 ~Jan

To nie jest takie pewne. Zachód europy został dosyć skutecznie zdemoralizowany. Marksistolezbianiści nie próżnowali. Lata promocji homoseksualizmu, rozwiązłości, postaw roszczeniowych, demoralizującego socjalu odniosła swój skutek. Jak się jeszcze doda do tego islamski potop to nie wykluczone że niektóre kraje są już stracone.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~portello

Jasne. W naszej historii na porządku dziennym była wojna. Ale jakoś tak wyszło, że przez te wszystkie Unie i wspólne interesy dawno jej nie było. Niech będzie znowu normalnie. Przecież wojna to w naszym kraju normalka. A jak nie ma się z kim bić to mamy problem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil