Francuskie media o zwycięstwie Fillona w I turze prawyborów prawicy

"Sztormowa fala Fillona pod takim tytułem dziennik Le Figaro opublikował komentarz do rezultatów I tury prawyborów na prawicy, które mają wyłonić wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich w 2017 r. W mediach mówi się o gromie z jasnego nieba na prawicy.

B. premier, 71-letni Francois Fillon zwyciężył w przeprowadzonej w niedzielę pierwszej turze prawyborów w partii Republikanie, zdobywając 44,2 proc. głosów. Do następnej tury przeszedł również Alain Juppe, który uplasował się na drugiej pozycji, uzyskując 28,4 proc.

Nicolas Sarkozy, prezydent Francji w latach 2007-12, otrzymał 20,7 proc. głosów. Na czwartym miejscu znalazła się Nathalie Kosciusko-Morizet b. sekretarz stanu, w latach 2010-12 minister w rządzie Francois Fillona.

Ponieważ żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać w I turze więcej niż 50 proc. głosów, Fillon i Juppe, którzy zdobyli najwięcej głosów, zetrą się w następnej turze - przewidzianej na 27 listopada.

Komentator Jean-Baptiste Garat pisze w Le Figaro: Wielki zwycięzca pierwszej tury staje do tury drugiej w pozycji faworyta. Jak podkreśla, zwolennicy Alaina Juppe wyobrażali sobie, że ich kandydat zwycięży, a następny po nim będzie Nicolas Sarkozy. Tymczasem, stają do II tury ze zdecydowaną stratą wobec Fillona, konkurenta, który miał jako ten trzeci - poprzeć ich kandydata w drugiej turze.

Wypowiedź Alaina Juppe, w której zapowiada zadecydowałem, że dalej walczę, służy, zdaniem Le Figaro, ucięciu pogłosek zarówno w jego własnym obozie, jak i w obozie Francois Fillona, jakoby Juppe zamierzał się poddać i nie stawać do drugiej tury.

Alain Juppe już zapowiada, że po niespodziance pierwszej tury, niedziela 27 listopada (gdy odbędzie się II tura) przyniesie jeszcze jedną niespodzianką.

W internetowym wydaniu dziennika Le Monde Laura Motet porównuje programy Francois Fillona i Alaina Juppe, zwracając szczególną uwagę czytelników na fakt, że Francois Fillon jest zwolennikiem strategicznego zbliżenia z Rosją. Pragnie zniesienia sankcji uchwalonych po aneksji Krymu i opowiada się za współpracą z Kremlem w uregulowaniu konfliktu syryjskiego. Wzywa również do sojuszu z Baszarem el-Asadem i aliansu z Rosją w celu zniszczenia Państwa Islamskiego

Komentator stacji telewizyjnej BFM TV przypomniał ze swej strony, że w ostatniej debacie przed prawyborami, Fillon ostro zaatakował USA, stwierdzając, że problemy z Ameryką istniały już przed wyborem Trumpa i że to nie Trump ulokował rakiety na granicy rosyjskiej.

Le Monde pisze w swym komentarzu, że Alain Juppe pragnie zreformowania UE, podczas gdy Francois Fillon wolałby stworzenia rządu w ramach strefy euro.

W podobnym tonie był utrzymany komentarz Yaela Goosza, który na falach radia France Info, że przypomniał zwycięzca I tury prawyborów na prawicy wzywał do zdecydowanego wyodrębnienia eurolandu z UE.

Dziennik Le Monde zwraca też uwagę na fakt, że Francois Fillon opowiedział się za deportacją +osobników bliskich ruchowi dżihadu+. Jest on zwolennikiem uniemożliwienia powrotu do Francji dżihadystów, którzy wyjechali by walczyć w Syrii. (PAP)

llew/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil