Nastroje inwestorów mocno się poprawiły

2019-11-08 12:15
publikacja
2019-11-08 12:15
fot. Krystian Maj / FORUM

Na GPW znów większość inwestorów to optymiści - wynika z badania Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Tylko raz w tym roku odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów był wyższy niż obecnie.

Do 54,9 proc. wzrósł odsetek byków na GPW względem 46,6 proc. przed tygodniem. Jednocześnie spadł odsetek niedźwiedzi z 32,4 proc. do 24,9 proc. Osób spodziewających się neutralnego trendu jest na rynku 20,2 proc. - wynika z publikowanego co tydzień Indeksu Nastrojów Inwestorów. Tworzony jest on na bazie odpowiedzi ankietowanych przez SII inwestorów, którzy określają, jakiego trendu spodziewają się w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Nastroje inwestorów znacząco się poprawiły, ale to nie musi być dobry znak / SII

Mocny wzrost odsetka optymistów sprawił, że nastroje na GPW są najlepsze od lipca. Wówczas również odsetek optymistów przekroczył poziom 50 proc., najwyższe poziomy zanotował zaś 25 lipca (56,5 proc.). By znaleźć poprzedni wyższy odczyt niż obecne 54,9 proc. trzeba się cofnąć aż do stycznia 2018 roku. Nastroje na GPW są zatem obecnie świetne.

Niekoniecznie musi to jednak oznaczać powody do radości dla akcjonariuszy zaangażowanych w GPW. Wspominanego 25 lipca indeks WIG20 notowany był powyżej 2300 pkt., by w połowie sierpnia znaleźć się już poniżej 2100 pkt. Optymizm był efektem mocnych wzrostów notowanych przez indeks na przełomie maja i czerwca. Także wspomniany styczeń 2018 roku był lokalnym szczytem. Przyrost liczby byków może więc raczej niepokoić, niż cieszyć.

Z drugiej strony to naturalna kolei rzeczy. Byków zazwyczaj przybywa po wzrostach, tymczasem w okresie ostatnich dwóch miesięcy WIG20 zyskał przeszło 8 proc. Przełom października i listopada przyniósł także największe od czterech miesięcy odbicie na sWIG-u. Ostatnie ruchy w górę poprawiły zatem nieco nastroje.

Niestety w szerszym horyzoncie wciąż nie ma powodów do radości. WIG20 pozostaje w trendzie bocznym, sWIG zaś w spadkowym. Problemem są także obroty, płytki polski rynek robi się bowiem jeszcze płytszy. Być może nadzieją na pewne ożywienie w tej kwestii będzie program PPK, warto jednak pamiętać, że jego nadrzędnym celem powinno być wsparcie systemu emerytalnego, a nie ożywianie giełdy.

AT

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
gerth
Mnie GPW wpędziła już w taki pesymizm że aktualnie skracam pozycje wszędzie tam gdzie mam 5-15% zysku (1-2 letniego). Na zakupy nastawiam się na koniec grudnia lub... wrzesień 2020r.
silvio_gesell
Od pewnego czasu nie ma odwrotnej korelacji nastrojów i ruchów na giełdzie.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki