REKLAMA

NBP znowu to zrobił. Na siedzibie banku centralnego zawisł nowy banner. Czy to pomoże prezesowi Glapińskiemu?

2023-11-28 12:55
publikacja
2023-11-28 12:55

Na budynku Narodowego Banku Polskiego od kilku miesięcy wieszane są bannery, będące swoistym sposobem jednostronnej komunikacji banku z obywatelami. Właśnie doczekaliśmy się nowego.

NBP znowu to zrobił. Na siedzibie banku centralnego zawisł nowy banner. Czy to pomoże prezesowi Glapińskiemu?
NBP znowu to zrobił. Na siedzibie banku centralnego zawisł nowy banner. Czy to pomoże prezesowi Glapińskiemu?
/ NBP, Twitter

Dotąd z bannerów dowiedzieliśmy się już, że ceny od jakiegoś czasu już nie rosną, że Polska jest na dobrej drodze, że obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację jest narracją Kremla. I że ogóle inflacji winne są agresja Rosji na Ukrainę oraz pandemia. Powstał również specjalny film opublikowany w serwisie YouTube, pokazujący emeryta zadowolonego z cen w osiedlowym sklepie.

We wtorek, 28 listopada, na budynku NBP pojawił się nowy banner. Mówi o tym, że "wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe".

Banner pokrywa cały budynek, w dalszej jego części podano, że "Narodowy Bank Polski jako jeden z pierwszych rozpoczął walkę z inflacją", "projekcje inflacji NBP są rzetelne i najbardziej wiarygodne", a stopy procentowe NBP są "precyzyjne i zawsze trafne".

Owe hasła nawiązują do konfliktu dotyczącego banku centralnego, który dotyczy się od kilku miesięcy. Wśród jednego ze 100 konkretów na 100 dni - zapowiedzianych przez Koalicję Obywatelską - jeden dotyczył postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Za co?

Prezesowi zarzuca się m in. czynny udział w kampanii wyborczej, bezczynność wobec inflacji czy konflikt w NBP zgłaszany przez część jego pracowników. Opozycja jako argumenty za postawieniem Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu wymienia też skup obligacji w pandemii czy kwestię upolitycznienia NBP, a także specyficzną komunikację prezesa Glapińskiego na konferencjach prasowych, niegodną tego urzędu.

Bank odrzuca te argumenty, skarżąc się do międzynarodowych instytucji: Europejskiego Banku Centralnego, ale i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz do Banku Światowego. I jak widać, swoje racje pokazuje również na nowym bannerze, który można oglądać na siedzibie banku w Warszawie.

KWS

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (41)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Już za miesiąc: Wszystkie dodrukowane banknoty przez NBP zwiększyły bogactwo Polaków.
friedens
Tragifarsa, która szkodzi Polakom. Cały świat rży już z polskiego, tymczasowego rządu zombie, a do tego dochodzi teraz ta komedia w stylu filmów Barei.
lovepis
gdyby zrobili coś cokolwiek gdy inflacja była w okolicy 3-4 % wystarczyło wtedy podnieść o tyle stopy już dawno nie było by inflacji ale oni nie zrobili nic bo nie chcieli stłamsić PKB to mają ich reakcja była przy inflacji 10 % i to mizerna. Pomijam już fakt że zwalili wszystko na wojne gdyby zrobili coś cokolwiek gdy inflacja była w okolicy 3-4 % wystarczyło wtedy podnieść o tyle stopy już dawno nie było by inflacji ale oni nie zrobili nic bo nie chcieli stłamsić PKB to mają ich reakcja była przy inflacji 10 % i to mizerna. Pomijam już fakt że zwalili wszystko na wojne w ukrynie. Ta instytucja powinna być bardzo dobrze prześwietlona teraz Bóg wie co tam jeszcze mają w szafach
daniel_1
Aż dziw bierze, że prezes nie występuje publicznie w koszulce z tym napisem.
inwestor.pl
NBP ma jedną z najgorszych i najbardziej amatorskich kampanii propagandowych jaką widziałem. Czy ktoś z was jeździ z banerem, że jego działania są zgodne z prawem? No właśnie, bo jak ktoś robi coś zgodnie z prawem to nie musi tego ogłaszać wszem i wobec!
polityka_to_nie_ekonomia
Czyny nie słowa panie Glapiński.
pstrzezek
To coś w stylu "wszyscy nasi ludzie są uczciwi" ;) A tak już na poważnie, czy ktoś wreszcie rozliczy to marnotrastwo na skalę przemysłową?
od_redakcji
To pierwsze brzmi jak streszczenie ideału, ale rzeczywistość często bywa bardziej zróżnicowana. Co do drugiej kwestii, marnotrawstwo na dużą skalę to istotny problem, który wymaga poważnego podejścia. Wiele krajów i organizacji podejmuje działania w celu zwalczania korupcji i nadużyć na różnych szczeblach, również w przemyśle. Dochodzenia,To pierwsze brzmi jak streszczenie ideału, ale rzeczywistość często bywa bardziej zróżnicowana. Co do drugiej kwestii, marnotrawstwo na dużą skalę to istotny problem, który wymaga poważnego podejścia. Wiele krajów i organizacji podejmuje działania w celu zwalczania korupcji i nadużyć na różnych szczeblach, również w przemyśle. Dochodzenia, regulacje oraz nadzór są kluczowe dla przeciwdziałania takim zjawiskom. Wielu ludzi i organizacji angażuje się w walkę z marnotrawstwem, jednak jego skala i złożoność sprawiają, że rozliczenie wymaga czasu i systemowych zmian. Ostatecznie, odpowiedzialność za takie działania leży w rękach organów ścigania, instytucji regulujących i systemów sprawiedliwości.
men24a
Prawda sama się obroni to w czym problem jak taki czysty i uczciwy ?
To po co mu te banery i agencje pr-owe że idą po niego ? Pójdzie pod trybunał i wszystko wytłumaczy bo dzisiaj nawet jego studenci mu nie wierzą

Glapiński "przejechał się" też po swoich studentach. - Prowadzę wykłady na uczelni od 51 lat. Tak
Prawda sama się obroni to w czym problem jak taki czysty i uczciwy ?
To po co mu te banery i agencje pr-owe że idą po niego ? Pójdzie pod trybunał i wszystko wytłumaczy bo dzisiaj nawet jego studenci mu nie wierzą

Glapiński "przejechał się" też po swoich studentach. - Prowadzę wykłady na uczelni od 51 lat. Tak ogłupionych młodych ludzi jeszcze sobie nie przypominam - mówi szef NBP
krokus12
Czy do kompetencji NBP należy wieszanie bzdurnych banerów .

Powiązane: Konflikt w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki