REKLAMA

NBP sławny na cały świat… kryptowalut

Marcin Dziadkowiak2018-02-20 23:27zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2018-02-20 23:27

Jeszcze jesienią ubiegłego roku Polska była rozpoznawana w kryptowalutowym świecie za sprawą giełdy Bitfinex, która jeden ze swoich rachunków otworzyła w Bank Spółdzielczym w Skierniewicach. Teraz niemal cały internetowy świat kryptowalut dowiedział się o potajemnych działaniach Narodowego Banku Polskiego w sprawie kryptowalut.

Wszystko za sprawą jednego z użytkowników serwisu Wykop.pl, który wysłał do NBP na początku grudnia pytanie o realizację kampanii informacyjnej dotyczącej problematyki kryptowalut (choć właściwie należałoby napisać, że jest to kampania dezinformacyjna). Otrzymaną po dwóch miesiącach odpowiedź umieścił w serwisie Wykop. Wynika z niej, że NBP przeznaczył na realizację kampanii kwotę 91 221,99 zł brutto. Realizacja kampanii przebiegała w mediach społecznościowych „we współpracy ze spółką Gamellon sp. z o.o., Google Ireland Limited oraz Facebook Ireland Limited”.

fot. / / YAY Foto

Choć pismo wygląda na autentyczne, to chcieliśmy potwierdzić ten fakt w NBP. Niestety, na razie nie udało nam się – dział prasowy NBP nie potrafił odpowiedzieć na nasze pytanie o tę sprawę wysłane w ubiegły czwartek. Zakładając jednak, że pismo jest autentyczne, dowiadujemy się z niego, że Narodowy Bank Polski zdecydował się reklamować swoją kampanię na Facebooku, w wyszukiwarce Google oraz za pomocą youtuberów. Firma Gamellon jest bowiem siecią partnerską zrzeszającą twórców prowadzących własne kanały na YouTube. I to promocja w tym ostatnim kanale reklamowym wzbudza największe kontrowersje. Okazuje się bowiem, że w przynajmniej dwóch z trzech przypadków materiały youtuberów nie były w żaden sposób oznaczone, że są one płatną promocją, przygotowaną na zlecenie NBP.

Wieść szybko rozeszła się po anglojęzycznych serwisach poświęconych tematyce kryptowalut. „Rynkowa manipulacja: Narodowy Bank Polski po kryjomu finansuje youtuberów, aby obrzydzili kryptowaluty” – donosi serwis coinivore.com. „NBP po kryjomu finansuje antykryptowalutową propagandę na YouTube” – tak pisze Cointelegraph.”NBP potajemnie opłaca YouTuberów, aby obrzydzali kryptowaluty” – to już serwis Trustnodes, do którego link dostał się na znany serwis społecznościowy Reddit, wywołując poczytną dyskusję. W podobnym tonie brzmią tytuły w takich serwisach jak BTCManager czy CCN.

Ale o „potajemnej kampanii NBP” napisał także jeden z najpoczytniejszych anglojęzycznych blogów inwestycyjnych Zerohedge. O „tajnym ataku NBP na bitcoina” nie omieszkał wspomnieć internetowy serwis telewizji Russia Today. Natomiast o „oszczerczej kampanii NBP” pisze także amerykański Business Insider.

Z jednej strony cieszy fakt, że taka instytucja jak NBP zdaje sobie sprawę z potrzeby korzystania z mediów społecznościowych w celu dotarcia do grupy najbardziej zainteresowanej tematyką kryptowalut. Z drugiej jednak smuci, że po pierwsze NBP nie potrafi przygotować rzetelnej kampanii informacyjnej na temat kryptowalut (nierzetelności tej kampanii punktowałem w artykule „Uważaj na NBP i KNF. Kryptowalutowe strachy na lachy”), a po drugie nie potrafi uczciwie poinformować odbiorców, że mają do czynienia z przekazem sponsorowanym, który nie jest autorskim materiałem przygotowanym przez youtubera. Smutny wniosek nasuwa się taki, że od instytucji publicznej, która przykładem powinna świecić, dostajemy przykład jak najgorszy.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
t1000
Zamiast zrobić akcje informacyjną to tylko straszą. Powinni też edukować o złotówce, bo większość ludzi używa ich na co dzień i powinni wiedzieć, kto je tworzy, ile, i na jakiej podstawie. Tylko wyedukowane i świadome społeczeństwo może coś zmienić.
talmud
na takich "jajhaj" to nie zwracaj uwagi bo im tylko o to chodzi
kaflo
Krótka ocena. Przeraża mnie jak spada poziom portalu. Serwis, który dąży do obiektywizmu w przekazie informacji o charakterze ekonomicznym przekazuje niepotwierdzone plotki z jakże rzetelnego źródła jakim jest wykop sic!.

Sam przekaz jaki płynie z portalu w aspekcie kryptowalut jest przerażający. W moim odbiorze
Krótka ocena. Przeraża mnie jak spada poziom portalu. Serwis, który dąży do obiektywizmu w przekazie informacji o charakterze ekonomicznym przekazuje niepotwierdzone plotki z jakże rzetelnego źródła jakim jest wykop sic!.

Sam przekaz jaki płynie z portalu w aspekcie kryptowalut jest przerażający. W moim odbiorze przekaz ten wygląda następująco - na rynku pojawia się rewolucyjny środek płatniczy, który zastąpi "zmanipulowane" waluty, jednak rządy w obawie przed tą rewolucją stosują wszelkie sposoby by zniszczyć nową "idee".

Można śmiało stwierdzić, że od wieków nie było tak bardzo spekulacyjnego przedmiotu inwestycyjnego na rynkach i jak nigdy rządowe instytucje nadzoru informują o tym na lewo i na prawo. Dodatkowo prewencyjne przewiduje i stara się szybko likwidować możliwości wykorzystania "rewolucji" do prania brudnych pieniędzy. Ludziom bez wiedzy ekonomicznej należy edukować, a nie żywić wizjami niesamowitych zysków. Dzięki takim akcjom wspiera się jedynie tych, którzy wykorzystując swoją wiedzę i zasoby doją masy.
zenon_z_elei
Mnie przeraża skala manipulacji instytucji państwowych w tym temacie jak również i w twoim wpisie:

1) źródłem nie jest wykop tylko odpowiedź NBP, wątpliwość może budzić jedynie jej autentyczność, ale NBP nie zaprzeczył jak dotąd ani nie odpowiedział na pytanie bankiera - fakt ten pominąłeś tak jak by
Mnie przeraża skala manipulacji instytucji państwowych w tym temacie jak również i w twoim wpisie:

1) źródłem nie jest wykop tylko odpowiedź NBP, wątpliwość może budzić jedynie jej autentyczność, ale NBP nie zaprzeczył jak dotąd ani nie odpowiedział na pytanie bankiera - fakt ten pominąłeś tak jak by źródłem był jakiś fake news nie powołujący się na żaden dokument, czyli manipulujesz faktami już w pierwszym akapicie

2) to co opisujesz jako "przekaz portalu" to twoja nieuzasadniona interpretacja pasująca do twojej z góry postawionej tezy - druga manipulacja

3) można śmiało twierdzić i zarazem się mylić, żeby daleko nie szukać bańka dotcom z przełomu wieków i cały szereg innych przykładów z innych rynków - kolejna manipulacja z twojej strony

4) do prania brudnych pieniędzy bez porównania częściej stosowane są inne mechanizmy, w szczególności gotówka a jakoś nie słyszałem żeby nbp i knf informowały o tym "na lewo i prawo" - kolejna manipulacja wyświechtanym argumentem o "praniu pieniędzy"

5) należy edukować, owszem, ale to co robi knf i nbp to nie jest edukacja a dezinformacja co zostało szczegółowo uargumentowane, ty nie podajesz żadnego kontrargumentu - jeszcze jedna manipulacja.

Raptem 3 akapity tekstu a nagiąłeś fakty co najmniej 5 razy.
ajwaj
Dziwne nie jest :)
W deep state-PL (od Magdalenki, Okraglego Stola..) smutne jelonki z podatków finansuja tak dziwne rzeczy, o których j.w. tylko przypadkowo sie dowiaduja
Np. cenzura np. komuny i takiego jednego z wasikiem mogly by sie uczyc

Zadania-polecenia ICH na teraz-krypto (np.El Petro, NS2, wybory w Rosji,
Dziwne nie jest :)
W deep state-PL (od Magdalenki, Okraglego Stola..) smutne jelonki z podatków finansuja tak dziwne rzeczy, o których j.w. tylko przypadkowo sie dowiaduja
Np. cenzura np. komuny i takiego jednego z wasikiem mogly by sie uczyc

Zadania-polecenia ICH na teraz-krypto (np.El Petro, NS2, wybory w Rosji, Italii, sukcesy prez. Trumpa, Maduro, Putina, Xi, Austrii, Turcji, BREXITU itd.ítp. :)
A zycie leci i konkurencja przegoniila - przewaga reala rosnie, kolejne generacje UKR-PL stracone-emigracja itd.itp
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
_emisariusz
śmiechu warte te instytucje, skoro muszą własnym obywatelom ściemniać
robertjak odpowiada ajwaj
nie masz jaj żeby wyjechać pewnie siedzisz na mamusi garnuszku a partnerka urzęduje z wygranymi a nie smutasami

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki