NBP sławny na cały świat… kryptowalut

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Jeszcze jesienią ubiegłego roku Polska była rozpoznawana w kryptowalutowym świecie za sprawą giełdy Bitfinex, która jeden ze swoich rachunków otworzyła w Bank Spółdzielczym w Skierniewicach. Teraz niemal cały internetowy świat kryptowalut dowiedział się o potajemnych działaniach Narodowego Banku Polskiego w sprawie kryptowalut.

Wszystko za sprawą jednego z użytkowników serwisu Wykop.pl, który wysłał do NBP na początku grudnia pytanie o realizację kampanii informacyjnej dotyczącej problematyki kryptowalut (choć właściwie należałoby napisać, że jest to kampania dezinformacyjna). Otrzymaną po dwóch miesiącach odpowiedź umieścił w serwisie Wykop. Wynika z niej, że NBP przeznaczył na realizację kampanii kwotę 91 221,99 zł brutto. Realizacja kampanii przebiegała w mediach społecznościowych „we współpracy ze spółką Gamellon sp. z o.o., Google Ireland Limited oraz Facebook Ireland Limited”.

(YAY Foto)

Choć pismo wygląda na autentyczne, to chcieliśmy potwierdzić ten fakt w NBP. Niestety, na razie nie udało nam się – dział prasowy NBP nie potrafił odpowiedzieć na nasze pytanie o tę sprawę wysłane w ubiegły czwartek. Zakładając jednak, że pismo jest autentyczne, dowiadujemy się z niego, że Narodowy Bank Polski zdecydował się reklamować swoją kampanię na Facebooku, w wyszukiwarce Google oraz za pomocą youtuberów. Firma Gamellon jest bowiem siecią partnerską zrzeszającą twórców prowadzących własne kanały na YouTube. I to promocja w tym ostatnim kanale reklamowym wzbudza największe kontrowersje. Okazuje się bowiem, że w przynajmniej dwóch z trzech przypadków materiały youtuberów nie były w żaden sposób oznaczone, że są one płatną promocją, przygotowaną na zlecenie NBP.

Wieść szybko rozeszła się po anglojęzycznych serwisach poświęconych tematyce kryptowalut. „Rynkowa manipulacja: Narodowy Bank Polski po kryjomu finansuje youtuberów, aby obrzydzili kryptowaluty” – donosi serwis coinivore.com. „NBP po kryjomu finansuje antykryptowalutową propagandę na YouTube” – tak pisze Cointelegraph.”NBP potajemnie opłaca YouTuberów, aby obrzydzali kryptowaluty” – to już serwis Trustnodes, do którego link dostał się na znany serwis społecznościowy Reddit, wywołując poczytną dyskusję. W podobnym tonie brzmią tytuły w takich serwisach jak BTCManager czy CCN.

Ale o „potajemnej kampanii NBP” napisał także jeden z najpoczytniejszych anglojęzycznych blogów inwestycyjnych Zerohedge. O „tajnym ataku NBP na bitcoina” nie omieszkał wspomnieć internetowy serwis telewizji Russia Today. Natomiast o „oszczerczej kampanii NBP” pisze także amerykański Business Insider.

Z jednej strony cieszy fakt, że taka instytucja jak NBP zdaje sobie sprawę z potrzeby korzystania z mediów społecznościowych w celu dotarcia do grupy najbardziej zainteresowanej tematyką kryptowalut. Z drugiej jednak smuci, że po pierwsze NBP nie potrafi przygotować rzetelnej kampanii informacyjnej na temat kryptowalut (nierzetelności tej kampanii punktowałem w artykule „Uważaj na NBP i KNF. Kryptowalutowe strachy na lachy”), a po drugie nie potrafi uczciwie poinformować odbiorców, że mają do czynienia z przekazem sponsorowanym, który nie jest autorskim materiałem przygotowanym przez youtubera. Smutny wniosek nasuwa się taki, że od instytucji publicznej, która przykładem powinna świecić, dostajemy przykład jak najgorszy.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 60 t1000

Zamiast zrobić akcje informacyjną to tylko straszą. Powinni też edukować o złotówce, bo większość ludzi używa ich na co dzień i powinni wiedzieć, kto je tworzy, ile, i na jakiej podstawie. Tylko wyedukowane i świadome społeczeństwo może coś zmienić.

! Odpowiedz
24 6 talmud

na takich "jajhaj" to nie zwracaj uwagi bo im tylko o to chodzi

! Odpowiedz
75 41 kaflo

Krótka ocena. Przeraża mnie jak spada poziom portalu. Serwis, który dąży do obiektywizmu w przekazie informacji o charakterze ekonomicznym przekazuje niepotwierdzone plotki z jakże rzetelnego źródła jakim jest wykop sic!.

Sam przekaz jaki płynie z portalu w aspekcie kryptowalut jest przerażający. W moim odbiorze przekaz ten wygląda następująco - na rynku pojawia się rewolucyjny środek płatniczy, który zastąpi "zmanipulowane" waluty, jednak rządy w obawie przed tą rewolucją stosują wszelkie sposoby by zniszczyć nową "idee".

Można śmiało stwierdzić, że od wieków nie było tak bardzo spekulacyjnego przedmiotu inwestycyjnego na rynkach i jak nigdy rządowe instytucje nadzoru informują o tym na lewo i na prawo. Dodatkowo prewencyjne przewiduje i stara się szybko likwidować możliwości wykorzystania "rewolucji" do prania brudnych pieniędzy. Ludziom bez wiedzy ekonomicznej należy edukować, a nie żywić wizjami niesamowitych zysków. Dzięki takim akcjom wspiera się jedynie tych, którzy wykorzystując swoją wiedzę i zasoby doją masy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 55 zenon_z_elei

Mnie przeraża skala manipulacji instytucji państwowych w tym temacie jak również i w twoim wpisie:

1) źródłem nie jest wykop tylko odpowiedź NBP, wątpliwość może budzić jedynie jej autentyczność, ale NBP nie zaprzeczył jak dotąd ani nie odpowiedział na pytanie bankiera - fakt ten pominąłeś tak jak by źródłem był jakiś fake news nie powołujący się na żaden dokument, czyli manipulujesz faktami już w pierwszym akapicie

2) to co opisujesz jako "przekaz portalu" to twoja nieuzasadniona interpretacja pasująca do twojej z góry postawionej tezy - druga manipulacja

3) można śmiało twierdzić i zarazem się mylić, żeby daleko nie szukać bańka dotcom z przełomu wieków i cały szereg innych przykładów z innych rynków - kolejna manipulacja z twojej strony

4) do prania brudnych pieniędzy bez porównania częściej stosowane są inne mechanizmy, w szczególności gotówka a jakoś nie słyszałem żeby nbp i knf informowały o tym "na lewo i prawo" - kolejna manipulacja wyświechtanym argumentem o "praniu pieniędzy"

5) należy edukować, owszem, ale to co robi knf i nbp to nie jest edukacja a dezinformacja co zostało szczegółowo uargumentowane, ty nie podajesz żadnego kontrargumentu - jeszcze jedna manipulacja.

Raptem 3 akapity tekstu a nagiąłeś fakty co najmniej 5 razy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 36 ajwaj

Dziwne nie jest :)
W deep state-PL (od Magdalenki, Okraglego Stola..) smutne jelonki z podatków finansuja tak dziwne rzeczy, o których j.w. tylko przypadkowo sie dowiaduja
Np. cenzura np. komuny i takiego jednego z wasikiem mogly by sie uczyc

Zadania-polecenia ICH na teraz-krypto (np.El Petro, NS2, wybory w Rosji, Italii, sukcesy prez. Trumpa, Maduro, Putina, Xi, Austrii, Turcji, BREXITU itd.ítp. :)
A zycie leci i konkurencja przegoniila - przewaga reala rosnie, kolejne generacje UKR-PL stracone-emigracja itd.itp

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
47 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 41 _emisariusz

śmiechu warte te instytucje, skoro muszą własnym obywatelom ściemniać

! Odpowiedz
10 36 ajwaj

Mi nie pasuje - wyrzuc mnie :):):)

! Odpowiedz
32 12 robertjak odpowiada ajwaj

nie masz jaj żeby wyjechać pewnie siedzisz na mamusi garnuszku a partnerka urzęduje z wygranymi a nie smutasami

! Odpowiedz
USD/PLN 0,05% 3,8048
2019-06-19 09:47:00
EUR/PLN 0,07% 4,2608
2019-06-19 09:47:00
EUR/USD 0,01% 1,1195
2019-06-19 09:47:00
CHF/PLN 0,15% 3,8075
2019-06-19 09:47:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil