NBP potwierdza wrześniowe zakupy złota

główny analityk Bankier.pl

We wrześniu polskie rezerwy złota powiększyły się o 140 tysięcy uncji – wynika z opublikowanych w piątek oficjalnych danych o aktywach i pasywach. W ten sposób NBP potwierdził nasze wcześniejsze obliczenia.

Na koniec września NBP raportował posiadanie 3,751 mln uncji złota, co stanowi ok. 116,669 ton. A zatem to o 4,35 tony więcej niż miesiąc wcześniej, co potwierdza nasze wcześniejsze szacunki dokonane na bazie raportu o oficjalnych aktywach rezerwowych, który został opublikowany 5 października (różnica wynika prawdopodobnie z zaokrąglenia liczby uncji).

Oznacza to, że w lipcu, sierpniu i wrześniu NBP kupił łącznie 13,7 ton królewskiego metalu, powiększając polskie rezerwy złota o ok. 13%. Były to pierwsze od 20 lat zakupy „barbarzyńskiego reliktu” dokonane przez NBP.

(NBP)

 - Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających z zadań banku centralnego - komunikat tej treści we wrześniu  otrzymaliśmy w odpowiedzi od NBP. O zakupach złota nie chciał wypowiadać się też prezes Adam Glapiński.

Raptem trzy dni temu Narodowy Bank Węgier ogłosił, że w pierwszej połowie października nabył 28,4 ton złota, przeszło 10-krotnie zwiększając rezerwy kruszcu. Co więcej, Węgrzy poinformowali, że całe zakupione złoto trafiło do kraju. Natomiast NBP niemal wszystkie złote sztaby przechowuje w londyńskim skarbcu Banku Anglii.

Zapewne nie jest kwestią przypadku, że w mniej więcej tym samym czasie banki centralne akurat Polski i Węgier dokonują istotnych zakupów fizycznego złota. To pierwsza od lat sytuacja, gdy na zwiększenie rezerw złota decyduje się kraj Unii Europejskiej. Zresztą władze obu państw są na cenzurowanym w Brukseli.

Po wrześniowych zakupach złota stanowi zaledwie 3,8% ogółu rezerw walutowych Polski. W przypadku Węgier udział ten to 4,4%. A więc w obu krajach królewski metal nadal stanowi niewielką część rezerw walutowych.  

Podejście banków centralnych do roli złota diametralnie zmieniło się po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Wcześniej bankierzy centralni wyprzedawali „barbarzyński relikt” po tym, jak w latach 70. i 80. został on odsunięty od systemu monetarnego. Po 2008 roku europejskie banki centralne nagle zaprzestały wyprzedaży rezerw złota. Żółty metal zaczęły za to kupować kraje rozwijające się. W latach 2011-17 banki centralne nabywały średnio po 514 ton rocznie.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 1 grzegorzkubik

Dlaczego nie poczekali na dalszy spadek ceny. To idzie do 1100 USD za uncję. Na rynku akcji hossa a złoto leci do dołka.

! Odpowiedz
17 1 open_mind

Polacy jak zwykle w złym kierunku i kwity na złoto kupują. A powinni za przykładem Chin kredytem w obywateli walić. Cały zachodni bankierski świat dziś drukuje a Polski bank złoto ten tracący na wartości metal kupuje, no weźcie się ogarnijcie. Czy widzieliście gdzieś w obecnej nowoczesnej ekonomii aby ktoś przykładał wagę do tego starego reliktu ? Przecież złota nawet jeść się nie da a my dodatkowo złoto pod postacią papieru kupujemy. Masakra.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 48 admiral1

3,7mln uncji. Czyli co 10 Polak ma jedną uncję . Ruch z zakupem złota należy pochwalić. Nie jestem wyznawcą PISu, ale jak tak dalej będą działać to mają moje poparcie. Pekao s.a. im wpadło bez zabiegów, unikredt wpadł w tarapaty, przejęcie tzw repolonizacja również godna pochwały. Następnym ruchem powinno być sprzedawanie naszego wydobywanego srebra Polakom. Zdjąć VAT. I wypłacać pensję (choćby w małym ulamku)w sebrnych bielikach. Wycenić monetę 1 oz na 8o dych. Serce pęka jak KGHM sprzedaje srebro na zachód po cenie 14 $za 1 oz.Bo pewnie tyle dostaje. Ciekawe kto może podjąć taką decyzję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 kolumb1234

A mało i za późno ale cel wlasciwy

! Odpowiedz
4 12 ajwaj

„barbarzyńskiego" > prawda :)
Dlatego kolezanka preferuje diamenty

Rosjanie wszystko zielone w papierze poslali w kosmos, "return to sender" > 0(zero) hamerykanskich obligacji.
A zloto maja swoje, bo se w razie draki pójda i nakopia. Na wlasnie konczacym sie Klubie Waldajskim (od jeziora w Karelii nazwa) w Sochi, powiedziano: "dolar sam se strzeli i strzela w kolano" i domino leci. DOLAR bazuje na ZAUFANIU, bo nic go nie kryje. I to wlasnie kal-boje stracili. :)
A strzelac w kolana jest niezdrowo, bo juz nie jeden ma problemy, do amputacji wlacznie :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 ajwaj

a prpos :)
A kto to zloto widzial w PL ?
Jak w Fort Knox od 1953 roku bez inwentaryzacji... A moze US-gold juz zardzewial i wyparowal ?

! Odpowiedz
13 6 open_mind

" jedyną walutą opartą na surowcach jest RUBEL" I to przyswajaj i się ucz.

! Odpowiedz
1 21 janusz1960

A rial saudyjski to na czym jest oparty? Na wiedzy?

! Odpowiedz
0 38 lockvestor

Mnie bardziej interesuje czemu akurat teraz? Niska cena złota? Jakieś nieujawnione informacje dot. stanu strefy euro? Globalny kryzys nabiera rozpędu?

Chyba nikt nie zaprzeczy, że jednak bankierzy centralni są znacznie lepiej poinformowani niż taki Kowalski czy Nowak.

! Odpowiedz
5 10 sel

Gdyby płacić czystym złotem lub srebrem co roku 5% od kapitału w złocie to jak mówią od podarowanego złotego czy srebrnego szylinga Jezusowi w dniu urodzin przez ojca już w 1466r miałby metal wielkości Ziemi . Złota i srebra nie ma , jest ograniczona ilość tylko dla bogatych a wzrost kapitału w papierach to iluzja chyba że da się oszukać innych posiadaczy i wyskoczą z metalu..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,05% 1 464,15
2019-12-09 03:23:00
USD/PLN 0,09% 3,8671
2019-12-09 03:27:00
EUR/PLN 0,16% 4,2747
2019-12-09 03:27:00
EUR/USD -0,06% 1,1055
2019-12-09 03:27:00
CHF/PLN 0,18% 3,9042
2019-12-09 03:27:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil