REKLAMA

MFW: Polska zwiększyła rezerwy złota

2018-09-28 12:37
publikacja
2018-09-28 12:37

Po raz pierwszy w XXI wieku Polska zwiększyła rezerwy złota – wynika z danych opublikowanych na stronach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego. Polski bank centralny sprawy komentować jednak nie chce.

Jako pierwszy o zmianie polskich rezerw poinformował "Financial Times". W artykule „Banki centralne kupują najwięcej złota od sześciu lat”, brytyjski dziennik powołuje się na dane zebrane przez analityków firmy Macquarie. Ich potwierdzenie znaleźliśmy także w bazie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

fot. / / NBP

Jak wynika z tych ustaleń, Narodowy Bank Polski dokonywał zakupów złota w lipcu (+1,9 tony) i sierpniu 2018 r. (+7,5 tony). W efekcie raportowany przez bank centralny do MFW stan polskich rezerw wzrósł z 103 ton do 112,3 tony (po zaokrągleniu i przeliczeniu z milionów ton uncji trojańskich).

Analogiczny obraz wyłania się z zamieszczonych już na stronie samego NBP danych o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

O komentarz w tej sprawie niezwłocznie poprosiliśmy Narodowy Bank Polski. Gdy tylko ją otrzymamy, zamieściły ją w tym artykule.

[Aktualizacja 16:18. Odpowiedź NBP] "Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających w zadań banku centralnego" - komunikat tej treści otrzymaliśmy w odpowiedzi od NBP.

Złota sensacja

Jak podkreśla w artykule „FT”, Polska zwiększyła rezerwy po raz pierwszy od 1998 r. Mało tego, są to pierwsze tej skali zakupy prowadzone przez kraj Unii Europejskiej – w ostatnich latach banki centralne państw Zachodu raczej prowadziły program redukcji rezerw. Prym w zwiększaniu zasobów żółtego metalu wiodły natomiast Rosja i Chiny.

Jeżeli NBP faktycznie zwiększył stan polskich rezerw do 112,3 ton, to Polska awansowała na liście najbardziej zasobnych w złoto państw z pozycji 35. na 33., przeskakując Rumunię (103,7 t) i Koreę Południową (104,4 t).

Jedyną ostatnią informacją płynącą z NBP, która była ściśle związana ze złotem, był wydany w lipcu komunikat o wprowadzeniu nowej monety inwestycyjnej wykonanej z tego kruszcu. „Bielik – 1000-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to nowe monety uncjowe, które zastąpiły starego „Orła Bielika”, emitowanego od 1995 r. W planach emisyjnych NBP na resztę obecnego roku zaplanowano także wprowadzenie innych złotych monet związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czynnikiem przemawiającym za zwiększeniem rezerw mogła być relatywnie niska cena złota. Uncja metalu wyceniana jest obecnie na mniej niż 1200 USD, podczas gdy w 2018 r. wchodziliśmy z cenami przekraczającymi 1300 USD. Także cena złota w polskiej walucie jest obecnie (4370 zł za uncję) jest obecnie niższa niż na początku stycznia (4530 zł).

Londyński skarb

Od II wojny światowej NBP nie przechowuje go jednak w Warszawie. Około 98 ton polskich zasobów zdeponowane jest skarbcu w Londynie, gdzie odpłatnie przechowuje je Bank Anglii. W ostatnich latach NBP osiągał zysk dzięki przeprowadzaniu transakcji wykorzystujących polskie złoto.

W ostatnich latach wielokrotnie odżywała debata na tema sprowadzenia polskiego złota do kraju (na repatriację własnych zasobów zdecydowali się np. Niemcy). Zapytany o tę kwestię resort finansów podkreślał jednak, że decyzja o przywiezieniu złota do Polski skutkowałaby wzrostem kosztów działania banku centralnego w Polsce i zmniejszeniem jego przychodów. NBP musiałby pokryć dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem i ochroną złota w kraju. Dodatkowo, jak podkreśla resort, złoto utrzymywane w Polsce nie mogłoby być inwestowane na rynkach. Wymogiem inwestowania środków w złocie jest utrzymywanie zasobów kruszcu w centrum finansowym, a takim właśnie dla rynku złota i nie tylko jest Londyn.

Temat polskich rezerw złota z pewnością pojawi się kolejnych wydaniach "Złotowieści", biuletynie poświęconym inwestowaniu w złoto autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Maciej Kalwasiński, Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (50)

dodaj komentarz
ernst
To i tak nie tak wielki interes jak zrobila Gronkiewicz Walz kupując swego czasu 70 ton Au po 300 dolcow za uncję !
sel
Fundusze płacą prowizję za wynajęcie złota do obrotu papierowego , z tym że wtedy 5% prawdziwego metalu służy do papierowego obrotu 20 razy większego i może przepaść w całości razem z takim funduszem... Dzisiaj spokojnie można używać złota
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby przeprowadzać transakcje wykorzystujące
Fundusze płacą prowizję za wynajęcie złota do obrotu papierowego , z tym że wtedy 5% prawdziwego metalu służy do papierowego obrotu 20 razy większego i może przepaść w całości razem z takim funduszem... Dzisiaj spokojnie można używać złota
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby przeprowadzać transakcje wykorzystujące polskie złoto gdyby było w Polsce , ale trzeba umieć. Nie wiadomo dlaczego nie kupujemy polskiego srebra z KGHM i pozwalamy innym je kupować za marne grosze jakie teraz płacą zbijając kurs fikcyjnymi papierowymi obrotami..
open_mind
Prawie całe Polskie srebro za grosze kupuje USA. Z „przyjacielami” tak już mamy jak uczy historia.
open_mind
"Koniec super-cyklu wyzwoli globalny upadek, 10 000 $ + złoto i srebrna rakieta"
Te i podobne tytuły goszczą coraz częściej. Z tą ceną 10 000 $ to bym dyskutował, po prostu nie będzie przez jakiś czas dostępne za żadną cene.
ares-
Prędzej uwierzę że złoto zdeponowano w Anglii u Żyda i nie chce oddać niż w powody o których pisze autor artykułu .Ale kto ich tam wie czy złoto jest czy go nie ma .Ja swoje złoto i kase trzymam przy sobie a nie u sąsiada .
open_mind
A sprawdzałeś ostatnio ?
sel odpowiada open_mind
Na pewno 20 razy zastawione... przez fundusze które stać na zapłatę minimalnej prowizji a nie zwrot złota..
wektorwg
Open mind maniery zdobią człowieka.
open_mind
W twoim przypadku to nie wygląda to za pięknie !
wektorwg
open mind w swoim zywiole.....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki