MFW: Polska zwiększyła rezerwy złota

Po raz pierwszy w XXI wieku Polska zwiększyła rezerwy złota – wynika z danych opublikowanych na stronach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego. Polski bank centralny sprawy komentować jednak nie chce.

Jako pierwszy o zmianie polskich rezerw poinformował "Financial Times". W artykule „Banki centralne kupują najwięcej złota od sześciu lat”, brytyjski dziennik powołuje się na dane zebrane przez analityków firmy Macquarie. Ich potwierdzenie znaleźliśmy także w bazie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

(NBP)

Jak wynika z tych ustaleń, Narodowy Bank Polski dokonywał zakupów złota w lipcu (+1,9 tony) i sierpniu 2018 r. (+7,5 tony). W efekcie raportowany przez bank centralny do MFW stan polskich rezerw wzrósł z 103 ton do 112,3 tony (po zaokrągleniu i przeliczeniu z milionów ton uncji trojańskich).

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć (MFW)

Analogiczny obraz wyłania się z zamieszczonych już na stronie samego NBP danych o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć (Bankier.pl)

O komentarz w tej sprawie niezwłocznie poprosiliśmy Narodowy Bank Polski. Gdy tylko ją otrzymamy, zamieściły ją w tym artykule.

[Aktualizacja 16:18. Odpowiedź NBP] "Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających w zadań banku centralnego" - komunikat tej treści otrzymaliśmy w odpowiedzi od NBP.

Złota sensacja

Jak podkreśla w artykule „FT”, Polska zwiększyła rezerwy po raz pierwszy od 1998 r. Mało tego, są to pierwsze tej skali zakupy prowadzone przez kraj Unii Europejskiej – w ostatnich latach banki centralne państw Zachodu raczej prowadziły program redukcji rezerw. Prym w zwiększaniu zasobów żółtego metalu wiodły natomiast Rosja i Chiny.

Jeżeli NBP faktycznie zwiększył stan polskich rezerw do 112,3 ton, to Polska awansowała na liście najbardziej zasobnych w złoto państw z pozycji 35. na 33., przeskakując Rumunię (103,7 t) i Koreę Południową (104,4 t).

Jedyną ostatnią informacją płynącą z NBP, która była ściśle związana ze złotem, był wydany w lipcu komunikat o wprowadzeniu nowej monety inwestycyjnej wykonanej z tego kruszcu. „Bielik – 1000-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to nowe monety uncjowe, które zastąpiły starego „Orła Bielika”, emitowanego od 1995 r. W planach emisyjnych NBP na resztę obecnego roku zaplanowano także wprowadzenie innych złotych monet związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć (Bankier.pl)

Czynnikiem przemawiającym za zwiększeniem rezerw mogła być relatywnie niska cena złota. Uncja metalu wyceniana jest obecnie na mniej niż 1200 USD, podczas gdy w 2018 r. wchodziliśmy z cenami przekraczającymi 1300 USD. Także cena złota w polskiej walucie jest obecnie (4370 zł za uncję) jest obecnie niższa niż na początku stycznia (4530 zł).

Londyński skarb

Od II wojny światowej NBP nie przechowuje go jednak w Warszawie. Około 98 ton polskich zasobów zdeponowane jest skarbcu w Londynie, gdzie odpłatnie przechowuje je Bank Anglii. W ostatnich latach NBP osiągał zysk dzięki przeprowadzaniu transakcji wykorzystujących polskie złoto.

W ostatnich latach wielokrotnie odżywała debata na tema sprowadzenia polskiego złota do kraju (na repatriację własnych zasobów zdecydowali się np. Niemcy). Zapytany o tę kwestię resort finansów podkreślał jednak, że decyzja o przywiezieniu złota do Polski skutkowałaby wzrostem kosztów działania banku centralnego w Polsce i zmniejszeniem jego przychodów. NBP musiałby pokryć dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem i ochroną złota w kraju. Dodatkowo, jak podkreśla resort, złoto utrzymywane w Polsce nie mogłoby być inwestowane na rynkach. Wymogiem inwestowania środków w złocie jest utrzymywanie zasobów kruszcu w centrum finansowym, a takim właśnie dla rynku złota i nie tylko jest Londyn.

Temat polskich rezerw złota z pewnością pojawi się kolejnych wydaniach "Złotowieści", biuletynie poświęconym inwestowaniu w złoto autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Maciej Kalwasiński, Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 ernst

To i tak nie tak wielki interes jak zrobila Gronkiewicz Walz kupując swego czasu 70 ton Au po 300 dolcow za uncję !

! Odpowiedz
1 27 sel

Fundusze płacą prowizję za wynajęcie złota do obrotu papierowego , z tym że wtedy 5% prawdziwego metalu służy do papierowego obrotu 20 razy większego i może przepaść w całości razem z takim funduszem... Dzisiaj spokojnie można używać złota
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby przeprowadzać transakcje wykorzystujące polskie złoto gdyby było w Polsce , ale trzeba umieć. Nie wiadomo dlaczego nie kupujemy polskiego srebra z KGHM i pozwalamy innym je kupować za marne grosze jakie teraz płacą zbijając kurs fikcyjnymi papierowymi obrotami..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 open_mind

Prawie całe Polskie srebro za grosze kupuje USA. Z „przyjacielami” tak już mamy jak uczy historia.

! Odpowiedz
6 16 open_mind

"Koniec super-cyklu wyzwoli globalny upadek, 10 000 $ + złoto i srebrna rakieta"
Te i podobne tytuły goszczą coraz częściej. Z tą ceną 10 000 $ to bym dyskutował, po prostu nie będzie przez jakiś czas dostępne za żadną cene.

! Odpowiedz
18 35 ares-

Prędzej uwierzę że złoto zdeponowano w Anglii u Żyda i nie chce oddać niż w powody o których pisze autor artykułu .Ale kto ich tam wie czy złoto jest czy go nie ma .Ja swoje złoto i kase trzymam przy sobie a nie u sąsiada .

! Odpowiedz
2 9 open_mind

A sprawdzałeś ostatnio ?

! Odpowiedz
3 6 sel odpowiada open_mind

Na pewno 20 razy zastawione... przez fundusze które stać na zapłatę minimalnej prowizji a nie zwrot złota..

! Odpowiedz
5 7 wektorwg

Open mind maniery zdobią człowieka.

! Odpowiedz
8 3 open_mind

W twoim przypadku to nie wygląda to za pięknie !

! Odpowiedz
4 6 wektorwg

open mind w swoim zywiole.....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,01% 1 426,25
2019-07-22 13:33:00
MIEDŹ -0,67% 6 034,25
2019-07-22 13:32:00
ROPA 0,62% 63,23
2019-07-22 13:32:00
SREBRO 0,99% 16,39
2019-07-22 13:32:00
PLATYNA 0,33% 852,25
2019-07-22 13:32:00

Znajdź profil