Mocny rynek pracy w lutym

założyciel SpotData.pl

Pierwsze dane z gospodarki za luty są solidne. Zatrudnienie i wynagrodzenia rosną w mocnym tempie, można nawet powiedzieć, że początek roku na rynku pracy jest lepszy od oczekiwań. Parę miesięcy temu wydawało się, iż potencjał zwiększania zatrudnienia wyczerpuje się ze względu na ograniczenia podażowe. Ale widać na razie te ograniczenia nie są na tyle silne, by uniemożliwić wzrost zatrudnienia.

W lutym w sektorze przedsiębiorstw przybyło ok. 10 tys. etatów, co oznacza wzrost o 0,15 proc. w ciągu miesiąca. Ze względu na zmiany w próbie statystycznej, w przypadku tych danych lepiej patrzeć na ścieżkę zatrudnienia od stycznia niż dynamiki roczne. Pokazuję to na wykresie poniżej. Widać, że ścieżka zatrudnienia na początku 2019 r. jest bardzo podobna to analogicznej ścieżki sprzed roku i tylko nieznacznie niższa od ścieżki sprzed dwóch lat.  

Wysoki jest również wzrost wynagrodzeń. W lutym wyniósł 7,6 proc. rok do roku, wobec 7,5 proc. w styczniu. Nie widać zatem żadnej zmiany w stosunku do trendów z zeszłego roku.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, styczeń każdego roku = 100
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, styczeń każdego roku = 100 (SpotData)

Te wszystkie dane wskazują, że na razie oczekiwanie na jakichś wyraźnie gorszych scenariusz dla polskiej gospodarki w 2019 r. nie ma uzasadnienia. Rynek pracy działa trochę jak wskaźnik wyprzedzający, ponieważ daje wgląd w ocenę przyszłej koniunktury dokonywaną przez firmy. Skoro firmy zatrudniają, to znaczy, że czują rosnący popyt na swoje towary i usługi.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 inwestujacy01

Skomentuje to tak "blablabla". Najlepiej zdobywa się wiedzę o świecie przez doświadczenie. I tak robię. Próbowałem zatrudnić się w firmie jako pracownik biurowy (branża głównie finanse/rachunkowość/ale i inne). Zrobiłem ładne CV, profesjonalną fotkę z uśmiechem (sam robię sporo zdjęć produktowych więc chyba umiem zrobić całkiem spoko zdjęcie), wypunktowane wszystkie kluczowe kompetencje itp. Ogólnie CV zrobione zgodnie ze wszystkim wskazówkami doradców zawodowych od siedmiu boleści. Efekt? Cóż, na rozesłane ok. 200 CV odezwało się maksymalnie 5 firm (same korporacje, które nie zdradzają info o zarobkach przed zaoferowaniem stanowiska, a rekrutacja trwa ok. 2 miesiące (3 etapy). W jednej była umowa lojalnościowa na 1,5 roku (jak zerwiesz wcześniej płacisz gruby hajs - kilka,kilkanaście tyś). W jednej płaca to była 2,5 netto (wymagany biegły ang, doświadczenie w finansach, gotowość do pracy również w nocy i stresie). Mógłbym pisać więcej, ale czy to na prawdę znaczy "rynek pracownika" i "silny rynek pracy"? Dla mnie to raczej obraz godny pożałowania i traktowania Polski wciąż jak Indii (nawet nie Chin). Aha, i żeby nie było. Te szczegółowe informacje które podałem o pensji to z grupy tych super 5 firm co się odezwały ;) I to jest realna wiedza a nie jakieś tam słupki. Ten etap mam już za sobą - wiary w genialne dane statystyków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 inwestujacy01

Zapomniałem dodać - wysyłałem również CV do sklepów (odzieżowych/e-papierosów) jak również do salonów samochodowych. Jednak Ci to się w ogóle nie odezwali ;)

! Odpowiedz
0 3 bha

Mocny z Niemocy.........

! Odpowiedz
44 27 marxs

gdyby Hitler miał GUS i CBOS to Niemcy do tej pory by nie wiedzieli że przegrali wojnę

! Odpowiedz
12 18 bt5

No to sobie pan Morawski zakpił. Jak na tyle medialnej wrzawy o rynku pracownika w Polsce i o konieczności sprowadzenia milionów pracowników, to rynek pracy w Polsce wygląda w realu dennie. Chce skorzystać z rady pana Mordasiewicza żeby nie ciągnąć nisko dochodowej działalności i pójść do pracy na etacie. Ilość ofert pracy w stosunku do podobnych wielkościowe miast na zachodzie , to w Polsce jest 1/4 tamtejszej podaży ofert pracy. Do tego 7/8 z tego to jest dokumenty chłam, a reszta albo niestworzone wymogi na byle robiła, albo straszliwe warunki pracy. Te 10 tys . miesięcznego przyrostu pracowników w 38 mln kraju ponoć cudu gospodarczego , to jest śmiech na sali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 10 marxs

a i to nie wiadomo czy rzeczywiście 10 tys. bo GUS podaje tylko dla firm powyżej 10 pracowników czyli 30% wszystkich firm a co sie dzieje w przytłaczającej większości małych firm to GUSu nie interesuje bo jest niewygodne i politycznie i gospodarczo

! Odpowiedz
3 14 kzabor odpowiada marxs

Gdzieś ostatnio było informacja ile zamknięto małych sklepów. Jest to oczywiście poza raportem zatrudnienia, bo firmy do 10 pracowników.

! Odpowiedz
31 17 wektorwg

Kubik ma już prace 1,5 zł od posta

! Odpowiedz
29 56 grzegorzkubik

Oby było tak dalej i nie głosujmy na tą śmieszną Koalicję Europejską by już niczego nie psuli.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil