GUS: wzrost wynagrodzeń nie zwalnia

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dużych przedsiębiorstw w lutym utrzymał się powyżej 7% rocznie – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lutym 4 949,42 złotych i było o 7,6% wyższe niż przed rokiem – podał GUS. Oznacza to, że płacowy boom na polskim rynku pracy trwa w najlepsze – nominalny wzrost tzw. średniej krajowej od sierpnia 2017 przekracza 6% rocznie.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Liczba zatrudnionych w dużych firmach w lutym była o 9,6 tysięcy większa niż w styczniu. Względem lutego 2018 zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 2,9%.

Opublikowane dziś dane okazały się nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 7,2% rdr. Zatrudnienie miało się zwiększyć o 2,9% rdr.

Należy przy tym pamiętać, że dane podawane co miesiąc przez GUS dotyczą przedsiębiorstw (bez sektora finansowego), w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Statystyka ta dotyczy ok. 1/3 pracujących w polskiej gospodarce. 

Z kolei lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada 2017 i dotyczyły stanu na październik 2016 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 3510,67 zł brutto, czyli około 2512 zł netto (tzn. "na rękę").

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Za sprawą oficjalnie niewysokiej inflacji CPI także realna dynamika wynagrodzeń utrzymuje się powyżej 6%. Przy raportowanym przez GUS rocznym wzroście cen dóbr konsumpcyjnych rzędu 1,2%, realny przyrost „średniej krajowej” ukształtował się w lutym na poziomie 6,33% wobec 6,73% odnotowanych w styczniu.

Przy przeszło 7-procentowym wzroście średniego wynagrodzenia i blisko 3-procentowej dynamice zatrudnienia fundusz płac w firmach zatrudniających ponad 9 osób od 1,5 roku rośnie w tempie przekraczającym 10% rocznie, co jest czynnikiem wspierającym nie tylko wzrost konsumpcji, ale też oszczędności.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 lelo1949

Adla potrzeb waloryzacji emerytur,jaki ....2%?

! Odpowiedz
1 12 bha

W statystykach ....

! Odpowiedz
32 42 pull_up_terrain_ahead

A inflacja jak zaczarowana. To zasługa wzrostu produktywności czy jednak GUS-u? :)

! Odpowiedz
70 58 misafi

Czy średnia uwzględnia wzrost wynagrodzeń dwórek Glapińskiego czy też panie są wyjęte z tego badania?

! Odpowiedz
1 50 aspargin

"Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dużych przedsiębiorstw" a nie w administracji państwowej.

! Odpowiedz
1 25 grzegorzkubik

No dobrze. Zobaczymy jak będzie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil