REKLAMA

Miliardy franków dla Credit Suisse. Parlament nie zgadza się na pomoc rządu, jest jednak jedno "ale"

Katarzyna Wiązowska2023-04-12 08:46redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-12 08:46

Niższa izba szwajcarskiego parlamentu zagłosowała za odrzuceniem gwarancji finansowych w wysokości 109 mld franków szwajcarskich, których rząd udzielił Credit Suisse. Jednak to niewiele zmienia...

Miliardy franków dla Credit Suisse. Parlament nie zgadza się na pomoc rządu, jest jednak jedno "ale"
Miliardy franków dla Credit Suisse. Parlament nie zgadza się na pomoc rządu, jest jednak jedno "ale"
fot. B. Godart / / Shutterstock

Jak podał Reuters, we wtorek późnym wieczorem na nadzwyczajnej sesji rządu zwołanej w celu omówienia upadku Credit Suisse niższa izba szwajcarskiego parlamentu nie zgodziła się na udzielenie gwarancji finansowych w wysokości 109 mld franków szwajcarskich. W ramach pospiesznie przygotowanego pakietu ratunkowego rząd Szwajcarii udzielił ich upadającemu bankowi. Przeciwko temu rozwiązaniu zagłosowało 102 z 200 parlamentarzystów.

Natomiast we wtorek izba wyższa Szwajcarii głosowała za gwarancjami rządowymi. Oznacza to, że ​​obie izby ustawodawcze będą głosować ponownie w środę.

Głosowania te są jednak w dużej mierze symboliczne, ponieważ państwo już obiecało fundusze, a parlament nie może uchylić tej decyzji.

Pieniądze z powietrza i zerowe stopy procentowe mają swoją cenę, czyli skąd się wziął kryzys bankowy w USA

Kryzysy finansowe nie są plagą, fatum czy kataklizmem i nie spadają na nas z nieba. Są konsekwencją działań ludzi. W tym przypadku bardzo konkretnych ludzi, kierujących bankami komercyjnymi i przede wszystkim sterującymi polityką monetarną w bankach centralnych.

Koniec Credit Suisse po 167 latach

Pod koniec marca władze Szwajcarii ogłosiły, że Credit Suisse, po 167 latach działalności, zostanie przejęty przez UBS. Podpisana umowa opiewa na kwotę 3,3 mld dolarów.

Obecne notowania akcji Credit Suisse to 0,81 franka, podczas gdy w październiku 2022 roku kosztowały 4,3 franka, w styczniu 2023 roku 3,1 franka. Jednak w ramach operacji ratowania banku przyjęto parytet 22,48 akcji przejmowanego banku za jedną akcję UBS. Oznacza to, że akcje upadającego banku zostały wycenione na 0,76 franka.

Kryzys bankowy. To warto wiedzieć na ten temat:

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
zoomek
To po co parlament i po co w ogóle pytają? Przecież to żenada. Frank też żenada - banknoty straciły ważność w 2021 roku. Syf!
itso_battlestar_point_g
dla zoomka ma wartość po kitrane złoto pewnie pomalował je farba dla niepoznaki pytanie tylko na jaki kształt przetopił może lampa może łyżka do butów
aszkenazyjski
Nawet antysemita/ antyzymianin logicznie mysli. Co to sie porobilo. Masz plusa.

Shalom
bha
Społeczeństwo i tak już jest mocno zadłużone coraz szerzej stłamszone wysoką inflacją szczególnie tą w Detalu i cóż ma pomagać jeszcze systemowi mamony kolejnym zadłużeniem na 100 miliardów przecież w jego wewnętrznym sektorowym manku. Może niech mu pomogą finansowe instytucje światowe raczej nie biedne EBC, MFW itd. Brak na to Społeczeństwo i tak już jest mocno zadłużone coraz szerzej stłamszone wysoką inflacją szczególnie tą w Detalu i cóż ma pomagać jeszcze systemowi mamony kolejnym zadłużeniem na 100 miliardów przecież w jego wewnętrznym sektorowym manku. Może niech mu pomogą finansowe instytucje światowe raczej nie biedne EBC, MFW itd. Brak na to więcej słów.
lucap
Skonczylo sie pranie brudnych pieniedzy oligarchow i panstwo, ktore ponoć wzbogacilo sie na scyzorykach i zegarkach bedzie mialo problem. Safe haven juz nie takie sejf.
itso_battlestar_point_g
jest tu choć trochę prawdy ? :D

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki