REKLAMA
WEBINAR

Akcjonariusze Credit Suisse stracili miliardy franków. Prezes przeprasza: rozumiem gorycz, złość i żal

Katarzyna Wiązowska2023-04-05 11:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-05 11:35

W Zurychu odbyło się ostatnie walne zgromadzenie akcjonariuszy Credit Suisse. Nie kryli oni swojej irytacji i desperacji w związku z upadkiem banku. Jego prezes Axel Lehman przeprosił ich za doprowadzenie do tej sytuacji.

Akcjonariusze Credit Suisse stracili miliardy franków. Prezes przeprasza: rozumiem gorycz, złość i żal
Akcjonariusze Credit Suisse stracili miliardy franków. Prezes przeprasza: rozumiem gorycz, złość i żal
fot. PIERRE ALBOUY / /  Reuters / Forum

Podczas ostatniego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Credit Suisse, jakie odbyło się 4 marca, ponad 1700 akcjonariuszy domagało się wyjaśnień od zarządu banku, jak to się stało, że tak duża instytucja finansowa tak niespodziewanie znalazła się na skraju upadku – poinformował Bloomberg.

Jak powiedział Axel Lehmann, prezes Credit Suisse, to smutny dzień dla wszystkich, gdyż bank jest na etapie, którego nikt się nie spodziewał.

- Rozumiem gorycz, złość i żal wszystkich rozczarowanych i dotkniętych obrotem wydarzeń. Bardzo mi przykro, że nie udało się położyć kresu utracie zaufania narosłego przez lata. Chcieliśmy włożyć całą naszą energię i wysiłki w odwrócenie sytuacji i przywrócenie banku na właściwe tory. Boli mnie, że nie mieliśmy na to czasu i że w tym pamiętnym marcowym tygodniu nasze plany zostały pokrzyżowane – mówił Axel Lehmann.

Problemy Credit Suisse rozpoczęły się w latach 90.

Pod koniec marca szwajcarskie władze ogłosiły, że Credit Suisse po 167 latach działalności zostanie przejęty przez UBS, jego największego rywala. Podpisana umowa opiewa na kwotę 3,3 mld dolarów.

Według Bloomberga obecne problemy banku rozpoczęły się od przejęcia First Boston, jego amerykańskiego partnera, które miało miejsce w 1990 roku. W latach 80. First Boston pożyczał miliardy dolarów na finansowanie ryzykownych transakcji, co doprowadziło ostatecznie do jego przejęcia. Również później Credit Suisse dokonał jeszcze wielu niezbyt trafionych przejęć.

Jak twierdzi cytowany przez Bloomberga Thomas Bell, były członek zarządu banku, u podstaw upadku Credit Suisse leży brak odpowiedniego przywództwa. 

 – Nikt tak naprawdę nie wiedział, co robią wszystkie jego części, a to doprowadziło do złego zarządzania ryzykiem, a następnie do kryzysu – uważa Thomas Bell.

Pieniądze z powietrza i zerowe stopy procentowe mają swoją cenę, czyli skąd się wziął kryzys bankowy w USA

Kryzysy finansowe nie są plagą, fatum czy kataklizmem i nie spadają na nas z nieba. Są konsekwencją działań ludzi. W tym przypadku bardzo konkretnych ludzi, kierujących bankami komercyjnymi i przede wszystkim sterującymi polityką monetarną w bankach centralnych.

Akcjonariusze stracili miliardy franków

Obecne notowania akcji Credit Suisse to 0,81 franka, podczas gdy w październiku 2022 roku kosztowały 4,3 franka, w styczniu 2023 roku 3,1 franka. Jednak w ramach operacji ratowania banku przyjęto parytet 22,48 akcji przejmowanego banku za jedną akcję UBS. Oznacza to, że akcje upadającego banku zostały wycenione na 0,76 franka.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
drzaraza
„rządy” w Polsce zamiast ob początku procederu ukrócić złodziejski interes, to nic nie chciały zrobić ze złodziejskim bankami które miały rządowe zezwolenie na okradanie przez kilkanaście lat frankowiczów. A teraz rząd z bankami jak zwykle krzyczą razem , „ larum” bo im się system zawali bo dwa banki zbankrutują żenada .
oloch
"Frankowiczom" nikt pistoletu do głowy nie przykładał. Z radością brali kredyt we frankach, choć mogli brać złotowy. Każdy wie, że kursy walut są zmienne. Zrobili to na własne ryzyko. Inwestorom na GPW strat nikt nie zwraca.
andregru
A ile miliardów zł tracą Polacy mający swoje oszczędności w bankach gdy oprocentowanie jest o przeszło 10% niższe od oficjalnej inflacji ? Żaden PISomatołek nic z tym nie zrobił . Ważniejsi są kredytobiorcy zarabiający na swoich mieszkaniach i rolnicy którzy przez swą chytrość stracili na pszenicy .
and00
W porównaniu do Amerykanów i mieszkańców strefy euro prawie nic
Wskaż jakiś cywilizowany kraj który ma dodatnie stopy procentowe

ps
Ale cię zazdrość rozsadza
Kto ci broni wziąć kredyt i zarabiać?
lutobor
Gu uf no mnie obchodzi oprocentowanie w bankach, rząd ma tak rządzić, żeby inflacji nie było. Tak mają obowiązek rządzić, żeby dziadki trzymając pieniądze w skarpetkach nie utracili wartości tych pieniędzy.
and00 odpowiada lutobor
Gdzie jest taki rząd
Jakiś teoretyczny twór idealny?
Nawet w starożytności była inflacja...
and00
Fajnie ze przeprosił
Ciekawe jaka premię dostał na koniec?
:)))
marianpazdzioch
Koleś przynajmniej powiedział prawdę - brak zaufania. To jest to co niszczy banki. Niejeden ma nieciekwą sytuację, ale jakimś sposobem utrzymuje zaufanie, choćby uczciwym podejściem do klienta i brakiem skandali, i dalej sobie działa...
jeyxxx
W każdym normalnym kraju ten bank powinien być znacjonalizowany a nie zmuszony do przejecia przez konkurenta za 1/3. Gdzie byli regulatorzy i bank centralny Szwajcarii przez te wszystkie lata?Już dawno powinni działać i to oni powinni przeprosić za nieudolność. Kolejny mit pada "szwajcarska dokładność" i pewność i zaufanie.W każdym normalnym kraju ten bank powinien być znacjonalizowany a nie zmuszony do przejecia przez konkurenta za 1/3. Gdzie byli regulatorzy i bank centralny Szwajcarii przez te wszystkie lata?Już dawno powinni działać i to oni powinni przeprosić za nieudolność. Kolejny mit pada "szwajcarska dokładność" i pewność i zaufanie. Gdyby taka rzecz zdarzyła się w Polsce od razu spadłby rating kraju a tu nic złego nie spotkało Szwajcarów.
kololux
Jak zwykle politycy i bankierzy wywołają kryzys. Od kilku lat piszę, że rozdawnictwo i kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na Jak zwykle politycy i bankierzy wywołają kryzys. Od kilku lat piszę, że rozdawnictwo i kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki