REKLAMA

Michnik: "Wyborcza" na celowniku władzy

2016-11-23 11:42
publikacja
2016-11-23 11:42

- W tej chwili „Gazeta Wyborcza” jest na celowniku władzy - ocenił cytowany przez portal wirtualnemedia.pl redaktor naczelny dziennika Adam Michnik. Według niego decyzje rządzących przyczyniły się do spadków wpływów gazety ze sprzedaży i reklam.

fot. Michał Fludra / / FORUM

Podczas zorganizowanego przez Komitet Obrony Demokracji spotkania w Koszalinie redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zwracał uwagę, że przejawem represji polskiego obozu rządzącego wobec jego dziennika jest ograniczenie prenumeraty przez państwowe instytucje i firmy oraz rezygnacja z wykupywania ogłoszeń przez spółki Skarbu Państwa

- To nas straszliwie walnęło po kieszeni. Oni chcą nas zniszczyć metodą najprostszą: jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze - stwierdził Adam MichnikNaczelny "GW" odwołał się także do przykładu węgierskiej gazety „Nepszabadsag”, którą zamknięto w październiku br. - Oni, którzy obiecywali, że zrobią w Warszawie Budapeszt, patrzą na Budapeszt, gdzie rząd Orbana zlikwidował ostatni niezależny dziennik. To dla nas przestroga - dodał.

Finansowe problemy "Wyborczej"

Ostatni rok rzeczywiście nie był najlepszy dla "GW". W poprzednich latach dziennik otrzymywał szeroki strumień gotówki od Skarbu Państwa. Żył więc nieco na państwowym garnuszku, mimo iż należał - i wciąż należy - do pozostającej w prywatnych rękach spółki Agora. Wraz ze zmianą władzy zmieniły się jednak również preferowane przez rząd tytuły prasowe i ów strumień nieco się zmniejszył. Po pierwsze spadła liczba zamawianych egzemplarzy. Przykładowo Ministerstwo Skarbu Państwa w listopadzie 2015 roku zamawiało 22 egzemplarze "Wyborczej", podczas gdy w marcu 2016 roku już tylko 6. W Ministerstwie Sprawiedliwości liczba ta spadła z 20 w listopadzie 2015 do 6 w lipcu 2016. Podobne tendencje obserwowano również w innych resortach

Od "Wyborczej" odwróciły się także państwowe spółki. Tutaj w pierwszym kwartale 2016 roku wielkość wydatków na reklamy w "GW" spadła rok do roku z 2,6 mln zł do 1,16 mln zł. Oprócz problemu spadającej sprzedaży zarządzający gazetą zmuszeni zostali do postawienia czoła również problemowi spadających przychodów reklamowych. Był to jednak efekt nie tylko działań rządu, ale i również spowolnienia na całym rynku reklamy prasowej.

"Wyborcza" próbowała szukać ratunku w cięciach kadrowych i kosztowych. Zarząd Agory na początku października poinformował, że planuje zwolnienia do 135 pracowników zatrudnionych w spółce (6,8% całości zatrudnienia). Agora zrezygnowała także z wydawania bezpłatnego dziennika "Metrocafe.pl" i podniosła ceny "Wyborczej".

O ograniczeniach wynikających z problemów finansowych mówił także w Koszalinie sam Michinik. - My byśmy chcieli otworzyć w Koszalinie swój oddział, natomiast w tej chwili po prostu nas finansowo na to nie stać - odpowiedział Michnik zapytany o oddział regionalny. W październiku dziennik zmniejszył liczbę informacji w 13 wydaniach regionalnych i zrezygnował z usług większości swoich korespondentów zagranicznych. 

AT

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (288)

dodaj komentarz
~Andrzej
Do Michnika nie dociera, że taka sytuacja w której on jest finansowany z pieniędzy podatników to patologia.

Inne wydawnictwa nie mając politycznej protekcji ledwo wiązały koniec z końcem i musiały się starać by zainteresować czytelnika, a ten pasożyt podłączył się do źródła pieniędzy podatników i grał
Do Michnika nie dociera, że taka sytuacja w której on jest finansowany z pieniędzy podatników to patologia.

Inne wydawnictwa nie mając politycznej protekcji ledwo wiązały koniec z końcem i musiały się starać by zainteresować czytelnika, a ten pasożyt podłączył się do źródła pieniędzy podatników i grał wszystkim na nosie wygodnie sobie żyjąc i serwując propagandę.

Teraz jeździ do niemiec i biadoli jaka mu się krzywda dzieje kłamiąc na każdym kroku.

Ten człowiek ma pogardę dla ludzi. Na szczęście nic nie trwa wiecznie i skończyła się ta chora sytuacja.
Żenujące jednak jest to, że Michnik nie ma za grosz honoru. Przypomina mi to sytuację w której złodziej ma pretensje do właściciela domu, że go przyłapał na kradzieży.
To co robiono ręką PO to bandyctwo. Państwo i spółki Państwa nie muszą się reklamować. Zrobiono sobie tam wygodny wewnętrzny biznesik za pieniądze podatnika.
~drwal
Michnik, wytłumacz mi, jakim prawem ty miałeś dostawać pieniądze od podatników wydawane ręką urzędnika na zakup prenumerat twojej gazety do urzędów?
Do ciebie człowieku nie dociera chyba to, że właśnie obecna sytuacja gdy z podatków nie finansuje się takich jak ty, jest sytuacją normalną. I cały ten twój kwik
Michnik, wytłumacz mi, jakim prawem ty miałeś dostawać pieniądze od podatników wydawane ręką urzędnika na zakup prenumerat twojej gazety do urzędów?
Do ciebie człowieku nie dociera chyba to, że właśnie obecna sytuacja gdy z podatków nie finansuje się takich jak ty, jest sytuacją normalną. I cały ten twój kwik to jest po prostu kpina.

Trzeba mieć tupet by żądać wręcz by twój szmatławiec był kupowany za pieniądze podatników i by to gwarantowało ci systematyczny zysk.

Jakoś nie widziałem by inne wydawnictwa miały ten sam "przywilej", który przez lata miałeś ty i co było skrajnym absurdem.
Trzeba mieć tupet by jeszcze publicznie kwiczeć jaka to ci się krzywda dzieje. Skoro nie jesteś w stanie utrzymać swojej gazety na równych zasadach jak inni, to znaczy, że zwyczajnie nie nadajesz się z tą makulaturą na rynek. PO finansowała propagandę naszymi pieniędzmi. Za ten "gest" ty wyrażałeś zachwyt nad partią rządzącą. Rączka rączkę myła.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Rubinstein
chyba amerykańskie parchy - sponsory polszajskiego biedakibla sie pokłóciły ze sobą, skoro jedna parchata mafia bedzie gryźć po dupie drugich parchatych
~agora
Tak wlasnie dziala ' niewidzialna reka rynku ' ktora sam michnik tak niedawno reklamowal. Smieci likwiduja sie same. Rynek to przeciez z greckiego AGORA.
~Szulc
A czy POmoc z budżetu państwa dla Wyborczej nie jest niezgodna z prawem UE ,gazeta POwinna zwrócić otrzymana pieniądze za wszystkie lata
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~heeeee
A przedtem wchodziła w d..ę władzy.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki