REKLAMA

Magierowski: Ustawa frankowa w Sejmie najprawdopodobniej do końca czerwca

2016-06-05 13:11
publikacja
2016-06-05 13:11

Projekt ustawy frankowej zostanie skierowany do Sejmu najprawdopodobniej do końca czerwca - zapowiedział w niedzielę dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Poinformował, że w poniedziałek prace ma zakończyć zespół ekspertów, a we wtorek odbędzie się prezentacja konkluzji.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

"Jutro zakończy pracę zespół ekspertów pracujących przy Kancelarii Prezydenta, który dopracowuje ten projekt" - powiedział w niedzielę w TVN24 Magierowski. "We wtorek odbędzie się prezentacja tych sugestii i konkluzji, a w środę lub czwartek debata pod auspicjami Kancelarii Prezydenta, coś w rodzaju ostatniego wysłuchania stron" - dodał Magierowski.

Jak zapowiedział, tuż po wysłuchaniu projekt zostanie dopracowany, skończony i zostanie skierowany do Sejmu. "Mam nadzieję, że do końca czerwca" - skomentował Magierowski.

Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" w połowie stycznia został wysłany do Komisji Nadzoru Finansowego. KNF oceniła, że skutki finansowe prezydenckiego projektu mogą "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy". Po tej opinii podjęto w Kancelarii Prezydenta dalsze prace nad projektem. Prowadzi je powołany 8 kwietnia specjalny zespół ekspertów.

Projekt ustawy przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wyklucza wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

W opublikowanej w połowie marca opinii KNF stwierdziła, że po ewentualnym wejściu prezydenckiej ustawy w życie, banki nie byłyby obciążane symetrycznie. "Istnieje grupa banków, dla których ubytek funduszy własnych jest istotny i poziomy funduszy własnych po dokonanej restrukturyzacji kredytów są istotnie niższe od poziomów wymaganych regulacyjnie" - oceniła komisja.

Ponadto według KNF "przyjęta przez autorów projektu koncepcja prowadzi do silnego uprzywilejowania większości kredytobiorców walutowych z lat 2007-2008". Obciążenie banków z tytułu restrukturyzacji kredytów udzielonych w 2007 i 2008 r. stanowi bowiem około 69 proc. obciążeń, a obciążenie banków z tytułu restrukturyzacji kredytów udzielonych w innych latach niż 2007-2008 r stanowi około 31 proc. KNF oceniła też, że w procesie realizacji restrukturyzacji mogą pojawić się okresowe zaburzenia na rynku walutowym, które mogą sprzyjać osłabieniu złotego.

Z kolei NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego wyliczył, że bezpośredni koszt zwrotu spreadów walutowych i przeliczenia kapitału wszystkich kredytów po "sprawiedliwym kursie waluty obcej" przyjętym w prezydenckim projekcie ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych może sięgnąć 44 mld zł (NBP założył jednorazowe ujęcie w wyniku finansowym straty wynikającej z przeliczenia kapitału kredytowego). NBP podał, że biorąc pod uwagę szacunek kosztów restrukturyzacji, około 70 proc. sektora bankowego może zanotować stratę. (PAP)

oma/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (58)

dodaj komentarz
~gosc
https://rf.gov.pl/pdf/Raport_RF_Kredyty_walutowe.pdf

Tu jest opinia RF o "kredytach". Co Wy na to?? Nadal uważacie że wszystko jest zgodnie z prawem??
~Verto
...i to jest właśnie socjalizm w nowoczesnym wydaniu.

1. Czy frankowicze byli pod wpływem jak podpisywali swoje umowy kredytowe?? NIE!
2. Czy byli niespełna rozumu jak podpisywali swoje umowy we frankach?? NIE!
3. Czy ktoś inny podpisywał za frankowiczów umowy?? NIE!

To teraz trzeba wziąć odpowiedzialność
...i to jest właśnie socjalizm w nowoczesnym wydaniu.

1. Czy frankowicze byli pod wpływem jak podpisywali swoje umowy kredytowe?? NIE!
2. Czy byli niespełna rozumu jak podpisywali swoje umowy we frankach?? NIE!
3. Czy ktoś inny podpisywał za frankowiczów umowy?? NIE!

To teraz trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje, spłacać i tyrać na 2 etaty jak się chciało zaoszczędzić na racie 200zł, a nie obciążać resztę podatników swoją głupotą.
~Arti
nie wiem czym ty się tu tak ekscytujesz....jakbys trochę więcej wiedział niz to co jest klepana na każdym forum to bys wiedział ocb w kredytach "frankowych'
eh za dużo pisania sfrustrowany obywatelu
~ela
jeśli nie masz o tym pojęcia to się nie wypowiadaj żaden frankowicz nie żąda pieniedzy od podatników tylko od banków które pobogacili się na naszych kredytach zapamiętaj jedno nie dostaliśmy franków tylko złotówki więc banki nie poniąsą żadnych strat oz których tak mówią niech niech zwrócą to co nam zabrali
~Verto odpowiada ~Arti
wypowiadam się tylko, bo do ekscytacji to mi jeszcze daleko przodowniku Arti
~Verto odpowiada ~ela
Finalnie to może i dostałaś koleżanko złotówki, ale walutą bazową twojego kredytu był i jest frank, na co z resztą w umowie musiałaś się zgodzić.
Jeśli jednak potrafisz udowodnić, że twój kredyt tak naprawdę kredytem walutowym nie był to jest to sprawa indywidualna i idziesz z tym do sądu, a nie do sejmu.
~bEATA
onadto według KNF "przyjęta przez autorów projektu koncepcja prowadzi do silnego uprzywilejowania większości kredytobiorców walutowych z lat 2007-2008"
TRZEBA BYŁO W TYM CZASIE NIE UDZIELAC 2007-2008 KREDYTÓW TO NIE BYŁOBY TERAZ PROBLEMU
~Neo
Polski system bankowy, skad się biora takie zyski.

Chodzi o pieniądze, dobry dokument z 2016:

1. Poliso-lokaty, http://vod.tvp.pl/24679372/31032016
2. OFE, https://vod.tvp.pl/24848694/14042016
3. Psuedo-waluty, https://vod.tvp.pl/24848705/28042016

Polecam!!
~NIEkloccieSIE
Banki wespól z mediami polskimi ktore sa w rekach zachodnich koncernow --- robią wszystko by skłocic Polakow- napedzaja spory - by nie mozna bylo rzadzic Polską. By mogli doic kolejne setki tysiecy zupelnie bezkarnie, a KNF bedzie sie tylko przygladac.
~Banksterzy_placcie
Kto wygra ? setki tysiecy polskich rodzin nabitych w butelke i oszukanych z dlugami ktore urosly o 100% i rosna czy banksterzy ktorzy bronia sie wykorzystujac opozycje i naciski obcych rzadow krajow (do ktorych te banki naleza) i probujac sklocac Polakow.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki