ME nie wyklucza dla ElectroMobility Poland inwestora mniejszościowego z zagranicy – Tchórzewski

2019-04-02 18:44
publikacja
2019-04-02 18:44
fot. Krystian Maj / FORUM

Trwają rozmowy z potencjalnymi kolejnymi udziałowcami spółki ElectroMobility Poland, zarówno z Polski, jak i zagranicznymi. Większość udziałów w spółce odpowiedzialnej za projekt budowy w Polsce samochodu elektrycznego ma mieć jednak kapitał polski – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Założycielami spółki (ElectroMobility Poland - przyp. PAP Biznes) są spółki energetyczne, które wyłożyły pierwsze pieniądze i zorganizowały cały etap przygotowawczy. Natomiast będą potrzebni inni udziałowcy, akcjonariusze tego przedsięwzięcia. Takie rozmowy są prowadzone z potencjalnymi dalszymi udziałowcami w Polsce, ale i zagranicznymi" - powiedział Tchórzewski podczas posiedzenia sejmowej komisji.

„Zakładamy, że większość, czyli ponad 50 proc. udziałów, będzie mieć kapitał polski, a dla drugiej części nie wykluczamy udziału zachodniego” - dodał minister.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 roku. Jest kontrolowana przez cztery koncerny energetyczne - PGE, Energę, Eneę oraz Tauron. Każdy z udziałowców ma po 25 proc. kapitału.

Prezes ElectroMobility Poland (EMP) Piotr Zaremba informował niedawno PAP, że wybudowanie fabryki polskich samochodów elektrycznych ma kosztować 2 mld zł. Budowa zakładu potrwać ma 2-3 lata, pod uwagę branych jest 17 lokalizacji. Zaprojektowane mają zostać trzy wersje kompaktowego samochodu elektrycznego. Według zapowiedzi pierwsze auta miałyby zjechać z linii produkcyjnej za ok. 4 lata.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
hulalula
Ważna jest propaganda, samochód ma być polski z napędem atomowym a akcjonariusze mniejszościowi nie będą dostawać dywidendy w ramach rozwoju programów +++++++.
pluto85md
Zawsze mozna wymyslec kolo od podstaw, ale z gotowym produktem problemem jest marka, a wlasciwie jej brak. Nie lepiej skupic sie na podzespolach. Pytanie retoryczne. Prywatny kapital tak robi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki