Kuczyński: Ustawa frankowa? Katastrofa w 5 sekund

2016-03-19 08:00
publikacja
2016-03-19 08:00
fot. Łukasz Piechowiak /

- Czepianie się KNF-u jest lekko bezsensowne, bo KNF podsumował to co podesłały mu banki. Jeśli ktoś chce się czepiać to niech czepia się banków. Gdyby KNF chciał to wszystko przeliczyć sam to do każdego banku musiałby puścić kontrolę, ciekawe ilu ludzi trzeba by zatrudnić, i wtedy cały proces potrwałby chyba przez dwa lata – stwierdza Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

KNF przygotowała analizę potencjalnego wpływu przewalutowania kredytów frankowych. Z oceny Komisji wynika, że ewentualne wprowadzenie tej ustawy w życie mogłoby się skończyć kryzysem finansowym oraz stratą sektora bankowego wynoszącą ok. 67 mld zł. Łączne koszty tej ustawy dla całej gospodarki szacowane są nawet na 18% PKB Polski.

Łączne straty dla gospodarki wyliczył już sam KNF. Restrukturyzacja kredytów wg modelu zaproponowanego przez prezydenta kosztowałaby bezpośrednio sektor bankowy ok. 67 mld zł. Jednak tak duże obciążenie prawdopodobnie doprowadziłoby do upadłości kilku banków. W sytuacji zagrożenia bankructwem naturalną reakcją posiadaczy depozytów w tych bankach jest ich wycofanie (run na banki).

To wywołuje kolejne reakcje (efekt domina) w gospodarce generujące nowe koszty – wydatki związane z pokryciem wypłat z BFG przeniosłyby się na budżet państwa. Nie mamy tak dużych pieniędzy, a to oznacza wzrost zadłużenia w okolicznościach wystąpienia kryzysu finansowego i w warunkach silnego osłabienia złotego.

- Ja zakładam, że banki odpowiedziały w miarę rzetelnie. Dlaczego? Wątpliwe jest by wszystkie banki uzgodniły, że wszystkie koszty wyniosą ok. 44 mld zł – dodaje Kuczyński.

Krytyka KNF-u

Zdaniem analityka, gdyby było uderzenie w sektor bankowy to kapitał zagraniczny w Polsce  „zwija się w 5 sekund”.

Opracowanie KNF-u skrytykowało m.in. stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, wg którego Komisja przeszacowała potencjalne koszty dla sektora bankowego. - Średnia strata na jednej umowie w wysokości 300 000 pln, spłacanej od średnio 8 lat, według raportu KNF przyniesie stratę 590.000 pln, na umowę – czytamy na stronie stowarzyszenia SBB.

- Ja rozumiem, że oni dodali wszystko. Zsumowali koszty restrukturyzacji kredytów, upadłości banków, wypłat z BFG, spready – wszystko w tym wariancie wzrostu kursu franka o 25%. Czyli dodali pomarańcze do jabłek i wyliczyli z tego śliwki. W ten sposób tylko się kompromitują moim zdaniem – stwierdza Kuczyński.

Bitcoin pogrążył gospodarkę Wenezueli?

Bitcoin w Wenezueli: To narzędzie do unikania podatków, prania brudnych pieniędzy i niszczenia gospodarki całego kraju. W Wenezueli istnieją grupy, których celem jest promowanie bitcoina, którzy otwarcie mówią o wywrotowym charakterze cyfrowych walut.

Dla obywateli Wenezueli, nie jest tajemnicą jakie ogromne szkody bitcoin wyrządził całej gospodarce, a który promowany jest przez wiele serwisów internetowych np. Dollar Today. Nie jest tajemnicą, że kurs tej waluty jest nielegalny (?!) i jest poważnym zagrożeniem dla stabilności ekonomicznej, powodując ogromną inflację, która nie jest normalna w przypadku zrównoważonego rozwoju.

Pomagać, ale nie rujnować

- Uważam, że osobom, które mają problemy nie ze swojej winy, zarówno kredytobiorcy frankowi i złotowi, należy pomagać. Trzeba pomagać, ale nie w ten sposób, że zawalimy sobie gospodarkę. Jeśli zawalimy sektor bankowy to zrujnujemy gospodarkę – stwierdza Piotr Kuczyński.

Z Piotrem Kuczyńskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (421)

dodaj komentarz
~Leszek_76
W związku z czwartkowym spotkaniem Komitetu Stabilności Finansowej wzywam do dalszej pracy nad pomocą dla frankowiczów, choć może dotyczyć to także kredytów denominowanych w innych walutach. Chciałbym przedstawić mechanizm oszustwa. Międzynarodowe banki przyznały się do zaniżania LIBORu, co sztucznie zmniejszyło prognozowaną W związku z czwartkowym spotkaniem Komitetu Stabilności Finansowej wzywam do dalszej pracy nad pomocą dla frankowiczów, choć może dotyczyć to także kredytów denominowanych w innych walutach. Chciałbym przedstawić mechanizm oszustwa. Międzynarodowe banki przyznały się do zaniżania LIBORu, co sztucznie zmniejszyło prognozowaną ratę, a to było podstawowym kryterium wyboru kredytów frankowych. W USA banki zapłaciły 10 miliardów $. Ubezpieczeniem CIRS "polskie" banki pozbyły się ryzyka kursowego, ale zysk na różnicy kursowej odpływa z Polski (gdzieś wyczytałem, że jest to 0,67% PKB). Pytanie do których banków? Stawiam tezę, że to tych, które manipulowały LIBORem. Koło się zamyka. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii trwają śledztwa w sprawie oszustw na FOREXie. Po pierwsze należy to wyjaśnić tą sprawę, aby się nie powtórzyła. Po drugie, banki też są winne tej sytuacji i dlatego powinny ponieść koszty, a frankowicze rekompensatę mogą otrzymać w formie nowych akcji banków z podwyższenia kapitałów banków. Stabilność systemu finansowego nie ucierpi. Kto będzie chciał lub musiał to sprzeda akcje. Ceny akcji banków spadną tylko chwilowo, jedynie duzi udziałowcy zmniejszą swój procentowy udział, ale poniekąd to właśnie oni odpowiadają za ten bajzel.


Co na to Pan Kuczyński?
~Andrzej_Zet
Drogi panie Kuczyński, przypominam panu, że banki nie mogą idiotów w nieskończoność i traktować temat na zasadzie dziad swoje, a baba swoje. Ja uważam, że należy bronić konsumentów przed bezczelnym łamaniem prawa przez banki. Chodzi oczywiście o KLAUZULE ABUZYWNE w umowach kredytowych. Postanowienia noszące cechy Drogi panie Kuczyński, przypominam panu, że banki nie mogą idiotów w nieskończoność i traktować temat na zasadzie dziad swoje, a baba swoje. Ja uważam, że należy bronić konsumentów przed bezczelnym łamaniem prawa przez banki. Chodzi oczywiście o KLAUZULE ABUZYWNE w umowach kredytowych. Postanowienia noszące cechy klauzuli abuzywnej jest bezskuteczne z mocy samego prawa, co oznacza, że nie jest konieczne stwierdzenie bezskuteczności takiego zapisu w orzeczeniu sądowym. Oznacza to, że strony powinny zatem wykonywać łączącą ich umowę tak, jakby zakazanego zapisu nie było w umowie, a konsument nie ma obowiązku spełniania świadczenia na podstawie niedozwolonego zapisu. Chodzi tylko o to, by BANKI NIE ŁAMAŁY OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA!!!
~Angel
Martwi mnie fakt, że oto nagle frankowicze utrzymują cały sektor bankowy w tym kraju! Czy tym nie powinny zając się odpowiednie służby?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kos
Cyt. "Uważam, że osobom, które mają problemy nie ze swojej winy, zarówno kredytobiorcy frankowi i złotowi, należy pomagać." Panie Kuczyński. Dziękuje że Pan tak uważa. Wzrost kursu franka na pewno nie był moją winą. Nie jestem spekulantem. Jednak nie pomocy oczekuję, ale zrównanie stron umowy w Cyt. "Uważam, że osobom, które mają problemy nie ze swojej winy, zarówno kredytobiorcy frankowi i złotowi, należy pomagać." Panie Kuczyński. Dziękuje że Pan tak uważa. Wzrost kursu franka na pewno nie był moją winą. Nie jestem spekulantem. Jednak nie pomocy oczekuję, ale zrównanie stron umowy w ODPOWIEDZIALNOŚĆI.
~bb
KNF wysłał ankiety ha ha ha :D

Kompromitacja Nadzoru Finansowego
~Bęc
Bank są tak słabe? Katastrofa Panie Kuczyński!
~lin
To świetny tytuł. Ustawa frankow-katastrofa w 5 sekund. Brak ustawy - apokalipsa za 5 lat.
~malma
Kuczyński tak broni KNF a afera amber gold wszyscy oskarżają o zaniedbania właśnie KNF nie jest wiarygodna tak samo jak pan Kuczyński
~bankier
Banki dalej w spokoju pożyczają kredytobiorcom pieniądze depozytariuszy.

Kto kogo chce złupić

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki