REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kto odpowiada za porażkę lewicy?

2015-10-26 00:09
publikacja
2015-10-26 00:09

Zjednoczona Lewica prawdopodobnie poza Sejmem. Leszek Miller jest rozczarowany, Dariusz Joński mówi o rozliczeniach, jedynie liderka ruchu Barbara Nowacka mówi, że z wynikami jeszcze wszystko się może zdarzyć.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Były premier Leszek Miller nie ukrywał rozczarowania. Szef SLD liczył, że mimo 8-procentowego progu dla koalicji, lewica znajdzie się w Sejmie. Tymczasem według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, Zjednoczoną Lewicę poparło 6,6 procent głosujących. Miller mówi, że miał nadzieję na znacznie więcej. Zapewnia jednak, że ten projekt ma sens. Trzeba się natomiast zastanowić czemu nie przyniósł spodziewanego rezultatu - mówił.

Trzeba dokładnie przeanalizować te porażkę - mówi rzecznik SLD Dariusz Joński i deklaruje, że pierwsze rozliczenia możliwe są nawet w rozpoczynającym się dziś tygodniu. Wśród przyczyn porażki Joński wymienił późny wybór szefowej ruchu, Barbary Nowackiej. Dokonano go dopiero trzy tygodnie temu. Po przegranych wyborach wielu ludzi przestanie mieć swoich przedstawicieli w Sejmie - mówił rzecznik Sojuszu. Między innymi emeryci, renciści i przedsiębiorcy.

Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników Barbara Nowacka przekonywała, że lewica zrobiła wszystko co w jej mocy. Apelowała jednak o zachowanie spokoju i optymizmu, bo wszystkie głosy nie są jeszcze przeliczone. Zapewniła, że Zjednoczona Lewica miała sens. "To nie był projekt na wybory, to jest projekt na lata. I będziemy razem" - mówiła. Nowacka obiecała, że lewica nadal będzie dbała o wolności i prawa człowieka., "jeśli nie w Sejmie, to pod Sejmem".

Koniec mitu niezawodnego Leszka Millera

W opinii profesora Andrzeja Rycharda mamy do czynienia z końcem mitu niezawodnego Leszka Millera. Zjednoczona Lewica nie przekroczyła progu wyborczego, nie udało się to też konkurencyjnej partii Razem, w efekcie nowy polski Sejm prawdopodobnie po raz pierwszy pozbawiony będzie obecności partii lewicowych.

Koalicja skupiona przy SLD ponosi obecnie po części konsekwencje decyzji, które zapadły przed wyborami prezydenckimi - uważa socjolog: to koniec mitu Leszka Millera, który w każdej sytuacji był w stanie sobie jak dotąd poradzić.

Partia Razem ma w opinii profesora Rycharda szansę na zbudowanie czegoś nowego jak na polskie warunki polityczne: może być pierwszym ugrupowaniem lewicowym pozbawionym postkomunistycznego zaplecza.

Według ostatnich danych zebranych w lokalach wyborczych Zjednoczona Lewica uzyskała 7,5% poparcia, a partia Razem 3,9%. Zwycięzcą wyborów jest Prawo i Sprawiedliwość z 37,7% poparcia, na drugim miejscu jest PO z 23,6%, a na trzecim Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 z 8,7%.

Informacyjna Agencja Radiowa/P.Pawełek/T.Majka/mitro/

Źródło:IAR
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~SEDZIASEC
czas na oboz pracyd la zdracy czerownego! skad ma akcje oil na rachunku slynan informatycacja zus z koelzka krauze,keijkuty,podatek belki jest tego w ch......j!belka sc.wo czerowne i stolzman takze do obzou!
~Alex
Jednym z głównych powodów porażki lewicy jest moim zdaniem widok zadowolonej z siebie twarzy Leszka "Klucznika więzień CIA" Millera. Perspektywa oglądania jej w parlamencie przez następne 4 lata okazało się dla wyborców zbyt dużym wyrzeczeniem.
~Le
Skrajna prawica naobiecywała biedakom złote góry ,1,5 bln inwestycji, praca dla każdego, zasiłki dla każdego, po 500zł dla każdego dziecka to jest kilka razy tyle co mogła lewica . Teraz będzie musiała pokazać im wała i z biedaków zostanie im poparcie tylko fanatyków religijnych i to tylko tych całkowicie ogłupiałych i tępych.
~hm
PiS to nie jest partia stricte prawicowa, a już na pewno nie skrajna.
~suseł34sieć
No to już można spać.
~zamiastliści
Dlaczego funkcjonariuszy PZPR nazywa sie postkomunistami? Oni z komunizmem nie mieli nic wspolnego. Ta formacja dawno temu miała przestac istniec.
Nowa lewica , młodzież z partii Zandberga ma sens, bez zasłużonych sowietom starców.
~wujek
za porażkę lewicy odpowiada brak własnego kanału piorącego łeb od 8 do 8 gdyby lesio był na każdym programie wygrał by bez problemu
~zapodajew
Leszku Mileru, czy jak tam to popapraństwo się pisze w jęz. polskim

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki