REKLAMA
PIT 2023

NBP gotowy do ewentualnego zaangażowania w konwersję kredytów walutowych na złote

2021-02-09 19:12, akt.2021-02-09 19:31
publikacja
2021-02-09 19:12
aktualizacja
2021-02-09 19:31

Zarząd NBP może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki szeregu warunków brzegowych - poinformował w komunikacie NBP.

NBP gotowy do ewentualnego zaangażowania w konwersję kredytów walutowych na złote
NBP gotowy do ewentualnego zaangażowania w konwersję kredytów walutowych na złote
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Zarząd Narodowego Banku Polskiego przychylnie przyjmuje inicjatywy banków zmierzające do ograniczenia ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych przez porozumienia z kredytobiorcami. W tym kontekście Zarząd NBP może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki następujących warunków brzegowych:

  1. Przystąpienie do inicjatywy konwersji kredytów walutowych na złote odpowiednio licznej grupy banków, która zapewni objęcie projektem przeważającej części portfela walutowych kredytów mieszkaniowych w kraju;
  2. Przedstawienie przez banki wiarygodnej informacji o zainteresowaniu istotnej części ich kredytobiorców skorzystaniem z oferty przewalutowania;
  3. Wyeliminowanie wątpliwości prawnych odnośnie do skuteczności tej inicjatywy w zakresie podjęcia decyzji o udziale banków na odpowiednich szczeblach decyzyjnych, w tym w szczególności uzyskanie zgody akcjonariuszy na przewalutowanie;
  4. Wyeliminowanie wątpliwości prawnych odnośnie do skuteczności tej inicjatywy w zakresie relacji z klientami, w szczególności w zakresie wykluczenia możliwości dochodzenia dalszych roszczeń, w tym związanych z klauzulami przeliczeniowymi po zawarciu ugody;
  5. Przedstawienie wiążących planów odbudowy kapitałów, w ramach których banki zobowiążą się do podjęcia działań zmierzających do powrotu wysokości współczynników wypłacalności i współczynnika dźwigni do poziomów nie niższych niż notowane przed podjęciem konwersji; w szczególności zobowiązania te powinny dotyczyć braku wypłaty dywidendy w okresie obowiązywania planów oraz podjęcia środków oszczędnościowych, w tym wstrzymania wypłat premii i innych zmiennych składników wynagrodzeń w okresie obowiązywania planów" - napisano.

Z punktu widzenia ewentualnego zaangażowania NBP, krytyczne znaczenie ma "systemowy charakter operacji".

Reklama

"Należy bowiem mieć na względzie, że brak uczestnictwa wszystkich banków w operacji sprawia, że nie wszyscy klienci będą mogli skorzystać z oferty przewalutowania. Zatem, problem kredytów walutowych w polskim systemie bankowym wciąż nie zostanie ostatecznie rozwiązany i ryzyko z nimi związane dalej ciążyć będzie na sektorze" - napisał NBP.

Jak wskazano w komunikacie NBP, grupa banków zwróciła się do Zarządu NBP z prośbą o wsparcie planowanej przez te banki operacji przewalutowania walutowych kredytów mieszkaniowych na złote.

Propozycja takiej operacji jest związana z apelem Przewodniczącego KNF, który wezwał banki, aby zaoferowały swoim klientom możliwość przewalutowania mieszkaniowych kredytów w walutach obcych na zasadach, które zrównywałyby warunki kredytobiorców walutowych ze złotowymi.

"Inicjatywa ta nie była z NBP konsultowana przed jej ogłoszeniem. W opinii Zarządu NBP na obecnym etapie trudno jest o jednoznaczną ocenę inicjatywy banków. Łączą się z nią bowiem zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia dla stabilności systemu finansowego. Jednak na obecnym etapie brakuje przede wszystkim informacji, jaki miałby być zakres projektowanej operacji, czy oferta przewalutowania zostanie skierowana do wszystkich kredytobiorców, jaka część klientów byłaby skłonna skorzystać z oferty oraz w jaki sposób banki mają zamiar rozwiązać kwestie związane z kredytami już spłaconymi. Co więcej, ocenę z punktu widzenia systemowego utrudnia fakt, że nie wszystkie banki zdecydowały się przyłączyć do inicjatywy" - napisano w komunikacie.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w ub. tygodniu, że bank centralny odniesie się do propozycji ws. kredytów walutowych, gdy pojawią się konkretne rozwiązania. Dodał, że nie ma zagrożenia dla całego sektora bankowego ze strony ugód ws. kredytów walutowych.

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Nadzorca oczekiwał, że decyzje w sprawie polubownego rozwiązania spraw frankowych będą podejmowane indywidualnie przez poszczególne banki, ale liczył, że uda się wypracować rozwiązanie, dzięki któremu dojdzie do zawierania ugód na szeroką skalę.

W odpowiedzi na propozycję przewodniczącego KNF, powstał międzybankowy zespół, z udziałem UKNF i większości banków, które posiadają w portfelu walutowe kredyty mieszkaniowe, i przy zaangażowaniu ZBP.

Same banki oceniały, że ugody wydają się dobrym rozwiązaniem, o ile ostatecznie uregulują rozliczenia z tytułu frankowych umów kredytów mieszkaniowych i liczyły na wsparcie tego procesu przez instytucje publiczne.

Na 25 marca wyznaczono posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych, które powinno rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności kredytów frankowych. (PAP Biznes)

Życie z frankiem

Od lat piszemy opisujemy sprawy związane z tzw. kredytami frankowymi. Zapraszamy do naszych analiz i raportów.

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
chojnak
Za 5 lat podobny kabaret ze "ZŁOTÓWKOWICZAMI". Bo też będą jojczyć, że ich oszukano - stopy procentowe wzrosły a przecież całą wieczność miały być tyci, tyciuteńkie! Mini-ratka forever!
forresty
ech... naiwny. Jakieś pół narodu zakredytowane. Czyli 50% wyborców z rodzinami . Demografia pada. Japończycy od 30 lat drukują , drukuja i nie moga wyprodukować 2% inflacji a ty widzisz inflację pod 5% i stopy na 1% i jakiś dramat w którym politycy zakładają sobie pętle na szyję i podnosza radykalnie stopy. prędzej wykasują CPI ech... naiwny. Jakieś pół narodu zakredytowane. Czyli 50% wyborców z rodzinami . Demografia pada. Japończycy od 30 lat drukują , drukuja i nie moga wyprodukować 2% inflacji a ty widzisz inflację pod 5% i stopy na 1% i jakiś dramat w którym politycy zakładają sobie pętle na szyję i podnosza radykalnie stopy. prędzej wykasują CPI z kajetów a już na pewno będa kuglować koszykiem GUS żeby tylko CPI wychodziło niskie.
Musimy w końcu przyjąć do wiadomości ze niska inflacja jest zwornikiem albo jak kto woli od dołu - fundamentem całego systemu finansowego świata. Ona po prostu nie może być wysoka bo się wszystko zawali. Politycy zresztą gdy będa mieli do wyboru wysoka inflację i jej zwalczanie czy wzrost PKB przy niskich stopach i wysoką inflację to wybiorą to drugie..
Dlatego inflacja moze i tak (patrz Japonia) ale wysokie stopy - nigdy. W Polsce zaimportowaliśmy już z UE niskie stopy a zaraz zaimportujemy niska inflację. na lata. i niski wzrost PKB. Demografia załatwi sprawę aczkolwiek nasi specjaliści od pompowania inflacji (Morawiecki+ Glapa) nie dadzą nam spokoju w relacji inflacja-stopa procentowa. Genralnie stopa niższa niż inflacja to już dogmat z którym będziemy musieli żyć przez dekady wiec kredyt się opłaci pod warunkiem że marża będzie niska - a nie jest.
q-tas
"i według kursów rynkowych"

No jeśli przewalutowanie ma być wg aktualnego kursu rynkowego, to spoko. Wtedy nie będziemy franksterom dopłacać.

Gorzej jak ktoś im zrobi dobrze kosztem ludzi ostrożniejszych w podejmowaniu decyzji na pół życia.
forresty
Już widzę szczęście tych frankowiczów którzy nie zdecydują się na ugodę i nie przewalutują szybko kredytu. Jeśli nbp nie podstawi swoich frankowych rezerw to będą spłacać kredyt przy franku którego kursu nigdy w tym kraju nie widziano
itso_promocja_pionka
warunki brzegowe to w matematyce tu chodzi o zakres projektu no po pierwsze należy wyznaczyć kierownika projektu :D
itso_promocja_pionka
Ja bym na miejscu NBP tego syfu nie ruszał Premier na czele KNF to ich zakres obowiązków niech se sami radzą
itso_promocja_pionka odpowiada itso_promocja_pionka
sprzątać po ludziach co nie wywiązują się ze swoich obowiązków no sory g się nie tyka
forresty odpowiada itso_promocja_pionka
Chcesz mieć dolara po 5zł?
harrytracz
Czy ja dobrze zrozumiałem? NBP skupi/przejmie te kredyty różnice wyrównując dodrukiem?
Czy wszyscy zapłacimy za frankowiczów podatkiem inflacyjnym? Kto mi wyjaśni jak konkretnie ma wyglądać to zaangażowanie NBP.
forresty
Normalnie. NBP wyjmie ze skarbczyka rezerw kilk mld CHF i sprzeda bankom za posiadane przez nich (z odpisów) miliardy PLN. Gdyby tego nie zrobił to banki będą musiały robić to na otwartym rynku wyrzucając PLN. Czym to się skończy to wiadomo

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki