REKLAMA

Zdolność w hipotekach nadal pnie się w górę

Michał Kisiel2023-05-24 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-24 06:00

Minęły trzy miesiące od ogłoszenia zmiany podejścia nadzoru do wymagań związanych z oceną zdolności kredytowej. Efekty nadal widać w symulacjach prezentowanych przez banki – średnia z szacunków kredytodawców w maju jest ponownie wyższa niż miesiąc wcześniej.

Zdolność w hipotekach nadal pnie się w górę
Zdolność w hipotekach nadal pnie się w górę
fot. Michal Kosc / / FORUM

Po długim okresie „hipotecznej zimy” nadeszła odwilż, przynajmniej w zakresie kwoty dostępnego finansowania. W lutym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zdecydował się powrócić do wcześniejszych wymagań stawianych bankom przy ocenie zdolności kredytowej. Przypomnijmy, że przez rok przy wyliczaniu finansowej wydolności klientów konieczne było przyjmowanie bufora na wzrost oprocentowania o co najmniej 5 pp. Po tegorocznych zmianach bufor może być o połowę niższy w przypadku kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem.

Efekty zmian śledziliśmy na łamach Bankier.pl w comiesięcznych rankingach hipotek. W marcu średnia z szacunków banków uczestniczących w zestawieniu dla profilowych klientów wzrosła o 60 tys. zł. W kwietniu odnotowaliśmy wzrost o 21 tys. zł. Podobną skalę wzrostu zaobserwowaliśmy w najnowszym, majowym porównaniu. To wynik nie tylko decyzji maruderów o wprowadzeniu nowych buforów, ale także bieżących zmian w cennikach.

Reklama

Na ile kredytu można liczyć przy dochodzie 13 tys. zł?

Od połowy 2022 r. w rankingu Bankier.pl śledzimy propozycje kredytodawców dla rodziny wychowującej jedno dziecko i mieszkającej w Warszawie. Zakładamy, że kredytobiorcy mają co miesiąc do dyspozycji łącznie 13 tys. zł. 29-letnia kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i zarabia 7 tys. zł netto. Jej 32-letni partner ma podobną sytuację, lecz nieco niższe zarobki – 6 tys. zł miesięcznie.

Partnerzy nie spłacają obecnie żadnych zobowiązań kredytowych, a w ich przeszłości zapisanej w Biurze Informacji Kredytowej nie ma negatywnych wpisów.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Maksymalna szacunkowa zdolność kredytowa dla profilowych klientów (kredyt na 25 lat, okresowo stałe oprocentowanie, raty równe, LTV 80 proc., miesięczny dochód netto 13 tys. zł)

Lp.

Bank

Maksymalna szacowana zdolność kredytowa przy oprocentowaniu okresowo stałym

Maksymalna szacowana zdolność kredytowa przy oprocentowaniu okresowo stałym

DSTI – relacja raty do dochodu miesięcznego

1.

Alior Bank

889 412 zł

6 497 zł

50,0%

2.

Bank Pekao

848 900 zł

6 429 zł

49,5%

3.

ING Bank Śląski

835 462 zł

6 332 zł

48,7%

4.

PKO BP (1)

821 000 zł

6 293 zł

48,4%

5.

BNP Paribas Bank (2)

814 324 zł

6 612 zł

50,9%

6.

Bank Millennium

793 000 zł

6 131 zł

47,2%

7.

Citi Handlowy

757 000 zł

6 070 zł

46,7%

8.

Santander Bank

729 775 zł

5 436 zł

41,8%

9.

Credit Agricole (3)

723 537 zł

5 681 zł

43,7%

10.

mBank (4)

690 023 zł

5 800 zł

44,6%

11.

BOŚ

630 123 zł

5 362 zł

41,2%

(1) Dla klienta stałego – 823 tys. zł.

(2) Bank udziela kredytów hipotecznych wyłącznie klientom stałym, podano szacunek dla klienta stałego.

(3) Dla klienta stałego – 760 tys. zł.

(4) Dla klienta stałego – 727 tys. zł.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji od banków, 8-12.5.2023 r.

Na czele zestawienia znalazł się Alior Bank, w którym miała miejsce największa zmiana w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dostępna kwota finansowania wzrosła dla profilowych klientów o ponad 60 tys. zł. Znacznie mniejszej skali wzrosty nastąpiły w mBanku oraz ING Banku Śląskim.

Wśród banków prezentujących swoje wyliczenia są również instytucje, które w maju szacowały zdolność kredytową profilowej rodziny niżej niż miesiąc wcześniej. Taką korektę wprowadził BOŚ, gdzie dostępna kwota spadła o ponad 50 tys. zł.

Bankier.pl

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
alekrow
Stopy proc., raty… Kredyt i pożyczka, tak jak alkohol, są dla osób rozumnych i odpowiedzialnych. W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa,Stopy proc., raty… Kredyt i pożyczka, tak jak alkohol, są dla osób rozumnych i odpowiedzialnych. W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet policzyć zwykłych procentów.. Co najwyżej je wypić. Nie mają pojęcia jak skutecznie oszczędzać i inwestować. Elitom rządzącym i finansowym zależy by ludzie byli niedoinformowani i ciemni finansowo. Czytaliście ksiązke pt. "Chcę być szczęsliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy "? Jest o tym się jak stać się niezależnym finansowo, zbudować majątek przez rozsądne inwestycje o ograniczonym ryzyku, mieć co miesiąc dochody bez chodzenia do pracy na 8-10 godzin.
hfjdj
Nic to nie da. Po 1. Bogactwo to stosunek tego ile ma dana osoba do tego ile ma reszta. Innymi słowy biednych i bogatych jest zawsze tyle samo nie ważne co robią. Po 2. Edukacja finansowa nic nie zmieni bo nie w edukacji tkwi problem. Zauważ że każdy jest wyedukowany że trzeba myć zęby, uprawiać sport, zdrowo jeść, że cukier jest Nic to nie da. Po 1. Bogactwo to stosunek tego ile ma dana osoba do tego ile ma reszta. Innymi słowy biednych i bogatych jest zawsze tyle samo nie ważne co robią. Po 2. Edukacja finansowa nic nie zmieni bo nie w edukacji tkwi problem. Zauważ że każdy jest wyedukowany że trzeba myć zęby, uprawiać sport, zdrowo jeść, że cukier jest niezdrowy, alkohol niezdrowy, a żeby zarobić to trzeba robić. Każdy to wie a mimo to ludzie leżą na pryczach i żrą cukier. Tak samo z edukacją finansową. Wyedukuje się jeden z drugim ale co z tego jak zamiast zainwestować to kupi telefon nowy ?
itso_battlestar_point_g
Ostatnie 25 lat XX w. to okres recesji gospodarczej.
hfjdj
No napewno, zwłaszcza w Polsce. 25 lat temu u wielu w domach częstowano "kanapką" ze śmietaną i cukrem. Pamiętam że jak po szkole poszedłem do kolegi to jego matka zrobiła właśnie takie kanapki. I potem w domu to jadłem bo wydawało mi się lepsze niż kanapki z masłem i cukrem. Jeden lubił ze śmietaną, drugi z masłem. Na No napewno, zwłaszcza w Polsce. 25 lat temu u wielu w domach częstowano "kanapką" ze śmietaną i cukrem. Pamiętam że jak po szkole poszedłem do kolegi to jego matka zrobiła właśnie takie kanapki. I potem w domu to jadłem bo wydawało mi się lepsze niż kanapki z masłem i cukrem. Jeden lubił ze śmietaną, drugi z masłem. Na smalec wszyscy mówili "fuj", "łe" jak ktoś do szkoły przyniósł ale tylko z zazdrości. Chleb ze smalcem i skwarkami to był rarytas. Jak ktoś miał rodzica nauczyciela to mówiło się o nim że "bogaty" bo matka/ojciec nauczyciel. Jak obydwoje rodziców pracowało to też się mówiło że "bogaty bo oboje rodzice pracują". Nie ważne było gdzie. Takie były czasy 25 lat temu.
szprotkafinansjery odpowiada hfjdj
Chyba 40 lat temu... 25 lat temu był 1998 r. chleb z wodą i cukrem to było wspomnienie PRL-u albo powojenne biedy na wsi.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki