Komitet Stabilności Finansowej w czwartek o frankowcach

W czwartek członkowie Komitetu Stabilności Finansowej będą rozmawiali o problemie kredytów we frankach szwajcarskich. Posiedzenie dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zwołał prezes Narodowego Banku Polskiego, do którego zwrócił się o to przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

Komitet Stabilności Finansowej w czwartek o frankowiczach
Komitet Stabilności Finansowej w czwartek o frankowiczach (YAY Foto)

Komitet Stabilności Finansowej w czwartek o frankowcach

Poinformował o tym IAR Przemysław Kuk z NBP. Wyjaśnił, że problemem kredytów frankowych trzeba się zająć, ponieważ ten temat jest szeroko dyskutowany w przestrzeni publicznej.

W połowie marca Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała obliczenia dotyczące skutków wejścia w życie ustawy o pomocy osobom spłacającym kredyty walutowe. Po przeanalizowaniu skutków projektu przedstawionego przez kancelarię prezydenta poinformowano, że straty banków wyniosłyby blisko 67 miliardów złotych, budżet straciłby prawie 138 miliardów w ramach pomocy instytucjom finansowym, które miałyby problemy po wprowadzeniu ustawy w życie. Z szacunków Komisji wynika też, że klienci straciliby niemal 71 miliardów złotych.

W skład Komitetu Stabilności Finansowej wchodzą: Prezes Narodowego Banku Polskiego, minister finansów, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
KNF postraszył frankową katastrofą. Co dalej z ustawą?

Od 44 do nawet 107 mld zł – tak mogą zdaniem KNF wyglądać obciążenia banków w związku z realizacją rozwiązań zawartych w prezydenckim projekcie ustawy dotyczącej tzw. kredytów walutowych. Lista zagrożeń wymienionych w raporcie nadzoru jest długa i może oznaczać śmierć na miejscu wyborczej obietnicy Andrzeja Dudy.

Suche sformułowania Kancelarii Prezydenta nie wróżą dobrze dalszym losom prezydenckiego projektu. Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła obszerną analizę skutków proponowanej ustawy, w której wskazała, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu 5 banków może nie być w stanie kontynuować działalności. Stratę wykazałoby 15 instytucji (w tym 3 krajowe), a łączny ujemny wynik tych podmiotów wyniósłby 58 mld zł.

Czytaj dalej

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Arkadiusz Augustyniak/gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~wies

,,,, to znaczy ze jesli banki zarabialy na spredach okradajac mniei ludzi to bylo dobrze to znaczy ze jesli przewalutuja to piec bankow upadnie czyli my utrzymujemy te banki czyli jestesmy wspolwlascicielami czyli nalezy skierowac sprawy do sadu ze jestesmy w minimalnym stopniu wspolwlascicielem a nic z tego nie mam, stek bzdur, a respektowanie prawa pytam gdzie?,czyli dla ludzi pracujacych w sektorach administracji panstwa prawo nie dotyczy i przestepcow wspolpracujacych z bankami nadal my podatnicy bedziemy utrzymywac a oni nam wciskac kit i klamstwa---- gdzie jest wyliczenie ile juz zarobily banki przez ten okres !!!!!! splat piramid frankowych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~takie-pytania

DO KNF I MF :
Ile Banki zarobiły na kredytach frankowych:
1) od 2008 w stosunku do tego gdyby kurs nie wzrósł?
2) ile zarobiłyby do końca okresu kredytowania takich kredytów przy średnim obecnym kursie, w stosunku do tego gdyby ten kurs nie wzrósł?
3) jakie będą straty finansowe banków, PKB, frankowiczów - jeśli kurs wzrośnie do 5,0 a 70% frankowiczów zbankrutuje?
4) czy w obecnej sytuacji światowej po kryysie 2008/2009 - może ktoś zagwarantować z MF, KNF, że kurs franka nie dojdzie do poziomu 5,0; 6,0; 7,0; 8,0?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~BBBplus

Żałuję, tego czego nie zrobiłem.
Jak w latach 2006-07 spotykałem się z różnymi "ekspertami" [tymi bezpłatnymi], którzy jednym chórem śpierwali "tylko CHF w kredycie - nie ma nic taniej", to wewnętrzny głos mówił mi, że to się musi wyłożyć i sytuacja jest nienormalna. Korciła mnie odwrotna pozycja. Rozsądek zawarzył, kredyt wziąłem w PLN, a żeby nie generować dodatkowego ryzyka nie otworzyłem żadnej pozycji na aprecjację CHF [wtedy był problem z tanim sposobem długoterminowego utrzymania pozycji]. Teraz biorąc pod uwagę kierunek rozwoju sytuacji miałbym kredyt upłacony w większej części z aprecjacji CHF. No trudno. Nie tym razem, niemniej jak zwykle prosty wskaźnik, żeby robić odwrotnie niż szeroko pojęta "ulica" się sprawdza brutalnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Jarkuz

To se chlopaki pogadaja.

! Odpowiedz
1 4 ~autor

Skrót się za bardzo skrócił, powinno być: Komitet Stabilności Finansowej Banków.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~poczyah

Swieżynka :

http://wgospodarce.pl/opinie/24153-polacy-bezprawnie-skazeni-toksycznymi-kredytami-pseudofrankowymi

! Odpowiedz
2 13 ~ExBankier

To się powinno nazywać KAB... Komitet Adoracji Banków :)

! Odpowiedz
1 9 ~IT_MAN

Klub Sympatykow Finansjery :)

! Odpowiedz
0 1 ~sympatyk_frankowców odpowiada ~IT_MAN

bezinteresowni sympatycy finansjery są szeroko reprezentowani tu na forum :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne