Kolejny pozew zbiorowy frankowców trafił do sądu

analityk Bankier.pl

Klauzule waloryzacyjne zawarte w umowach kredytowych byłego Kredyt Banku będą osią sporu w kolejnym pozwie zbiorowym przeciwko bankowi. Kredytobiorców reprezentuje kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy, a pozew został złożony w sądzie w miniony piątek.

W listopadzie zeszłego roku donosiliśmy o formowaniu się grupy zamierzającej pozwać w trybie zbiorowym Bank Zachodni WBK, który przejął Kredyt Bank udzielający niegdyś kredytów denominowanych w walutach obcych. Z inicjatywą wystąpiła kancelaria prowadząca podobną sprawę przeciwko Bankowi Millennium.

Prawie 600 kredytobiorców złożyło pozew zbiorowy przeciwko Bankowi Zachodniemu WBK
Prawie 600 kredytobiorców złożyło pozew zbiorowy przeciwko Bankowi Zachodniemu WBK (fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Przedstawiciele kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy deklarowali wówczas, że jeśli nie uda się zgromadzić odpowiednio licznej grupy, firma zamierza zaproponować uczestnikom prowadzenie spraw indywidualnych. Przygotowania przeciągnęły się do maja, ale prawnikom udało się zgromadzić wystarczającą liczbę chętnych. Jak donosi „Puls Biznesu”, w piątek do sądu trafił pozew obejmujący łącznie prawie 600 osób, a wsparcie zadeklarował stołeczny Rzecznik Konsumentów.

Sprawa ma dotyczyć kredytów denominowanych kursem franka szwajcarskiego. Pozywający będą starali się dowieść, że bank na podstawie niedozwolonych postanowień zawyżał salda zadłużenia oraz wysokość rat spłaty. W umowach saldo zadłużenia oraz raty spłat przeliczane są według kursu franka określonego w tabeli ustalanej przez bank, a jednocześnie nie określa się sposobu ustalania kursu. Bank mógł zatem w dowolny sposób określać jego parametry.

Żaden z pozwów zbiorowych wytoczonych przez kredytobiorców nie zakończył się jeszcze pełnym sukcesem. Sprawy ciągną się latami i miewają skomplikowane losy, czego przykładem jest chociażby przypadek „Nabitych w mBank”. Największy jak dotąd pozew zbiorowy - przeciwko Bankowi Millennium, dopiero w marcu 2017 r. został przyjęty do rozpoznania przez sąd. Podobnie jak w przypadku umów Kredyt Banku, osią sporu są klauzule, w których bank zbyt ogólnie określił zasady przeliczania walut przy wypłacie i spłacie kredytu. W 2010 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał dwa fragmenty z kontraktów banku na listę klauzul niedozwolonych.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 norbert_norbert

Ubytek PKB z tytułu zaniechań legislacyjnych wobec banków udzielających kredyty pseudofrankowe, nie licząc spreadów, wynosi 21,97 mld zł co równa się stracie na poziomie 1,22% PKB. Natomiast ubytek podatkowy budżetu państwa z tego tytułu wynosi 3,85 mld zł czyli równowartość np. 500+ również na pierwsze dziecko.
--
"Przez brak ustawowego rozwiazania finansowego przekretu ""na franka"" znanego na świecie od 40 lat cała Polska traci BEZPOWROTNIE rocznie 20 mld zł (wg badań NISS z 2016 r.) jako kapitał wywyożony przez zachodnie banki w postaci dywident. Wszyscy jestesmy frankowiczami czy chcemy czy nie. Dla porownania caly program 500+ to 19 mld zł, pozyczony od tych bankow na procent, ktory wszyscy Polacy beda musieli splacic.
--
http://niss.org.pl/negatywny-wplyw-pseudokredytow-frankowych-na-wzrost-gospodarczy-i-dochody-budzetowe/"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 13 ~frankowicz

Pracuję na czarno, więc nie płacę podatków.
Dostaję 500+ na trójkę dzieci.
Kredytu nie spłacam, bo Andrzej anuluje go przed wyborami.
Na starość dostanę emeryturę opłaconą z waszych składek...
Żal mi was, magisterki po studiach, ale ktoś musi na mnie pracować! Haha :D

! Odpowiedz
18 8 ~PW

Power wam, że mam niesamowicie dobry humor gdy czytam, te żałosne wypocimy dobrze mam znanego "skurki". Biedactwo rzuca się i miota jak może :) Nowa taktyka podszywania się też nie działa :) A to nie najgorsze. Za rogiem już czają się z mydełkiem :) :) :)

! Odpowiedz
5 9 ~chf_nie_płacę

kredytu nie spłacam. Andrzej mnie ułaskawi

! Odpowiedz
0 14 ~Polak

Nie spłacasz, bo go nigdy nie było :) Nikt cię nie musi ułaskawiać. O prawo łaski niech proszą akwizytorzyny ...

! Odpowiedz
10 6 ~tvfan

Show z Frankami trwa w najlepsze - najpierw szły odcinki - jak oni się zadłużają, potem - jak się urządzają, a teraz jak się modnie sądzą - tasiemiec niczym Moda na sukces będzie emitowany przez 30 lat

! Odpowiedz
1 11 ~EUR

dlaczego tylko chf są nielegalne?!? co z euro?

! Odpowiedz
2 4 ~zonk

A nasz nadminister, były prezes ma akcji za 3,5 mln ciekawe co też on sądzi o tym pozwie?

! Odpowiedz
1 6 ~qaz

Duda jego akcje uniewinni przed spadkiem.

! Odpowiedz
2 17 ~Polak

A całkiem niedawno jak pisałem, że nie będę płacił i czekam na wyrok, to miernoty skomlały "w imieniu kredytobiorców", by im przypadkiem się nic nie stało. Gdzie szumowiny jesteście teraz, gdy zapada wyrok za wyrokiem. PS. W zeszłym tygodniu zapadł wyrok przeciwko RB. Chyba na bankierze tego nie było.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl