Pozew zbiorowy przeciwko Bankowi Millennium przyjęty do rozpoznania

analityk Bankier.pl

Ponad 4500 kredytobiorców dołączyło do największego pozwu zbiorowego przeciwko instytucji finansowej. Klienci Banku Millennium chcą, aby bank poniósł konsekwencje wprowadzenia do umów kredytów opartych na franku szwajcarskim nieprecyzyjnej klauzuli waloryzacyjnej. 15 marca Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął sprawę do rozpoznania.

Sprawie pozwu zbiorowego frankowców przeciwko Bankowi Millennium przyglądamy się na łamach Bankier.pl od początku. Grupa zaczęła organizować się w 2014 r. i rozrosła się do ponad 4,5 tys. osób, stając się największym finansowym pozwem w krótkiej historii tej instytucji w Polsce. Kredytobiorców reprezentuje Kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy.

Po trzech latach pozew zbiorowy frankowców przeciwko Bankowi Millennium będzie mógł ruszyć z miejsca
Po trzech latach pozew zbiorowy frankowców przeciwko Bankowi Millennium będzie mógł ruszyć z miejsca (fot. Filip Błażejowski / FORUM)

Osią sporu są klauzule, w których bank zbyt ogólnie określił zasady przeliczania walut przy wypłacie i spłacie kredytu. W 2010 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał dwa fragmenty z kontraktów banku na listę klauzul niedozwolonych.

Ponieważ decyzja UOKiK spowodowała, że z umów i regulaminu kredytu faktycznie zniknęły zapisy dotyczące przeliczenia waluty, to - zdaniem pozywających - kredyt automatycznie powinien stać się kredytem złotówkowym z oprocentowaniem ustalanym zgodnie z zapisami widniejącymi w umowie (LIBOR 3M plus marża). Spowoduje to również, że wysokość rat spłacanych do tej pory przez kredytobiorców będzie zawyżona, a zatem będą oni uprawnieni do zwrotu nadpłat lub zaliczenia ich na poczet spłaty długu.

15 marca 2017 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie miała miejsce rozprawa dotycząca dopuszczalności postępowania grupowego. Sprawa wróciła do sądu ponieważ poprzednia decyzja podjęta na posiedzeniu niejawnym została uchylona ze względów formalnych. Sędziowie wydali postanowienie o przyjęciu do rozpoznania pozwu grupowego. Bankowi przysługuje zażalenie, a dopiero w następnym kroku sąd będzie mógł ewentualnie ogłosić ostateczny termin, w którym dodatkowi pozywający zyskają możliwość przystąpienia do sprawy.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 3 ~janecek

tyle zem pozycył ile nie zwruce,
tak mi dopomuz trujco jedyna,
w imie Łojca Tadeusza, Prezesa Odkupiciela i Kota,
amen

! Odpowiedz
1 11 ~ki


Kredyty frankowe to wielki przekręt,

Kredytobiorca podpisywał umowę - na kredyt we frankach (taka też waluta powinna być wpłacona na konto kredytobiorcy) !!!!!!
Co zrobiły Banki wypłaciły kredyt w złotówkach

! Odpowiedz
0 7 ~Gnida

Do pozwu nadal można dołączyć. Proszę sprawdzić stronę kancelarii.

! Odpowiedz
19 2 ~patrycja

jeśli chcą przewalutowania to nie LIBOR a WIBOR nich biorą!

! Odpowiedz
1 19 ~ewa

nikt nie chce przewalutowania, bo jak przewalutować kredyt złotowkowy na złotówkowy?

Poza tym w pierwszym planie Jakubiaka był pomysł, aby potraktowac te kredyty jakby od początku były typowo złotówkowe (a wiec oparte na WIBORze) z dopłatą przez kredytobiorcę różnicy.
Wiesz kto się na to nie zgodził? Banki.

! Odpowiedz
3 27 ~Marek

Ale tu bankowymi trollami na forum cuchnie. Szczekajcie psy bo inaczej pan (bank) nie zapłaci wam za plucie jadem na innych ludzi. Jesteście zwykłymi śmieciami. Za kasę z banku potraficie się zeszmacić do dna. Bankowe trolle to finansowe prostytutki.

! Odpowiedz
33 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 20 ~MT

W bankach coraz gorzej z kasą chyba, bo stać ich już tylko na takie dno jak ty, żeby ujadało na forach.

! Odpowiedz
2 18 ~Maja

Bankowy trollu. Pamiętaj że zło, które czynisz wróci do ciebie. Oby jak najszybciej. Przypomnij sobie wtedy ten moment. A jak dopadnie cię poważna choroba to nawet za judaszowe srebrniki z banku się nie wykupisz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-12
WIBOR 3M 0,0000 1,7000%
2019-12-12
LIBOR 3M CHF 0,0048 -0,7176%
2019-12-06
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4000%
2019-12-13