REKLAMA

Kolejne osiedle-moloch urośnie w Tatrach. „Willa Widokówki” powstaje na Gubałówce

Marcin Kaźmierczak2021-06-30 15:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-30 15:50
Kolejne osiedle-moloch urośnie w Tatrach. „Willa Widokówki” powstaje na Gubałówce
Kolejne osiedle-moloch urośnie w Tatrach. „Willa Widokówki” powstaje na Gubałówce
fot. www.willewidokowki.pl /

W Kościelisku nieopodal Zakopanego powstaje budzące kontrowersje osiedle "Wille Widokówki" – informuje "Tygodnik Podhalański". Zbudowane na zboczu Gubałówki bliźniaki mają kosztować po ok. 3 mln zł. Krytyczne komentarze podkreślają znacznie wyższe koszty niszczenia górskiego krajobrazu.

W skład inwestycji "Wille Widokówki", która powstaje na blisko hektarowej działce położonej na południowym stoku Gubałówki, wejdzie siedem domów architekturą przypominających styl góralski. Każdy będzie składał się z dwóch bliźniaków o powierzchni od 195 do 235 mkw. Domy, jak wynika z wizualizacji oraz zdjęć budowy, są budowane jeden nad drugim w formie kaskady. Z dalszej perspektywy taki typ zabudowy sprawia wrażenie kilkupiętrowego hotelu.

Jak w rozmowie z „Tygodnikiem Podhalańskim” podkreślił deweloper, domy mają być przeznaczone dla klientów z „wyższej półki”, a część z nich, choć budowa ma zakończyć się za dwa lata, już została zarezerwowana. Ceny zaczynają się od blisko 3 mln zł. Lekko licząc to ponad 12 000 zł/mkw. Dla porównania, jak wynika z danych Bankier.pl, w nie tak odległym Krakowie, w I kw. 2021 r. za domy jednorodzinne płacono średnio 6232 zł/mkw.

fot. www.willewidokowki.pl /

Inwestycja prowadzona jest na podstawie pozwolenia wydanego przez gminę Kościelisko jeszcze w 2010 r. Jak w rozmowie z „Tygodnikiem Podhalański” stwierdził Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, plan zagospodarowania dla tego terenu dopuszcza taką zabudowę.

Choć tereny zielone mają stanowić ponad połowę powierzchni działki (53 proc.), to patrząc na zagęszczenie zabudowy trudno oprzeć się wrażeniu, że o pocztówkowy widok na Tatry, którym reklamuje się deweloper, może być trudno.

Z drugiej strony patrząc na Tatry w kierunku Gubałówki trudno przeoczyć budowane osiedle. Domy powstają bowiem na wysokości 1086 m n.p.m. Ingerencja w górski krajobraz to jeden z najczęściej podnoszonych argumentów przez przeciwników inwestycji, jak i wielu podobnych.

fot. www.willewidokowki.pl /

– Pandemia na branżę budowlaną w żaden sposób nie wpłynęła. Ubolewamy, że inwestorzy wykorzystują bardzo dziurawe plany zagospodarowania przestrzennego w mieście i stawiają budynki wielkokubaturowe, absolutnie przeskalowane w stosunku do tego, co znajduje się dookoła – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Tymoteusz Mróz, radny Zakopanego.

Osiedle Willa Widokówki to jedna z wielu realizowanych pod Tatrami mieszkaniowych inwestycji. Zakopane i okoliczne miejscowości przeżywają nieruchomościowy boom, co ma swoje odzwierciedlenie także w cenach działek, domów i mieszkań.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” jeszcze w 2019 r. średnia cena transakcyjna mieszkania lub domu na rynku pierwotnym wynosiła 15 tys. zł/mkw. Za nieruchomości z drugiej ręki płacono średnio 10 tys. zł/mkw. W 2021 r., żeby stać się właścicielem nowego mieszkania lub domu pod Tatrami, trzeba wydać średnio od 22 do 30 tys. zł/mkw.

Sonda: Plany przestrzenne powinny być bardziej restrykcyjne - tak czy nie? Zagłosuj!

Jeśli poniżej nie widzisz okna z ankietą, oddaj głos tutaj.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (8)

dodaj komentarz
janekmaly
jaki w ogóle jest sens kupowania takiego bliźniaka? Do zamieszkania średnio, smog zimą niemiłosierny, wieczny motłoch turystów, dojazd kiepski - w weekend >3h z Krakowa.
Na wynajem? To za dobę by trzeba kasować ze 4000 chyba żeby się to sensownie zwróciło
slawekqs
Ludzie kupuja okazja a jakie tam czyste powietrze zwłaszcza zimą i ile atrakcji ile stoków narciarskich hehe a z górali jak się dobrze żyje okazja jakich mało zwłaszcza dla tych co duzo bitcoinow pokupowali za 2 złote
luxferre
To da się jeszcze bardziej zaostrzyć plany zagospodarowania terenu?
To chyba trzeba by wprost ustanowić absolutny zakaz budowania czegokolwiek.
zbyszek_
ctrl-c , ctrl-v, ctrl-v,...,ctrl-v
mrbeast
Ciekawe komu przeszkadza te kilka domków...
uczen_manueli_g
jasiek2017 pytanie:
otrzymujesz spadek /bez podatku/ ale do wyboru albo 3 mln złotych w gotówce albo jedna z tych 7 wspaniałych chatek w cudownym krajobrazie, i co wybierasz?
Na wszelki wypadek przypominam, że pewne obiekty zawsze będą drożeć...
remo87
Akurat wątpliwe, żeby te chatki miały kiedykolwiek potanieć, a niech jeszcze zaostrzą plany zagospodarowania terenu to cena będzie podążać tylko w jednym znanym wszystkim kierunku.
janekmaly odpowiada remo87
żeby się ludzie jeszcze nie zdziwili, jak to kiedyś walnie i się okaże że za 2mln będzie ciężko jelenia znaleźć

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki