REKLAMA

Jen najsłabszy od 24 lat. Bank Japonii w potrzasku

Michał Kubicki2022-06-21 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-21 15:00
Jen najsłabszy od 24 lat. Bank Japonii w potrzasku
Jen najsłabszy od 24 lat. Bank Japonii w potrzasku
fot. sockagphoto / / Shutterstock

Japoński jen wyznaczył nowy 24-letni rekord słabości względem dolara amerykańskiego. Popularna para walutowa przebiła poziom z października 1998 roku. To efekt ekspansywnej polityki japońskiego banku centralnego. 

To już kolejna oznaka słabości jena względem dolara. Jej źródłem jest skrajnie ekspansywna polityka monetarna prowadzona przez Bank Japonii, który w dalszym ciągu masowo skupuje obligacje, aby utrzymać niską rentowność 10-letnich papierów skarbowych. Tylko przez ostatnie trzy miesiące jen stracił do "zielonego" ponad 14 proc. 

Bankier.pl

Mimo rosnącej inflacji Bank Japonii nie myśli o podnoszeniu stóp procentowych, tylko skupia się na agresywnym skupowaniu obligacji, których rentowność w przypadku 10-latek osiągnęła we wtorek 0,332 proc. i zbliża się do ostatniego maksimum z 16 czerwca na poziomie 0,347 proc. Celem banku było utrzymanie rentowności na poziomie 0,25 proc., jednak, jak widać, na razie to się nie udaje. 

Natomiast odczyt inflacji powyżej 2 proc. to w Japonii wyraźny sygnał rosnących cen konsumenckich, które w Kraju Kwitnącej Wiśni od lat były na bardzo niskich poziomach. Podobna sytuacja w Szwajcarii niespodziewanie przełożyła się na reakcję tamtejszego banku centralnego, który podniósł stopy procentowe. Taka decyzja nie jest na razie w żaden sposób komunikowana przez Bank Japonii, który tym samym topi własną walutę. 

Zdaniem ekspertów Citi polityka banku zmieni się dopiero w 2023 r., wraz z końcem kadencji obecnego szefa - Harushiko Kurody.

Jen jest we wtorek najsłabszą walutą państwa z G10, natomiast euro najmocniejszą, wobec czego skala ruchu na parze EUR/JPY jest jeszcze większa - zauważają analitycy DM XTB.

Jeśli nic się faktycznie nie zmieni w polityce Banku Japonii, a Fed pozostanie na ścieżce podnoszenia stóp procentowych, to kolejnym poziomem do pokonania jest okrągłe 140 jenów za dolara i szczyty z wakacji 1998 r. 

MKu

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (29)

dodaj komentarz
men24a
Dlaczego jen się osłabia ?

Japonia sprzedaje po cichu amerykańskie obligacje. Jak się okazuje, problemem z trzymaniem amerykańskiego długu są koszty zabezpieczenia kursu walutowego jena względem dolara. W ostatnim czasie wyraźnie wzrósł, niwelując wyższe rentowności z amerykańskiego długu
itso_zasob_ostateczny
to jest nagroda kilka krajów jest wybranych jako przeciwwaga gospodarki usa
demeryt_69
Gdy Wałęsa był w Japonii we wrześniu 1981 r. tłumaczem był niejaki Lipszyc, urodzony we Lwowie 'góral' - przypadek?
demeryt_69
Errata: oczywiście we wrześniu 1981 r. odbył się spęd solidarki w Gdańsku :)
bha
Co się dziwić jak od wielu lat zadłużają kraj nieodpowiedzialnie ,krótkowzrocznie i bezmyślnie coraz mocniej i mocniej każdego dnia !,aż miarka się już przebiera !!!.Wartość ich długu do PKB to już około aż 237 proc.! to wysuwa ich niestety na pierwsze miejsce na świecie. Całość zadłużenia to ponad 14 Bilionów dol. Niestety wiele Co się dziwić jak od wielu lat zadłużają kraj nieodpowiedzialnie ,krótkowzrocznie i bezmyślnie coraz mocniej i mocniej każdego dnia !,aż miarka się już przebiera !!!.Wartość ich długu do PKB to już około aż 237 proc.! to wysuwa ich niestety na pierwsze miejsce na świecie. Całość zadłużenia to ponad 14 Bilionów dol. Niestety wiele krajów tak samo krótkowidząc w bezmyślności zmierza ich torem na bocznicę dalszego swojego rozwoju !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
demeryt_69
Ewidentnie nie masz nawet zielonego pojęcia o czym usiłujesz tu PiSać!
itso_zasob_ostateczny
faktycznie niedocenienie japońców w tej sztafecie to oni czekają jako jedni z pierwszych na przełom technologiczny badania innowacje te sprawy... wzrost wydajności... wzrostu i rozwoju

ale z drugiej strony masz racje wydajność pracy jest negatywnie skorelowana z poziomem życia co się tyczy tez polski
itso_zasob_ostateczny odpowiada itso_zasob_ostateczny
brak równowagi
od_redakcji
A rubel się umacnia, oj jak umacnia, ciekawe czy prędzej wybuchnie kolejna światowa wojna, czy rubel zrówna się z dolarem. Ja sądzę, że jankesi nigdy do tego nie dopuszczą i kopną w stolik.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki