REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

PODCASTInwestorzy wciąż wierzą w nieruchomości

Anna Gołasa2023-04-01 08:00redaktor
publikacja
2023-04-01 08:00

Z najnowszego badania firmy doradczej Knight Frank wynika, że w 2022 r. – mimo rynkowego spowolnienia – 40 proc. osób z majątkiem przekraczającym 30 mln USD powiększyło go, a jednym z powodów były inwestycje w nieruchomości. Aż 46 proc. badanych na świecie uznało je za najważniejsze źródło pomnażania pieniędzy.

Inwestorzy wciąż wierzą w nieruchomości
Inwestorzy wciąż wierzą w nieruchomości
/ Shutterstock

W nieruchomości mocno wierzą także polscy inwestorzy, którzy – zdaniem pośredników  coraz częściej decydują się na lokowanie nadwyżek gotówki właśnie w domach oraz mieszkaniach. I co ważne, nie ograniczają się do Polski.

W 2017 r. zaledwie 30-40 proc. mieszkań u deweloperów było kupowanych za gotówkę. Dziś w większość firm udział ten skoczył do ok. 70 proc. Są to mieszkania przeznaczone pod inwestycje  głównie wynajem.

Goście:

  • 1'17" Agnieszka Marciniak-Kostrzewa - o nieruchomościach w hiszpańskiej Andaluzji
  • 11'06" Karolina Kaim - o inwestycjach w apartamenty na Cyprze
  • 20'39" Marlena Kosiura - o kupowaniu domów i mieszkań w polskich kurortach
  • 26'58" Marcin Jańczuk - o rentowności najmu
Reklama

O tym, jakie jest zainteresowanie nieruchomościami w hiszpańskiej Andaluzji i dlaczego warto zainwestować tutaj w dom albo mieszkanie rozmawiam z Agnieszką Marciniak-Kostrzewą, właścicielką Agnes Inversiones, największej polskiej agencji nieruchomości na Costa del Sol.

Boom na zakupy inwestycyjne trwa także na Cyprze. O tym, czym tamtejsze apartamenty zyskują w oczach kupujących, jakie są ich ceny i możliwości finansowania opowiada Karolina Kaim, architektka i prezeska Blueprint Group.

Choć zagraniczne nieruchomości przyciągają coraz większą uwagę Polaków, to nie znaczy, że nie kupują oni również na rodzimym rynku. O tym, jaka jest oferta apartamentów nad polskim morzem, ile można zarobić na ich wynajmie i jakie jest zainteresowanie inwestorów tego typu transakcjami rozmawiam z Marleną Kosiurą, analityczką portalu Nieruchomosciwkurortach.pl.

Zakupom inwestycyjnym na bieżąco przygląda się m.in. Metrohouse. Marcin Jańczuk, analityk rynku nieruchomości w tej agencji opowiada o skali tego zjawiska, hurtowym nabywaniu mieszkań i zapowiadanych przez rząd ograniczeniach w tym zakresie.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:

W "Pulsie Biznesu" od 2011 r. Codziennie biorę pod lupę rynek nieruchomości. Zaglądam do deweloperów budujących mieszkania, biura, hotele, centra handlowe i magazyny. W poszukiwaniu branżowych newsów przepytuję również zarządców, pośredników i analityk

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
pioso78
Nieruchomosc jsko inwestycje kupujesz fo max 300km od siebie , chyba ze to hotel to insza inszosc . Remont , przeglad / musisz miec kogos kto to dogladnie czyli koszty . Artykul sposorowany szukajacy glupich jeleni na prowizje . Kup obok siebie , zawsze bedziesz mial kontrole komu wynajmiesz . Jest taka zasada , wynjmuj w walucie Nieruchomosc jsko inwestycje kupujesz fo max 300km od siebie , chyba ze to hotel to insza inszosc . Remont , przeglad / musisz miec kogos kto to dogladnie czyli koszty . Artykul sposorowany szukajacy glupich jeleni na prowizje . Kup obok siebie , zawsze bedziesz mial kontrole komu wynajmiesz . Jest taka zasada , wynjmuj w walucie kyorej zarabiasz , jak dobijesz do 30 mln$ to morzesz zmienic wslute na dowolna ( czytaj kupujesz za granica ) .
dawid_gmyrek
Litości, morzesz? Karzdy oże jak morze?
monuz
Kupując apartament na Cyprze tak naprawdę pozbywasz się pieniędzy. Prawdopodobnie nigdy tam nie pojedziesz a już na pewno nie zamieszkasz. A na wakacje lepsze są luksusowe hotele, o nic się nie martwisz i co roku możesz odwiedzać inne miejsca. A jak nie masz dzieci, to już w ogóle nie wiadomo komu to zostawisz, raczej wzbogacisz Kupując apartament na Cyprze tak naprawdę pozbywasz się pieniędzy. Prawdopodobnie nigdy tam nie pojedziesz a już na pewno nie zamieszkasz. A na wakacje lepsze są luksusowe hotele, o nic się nie martwisz i co roku możesz odwiedzać inne miejsca. A jak nie masz dzieci, to już w ogóle nie wiadomo komu to zostawisz, raczej wzbogacisz skarb państwa Cypru.
dawid_gmyrek
Gołasa pisze poeyzej, że mimo rynkowego spowolnienia aż 40% osób z majątkiem przekraczającym $30 mln powiększyło stan posiadania, a jednym z tego powodów były inwestycje w nieruchomości - komu tu wierzyć?
kamil890
Teraz co miesiąc wszyscy którzy kupili obligacje będą obserwować topniejące kupony a lokaty będą dawały coraz mniej, po podatku dadzą tyle co wynajem bez wzrostu wartości nieruchomości. 5 minut lokatek się właśnie kończy.
zbyszek_
Jestes zalatowany po korek w nieruchomosci i madz problem z dywersyfikacja portfolio.
jacmen
Internet to jest jednak fascynujące zjawisko. Artykuł o gościach z majątkiem przekraczającym 30 baniek, ale jakiś jpeler siedzący całymi dniami na bankierze i tak napisze że to frajerzy i źle robią :D
trolley
Oł.maj.gad.... Jeszcze pół roku słuchania waszego zybertolenia jak to ceny już teraz zaraz natychmiast a już na pewno jutro wyszczelo XD.
jacmen odpowiada trolley
Twierdzisz zatem, że przez ostatnie parę lat gdy mówiłeś że spadną a my mówiliśmy że urosną to jednak ty miałeś rację?
Dobrze, niech i tak będzie :D
Nie mam najmniejszych wątpliwości że za pół roku będziesz bredził to samo :D

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki