REKLAMA

Amerykańska inflacja znów przekroczyła oczekiwania ekonomistów

Krzysztof Kolany2022-05-11 15:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-11 15:00

Kwiecień przyniósł długo wyczekiwane wyhamowanie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych – wynika z oficjalnych danych rządowych. Niemniej jednak amerykańska inflacja znów okazała się wyższa od szacunków większości analityków.

Amerykańska inflacja znów przekroczyła oczekiwania ekonomistów
Amerykańska inflacja znów przekroczyła oczekiwania ekonomistów
fot. Noska Photo / / Shutterstock

Oficjalna inflacja CPI w USA w kwietniu wyniosła 8,3% wobec 8,5% odnotowanych w marcu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Marcowa inflacja CPI osiągnęła najwyższy odczyt od stycznia 1982 roku, natomiast kwiecień przyniósł pierwszy spadek rocznej dynamiki CPI od sierpnia 2021 roku.

Jeszcze wyraźniej spowolniła dynamika miesięczna. Jeśli wierzyć statystykom BLS, to w kwietniu ceny koszyka dóbr konsumpcyjnych były o 0,3% wyższe niż w marcu, kiedy to wzrosły aż o 1,2% mdm. Niestety, był to kolejny odczyt przewyższający prognozy większości analityków. Rynkowy konsensus zakładał, że inflacja CPI wyniesie 8,1% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Skala rozbieżności może nie jest tak znacząca, ale może silnie wpłynąć na reakcję rynków finansowych.

Ekonomiści i inwestorzy spekulowali, że dane za kwiecień potwierdzą hipotezę o tym, że w marcu 2022 roku inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych osiągnęła cykliczne maksimum. Nawet jeśli faktycznie tak się stanie, to inflacja zapewne nieprędko powróci do akceptowalnych poziomów. Przypomnijmy, że cel inflacyjny Rezerwy Federalnej mówi o 2-procentowej inflacji w średnim terminie. Po raz ostatni poziom ten był osiągnięty w lutym ubiegłego roku.

Bazowa inflacja CPI - pomijająca zmiany cen żywności i energii – obniżyła się do 6,2% z 6,5% odnotowanych w marcu (i wyniosła 0,6% mdm). W przypadku tego wskaźnika kwietniowy odczyt był istotnie wyższy od większości prognoz. Ekonomiści spodziewali się, że tzw. inflacja bazowa wyniesie 0,4% mdm i 6,0% rdr.

Droga żywność i kosztowne samochody

W kwietniu doszło do korekty cen paliw, które w poprzednich miesiącach napędzały dynamikę CPI. Benzyna w USA była w kwietniu o 6,1% tańsza niż w marcu (ale wciąż o 43,6% droższa niż rok temu), ale olej napędowy przez miesiąc podrożał o 2,7%, a przez poprzedni rok aż o 80,5%. Dwucyfrową roczną dynamikę odnotowały też ceny energii elektrycznej (11% rdr) oraz gazu ziemnego (22,7%).

We znaki Amerykanom coraz mocniej dają się ceny żywności, które w kwietniu poszły w górę o 1,0% mdm i aż o 10,8% rdr. Roczna dynamika cen żywności była najwyższa od listopada 1980 roku. Ciekawostką jest za to trzeci z rzędu miesiąc spadku cen używanych samochodów (-0,4% mdm). Bardzo silne wzrosty cen w tej kategorii (podchodzące pod 50% rdr) w poprzednich miesiącach podbijały statystyki inflacji bazowej. W kwietniu 2022 roku według BLS ceny używanych aut były już „tylko” o 22,7% wyższe niż rok wcześniej. Nowe samochody podrożały o 1,1% mdm i 13,2% rdr.

Od roku mamy do czynienia z bardzo wysoką inflacją konsumencką w największej gospodarce świata. Jeszcze w lutym 2021 roku inflacja CPI wynosiła zaledwie 1,7 proc., w marcu osiągnęła wartość 2,6 proc. W kwietniu było to już 4,2%, a w maju amerykańska inflacja osiągnęła 5 proc. i w czerwcu doszła do 5,4%. Lipiec i sierpień przyniosły stabilizację powyżej 5% utrzymaną także we wrześniu. Jednakże już w październiku inflacja CPI przyspieszyła do 6,2%, osiągając najwyższą wartość od 30 lat i przełamując ten szczyt w listopadzie, a następnie w grudniu, styczniu i lutym.

Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jacek-19
Jak amerykanska holota kupuje akcje za pozyczone pieniadze (nie swoje) to tak jest. Mozna powiedziec ze tanio na kredyt to juz bylo ! Teraz bedzie normalnie jak zawsze.
antek10
czyli inflacja w usa spada. a u nas rośnie i konca nie widać.
jacek-19
widac koniec ! To 20% ale miesiecznie !
and00
Spada...
już 1 miesiąc i końca nie widać
zoomek
Skoro wystarczy klikać? Już nawet nie muszą drukować - to są czasy banksterów - półbogów.
od_redakcji
Ludzie przebódźcie się bo wkrótce za 100 tysięcy złotych kupicie sobie paczkę gumy do żucia.
Złote ruble kupie, dobrze płacę. Dolar się nie umacnia on traci wartość najwolniej pośród tego całego papierowego szłamu.
tb2
Ja inwestuje tylko w crypto ;-)))))))))))
zoomek
Ludzie (wielu) są przebudzeni tylko niema kto banksterom urwać łbów.
zimbergaj
Rekordowo niski rating Demsów,
wyjdzie na wyborach w listopadzie,
potem w prezydenckich (jesli nie za duzo sfalszuja) :)
maskary to jeszcze nie koniec
____________
""Z powodu działań Białego Domu Amerykanom grożą gwałtowne podwyżki cen żywności - powiedziała gazecie New York Post była gubernator stanu Nowy
Rekordowo niski rating Demsów,
wyjdzie na wyborach w listopadzie,
potem w prezydenckich (jesli nie za duzo sfalszuja) :)
maskary to jeszcze nie koniec
____________
""Z powodu działań Białego Domu Amerykanom grożą gwałtowne podwyżki cen żywności - powiedziała gazecie New York Post była gubernator stanu Nowy Jork Betsy McCaughey.

"Polityka administracji Bidena jest winna inflacji cen żywności, która sprawia, że chodzenie do supermarketu staje się dla Amerykanów torturą.
Zdaniem McCaughey'a, patroni prezydenta w mediach ukrywają prawdziwe przyczyny gwałtownego wzrostu cen.

"Amerykanie zostali oszołomieni serią fałszywych wyjaśnień Białego Domu. Najpierw Biden zrzucił winę za spekulacje na producentów ropy, potem na zmowę z przetwórcami mięsa, a następnie na "wzrost cen spowodowany przez Putina" - napisała.
Sankcje już spowodowały problemy gospodarcze w USA i Europie

Sondaż CNN, ocena stanu gospodarki narodowej przez obywateli USA osiągnęła najniższy poziom od dekady. Według sondażu większość ankietowanych Amerykanów (66%) uważa, że polityka Bidena szkodzi gospodarce kraju, a ośmiu na dziesięciu respondentów uważa działania jego administracji za "niewystarczające" do walki z rosnącą inflacją.""

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki