REKLAMA

Czeska inflacja najniższa od grudnia 2021 roku

Krzysztof Kolany2023-09-11 09:21główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-11 09:21

Inflacja CPI w Czechach w sierpniu obniżyła się zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Wciąż jednak utrzymuje wyraźnie powyżej 2-procentowego celu, a presja inflacyjna pozostaje silna.

Czeska inflacja najniższa od grudnia 2021 roku
Czeska inflacja najniższa od grudnia 2021 roku
fot. MaxZolotukhin / / Shutterstock

W sierpniu inflacja w Czechach obniżyła się do 8,5 proc. wobec 8,8 proc. w lipcu oraz 9,7 proc. w czerwcu - podał czeski urząd statystyczny. Był to najwolniejszy roczny wzrost cen dóbr konsumpcyjnych od grudnia 2021 r. Wynik był zbieżny z oczekiwaniami ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem spadek inflacji do 8,5 proc. w skali roku.

Względem lipca czeski CPI podniósł się o 0,2 proc. po wzroście o 0,5 proc. w lipcu oraz 0,3 proc. w czerwcu. Utrzymanie średnich miesięcznych przyrostów CPI na poziomie z ostatnich trzech miesięcy oznaczałoby, że za rok inflacja CPI wyniosłaby ok. 4,13 proc. rdr.

Pomimo lipcowego przyhamowania dynamiki indeksu CPI ceny niektórych dóbr były wyraźnie wyższe niż w lipcu. Czescy statystycy policzyli, że paliwa podrożały o 7,7% mdm, papierosy o 1,3%, a wino o 1,1%. Za to o 6,7% mdm potaniały warzywa (w tym pomidory aż o 13,3%), jaja (6,6%) oraz drób (o 2,3%) i mleko UHT (3,3%).

Wciąż jest jednak znacznie drożej niż przed rokiem. Przykładowo, ceny jaj były o 16,9% wyższe niż w sierpniu 2022, a warzyw o 24,5%. Tańsze niż rok temu były za to mleko (o 12,3%), masło (o 30%) oraz mąki (o 14%).

Oprócz żywności drugim istotnym czynnikiem napędzającym roczną dynamikę czeskiego CPI były koszty mediów. Rachunki za dostawy wody podniosły się o 16,3% rdr, zaś odbiór ścieków kosztował aż o 23,9% więcej niż rok temu. Ceny energii elektrycznej wzrosły o 23,1% rdr, ciepłej wody o 37,3%, gazu o 34,5%, a paliw stałych o 22,3%.

Europa Środkowa wraca poniżej 10%

Podobnie jak mieszkańcy innych zakątków Europy Czesi mają szczyt inflacji (przynajmniej w tej fazie cyklu) już dawno za sobą. Od wiosny inflacja wszystkich krajach naszego regionu zaczęła opadać i w kolejnych państwach schodzi poniżej 10%. W czerwcu jednocyfrową inflację HICP zaraportowali Estończycy, Łotysze oraz Litwini. Miesiąc wcześniej poniżej 10% zeszli Rumuni, a w kwietniu Chorwaci i Słoweńcy.

Z horrendalnie wysoką inflacją wciąż borykają się Węgrzy, która w sierpniu przekraczała 16%. Według prognoz ekonomistów polska inflacja CPI znajdzie się poniżej 10% we wrześniu po tym, jak wstępne dane za sierpień pokazały wynik na poziomie 10,1%.

Nie zmienia to faktu, że 10-procentowa inflacja wciąż jest dewastująca dla portfeli konsumentów i oszczędzających. Są to wartości kilkukrotnie przewyższające cele banków centralnych, które zwykle chciałby utrzymywać średnioterminowe tempo spadku wartości pieniądza na poziomie ok. 2-3% rocznie. Zatem zejście do poziomów jednocyfrowych może mieć znaczenie propagandowo-psychologiczne, ale w niczym nie zmienia tego, że przez poprzednie kilkanaście miesięcy waluty krajów naszego regionu realne straciły ponad 20% swej siły nabywczej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (88)

dodaj komentarz
friedens
W Polsce PiS musi być stale bardzo wysoka inflacja oraz ekstremalnie słaby złoty. Wynika - moim zdaniem - wprost z horrenadlnego zadłużenia panstwa, gigantycznych wydatków socjalnych oraz z planów budzetowych rządu PiS. NBP ma przecież dać rzadowi 6 mld zysku. Może te pieniadze uzyskać tylko i wyłącznie osłabiajac i dewaluując złotego.W Polsce PiS musi być stale bardzo wysoka inflacja oraz ekstremalnie słaby złoty. Wynika - moim zdaniem - wprost z horrenadlnego zadłużenia panstwa, gigantycznych wydatków socjalnych oraz z planów budzetowych rządu PiS. NBP ma przecież dać rzadowi 6 mld zysku. Może te pieniadze uzyskać tylko i wyłącznie osłabiajac i dewaluując złotego. A złoty słabnie przez brak oszczędności, gospodarności, rozdawnictwo i brak walki z wysoka inflacją, czyli przez coraz niższe stopy procentowe. Tak to widzę.
thorshammer
Ludzie ciągle piszą o tym, że Czesi robią zakupy w Polsce i jak drogo jest w Czechach. Eurostat pisze wyraźnie, wydatki na żywność to 16,1% budżetu czeskich gospodarstw domowych, podczas gdy dla polskich gospodarstw domowych jest to 17,2%, pomimo wszystkich zakłóceń rynku przez polski rząd, które nazywane są tarczami Ludzie ciągle piszą o tym, że Czesi robią zakupy w Polsce i jak drogo jest w Czechach. Eurostat pisze wyraźnie, wydatki na żywność to 16,1% budżetu czeskich gospodarstw domowych, podczas gdy dla polskich gospodarstw domowych jest to 17,2%, pomimo wszystkich zakłóceń rynku przez polski rząd, które nazywane są tarczami antyinflacyjnymi.
and00
po 1 Czeski rząd też "zakłóca rynek" jak to nazywasz
po 2 w Czechach od zawsze, czyli jeszcze za Milera i Jaruzelskiego zarabiało się lepiej
po 3 Wiadomo, ty wiesz lepiej że u nas jest drożej a Czesi są w błędzie robiąc u nas zakupy jak mają taniej u siebie
emerytpl
To teraz Polacy będą kupować w Czechach.
grzegorzkubik
U nas też już nie jest tragicznie. Ok 10% i czekamy na 9%.
jezykminimalny
Dobrze że prawie nikt nie czyta tych komentarzy, bo wygrałaby grupa Webera i musiałbym wyjechać z kraju.
okragly_stol
Colt’s Manufacturing Company jest własnością Colt Holding Company LLC, którą kupiło czeskie przedsiębiorstwo Česká zbrojovka Group SE.P
sajetan
Colt od 2015 był BANKRUTEM zgodnie z rozdziałem 11 United States Bankruptcy Code i jako BANKRUTA kupiła go CZ - jak na tym wyjdą, to się dopiero okaże, i ile będą musieli w tego trupa Colta jeszcze wpompować.
dziadekjarek odpowiada sajetan
Czesi to Umiom w biznes. Nie to co Polacy,
Dziki kupieniu Colta dostali się na Amerykański rynek kontraktów wojskowych.
Do tego będą mieli światową markę. W tym czasie Radom głowił się nad Grotem....
sajetan odpowiada dziadekjarek
Na TEN rynek na którym Colt ZBANKRUTOWAŁ ... no może być ciekawie. Życzę CZ powodzenia ale żeby się nie przekonali zbyt boleśnie KTO tam ma prawo do korzyści z kontraktów wojskowych. Aaa co do Grota to może się orientujesz że program budowy (PBR/15-224/2007/WAT) rozpoczęto za zgodą min obony 4 grudnia 2007 ... a kto to był wtedy Na TEN rynek na którym Colt ZBANKRUTOWAŁ ... no może być ciekawie. Życzę CZ powodzenia ale żeby się nie przekonali zbyt boleśnie KTO tam ma prawo do korzyści z kontraktów wojskowych. Aaa co do Grota to może się orientujesz że program budowy (PBR/15-224/2007/WAT) rozpoczęto za zgodą min obony 4 grudnia 2007 ... a kto to był wtedy min. obr.? A no KLICH z PO... a kiedy zaprezentowano gotowe wersje ? oj w 2014...

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki